Euro
9.3389
-0.52%
Dolar
7.8119
-0.76%
Altın
448.5
-2.08%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
131.880
-1.32%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Erdoğan bütçe görüşmeleri için özel çalışma yapıyor

  Her yıl birbirinden ilginç görüntülerin yaşandığı bütçe görüşmelerine Başbakan Erdoğan özel bir hazırlık yapıyor..
  • 07.12.2012 - 15:12
  Erdoğan bütçe görüşmeleri için özel çalışma yapıyor

  Erdoğan bütçe görüşmeleri için özel çalışma yapıyor #1

  Geçen yıl geçirdiği ameliyat nedeniyle bütçenin açılış ve kapanış görüşmelerinde konuşamayan Başbakan Erdoğan, iki yıl aranın ardından gerçekleşecek bütçe yüzleşmesi için özel hazırlık yapıyor. Hafta sonu ajandasını da büyük ölçüde boşaltan Erdoğan, kurmaylarıyla konuşmasına son şeklini verecek. Yapılan hazırlığa göre 10 Aralık Pazartesi günü başlayacak görüşmelerde 2013 yılı bütçesini Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sunacak. Ardından da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın partileri adına görüşlerini dile getirmesi bekleniyor. Muhalefet liderlerinden gelen eleştirilere yanıtı ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın vereceği öğrenildi.

  GEÇEN YIL BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE KATILAMAMIŞTI

  Genel Kurul, iki yıl aranın ardından bütçe düellosuna sahne olacak. Geçen yıl Erdoğan, geçirdiği ameliyat nedeniyle bütçe görüşmelerine katılamamış, görüşmeler nispeten daha düşük tempoda geçmişti. Erdoğan, ilk kez bütçe görüşmelerinin başlangıç gününde Genel Kurul'daki yerini alamamıştı.

  MHP'YE 2001 KRİZİ, CHP'YE YOLSUZLUK İDDİALARI, BDP'YE İSE DOKUNULMAZLIKLARLA YÜKLENECEK

  Pazartesi günü yapılacak görüşmeler, liderlerin yüzleşmesi adına da önem taşıyor. Son dönemde özellikle partilerinin grup toplantılarındaki sözleri ve demeçleriyle atışan liderler, bu kez karşılıklı görüşlerini anlatacak. 'BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması' konusunda Erdoğan ile Demirtaş'ın; 'yolsuzluk polemiği' hakkında da Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nun söz düellosuna girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Erdoğan, BDP'yi terörü ve şiddeti kınamayarak terör örgütüyle arasına mesafe koymamasından dolayı eleştirmiş, Kılıçdaroğlu'na da belgesiz yolsuzluk ithamında bulunması nedeniyle sert tepki göstermişti. Ekonomideki verileri özellikle MHP'nin de koalisyon ortağı olduğu 57'nci Hükümet dönemiyle kıyaslayan Erdoğan'ın, Bahçeli ile gireceği diyalog da merak konusu.

  EKONOMİDEKİ RAKAMLARLA MUHALEFETE YÜKLENECEK

  Başbakan, milletvekilleri ve il başkanlarıyla yaptığı toplantılarda bu hazırlıkların işaretlerini vermişti. 11'inci bütçenin de sosyal yönü güçlü bir bütçe olarak hazırlandığını kaydeden Erdoğan'ın altını çizdiği dört başlık şunlar olmuştu:
  Şubat ve mayısta yapılacak iki taksit ödemesiyle IMF'ye borç kapanacak.
  İhracatta 2012 yılı 150 milyar dolara yakın, belki üzerinde rekor rakamla kapatılacak. l IMKB, 10 yılda yedi kat artış gösterdi ve rekor kırıldı
  l Merkez Bankası rezervleri 117 milyar dolara ulaştı, bu tüm zamanların rekoru anlamına geliyor.

  HAFTASONU AJANDASINI BOŞALTTI

  Başbakan'ın, AK Parti hükümetlerinin 11'inci bütçesi olan 2013 bütçesi konusunda özel hazırlık yapacağı da bildirildi. Bu sebeple hafta sonu ajandasını hafif tutan Erdoğan'ın kurmaylarıyla değerlendirme yapması bekleniyor. Erdoğan'ın özellikle son iki hafta içinde bazı ekonomi kalemlerinde elde edilen rekorlar ve IMF'ye borç ödemeleri konusundaki sözleriyle muhalefeti terletmesi bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir