Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
411.445
-1.33%
22ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 22 C
  Erdoğan Hamaney'e 6 mesaj götürdü

  Erdoğan Hamaney'e 6 mesaj götürdü

  İsrail istihbaratına yakın site iddia etti OBAMA ERDOĞAN'LA 6 MESAJ GÖNDERDİ
  • 08.04.2012 - 13:48

  Erdoğan Hamaney e 6 mesaj götürdü #1

  İsrail istihbaratına yakın internet sitesi Debka, ABD Başkanı Obama'nın, Başbakan Erdoğan ile İran'ın dini lideri Ali Hamaney'e 6 mesaj gönderdiğini iddia etti.

  Habere göre Obama, 25 Mart'ta Güney Kore'de bir araya geldiği Erdoğan'a, 29 Mart'ta Tahran'da yapılan görüşmede Hamaney'e iletilmek üzere şu mesajları verdi:

  6 MADDELİK MESAJ İLETTİ

  1- Tahran, tartışmalı nükleer programıyla ilgili olarak 5+1 ülkeleriyle 13 Nisan'da İstanbul'da yapacağı müzakereye, ciddiyetini göstermeye hazır, anlaşma için taviz vermeye açık bir halde gelmeli.

  2- İran'ın olumsuz bir tavrı, Obama'nın perde arkasındaki diyalog kanalını resmi diplomatik müzakere kanalıyla birleştirmesine neden olabilir. (İran'a yaptırımların azaltılmasını sağlayabilecek gizli görüşmeler biter)

  3- Anlaşma olursa, o andan itibaren İran nükleer programını lağvetmese bile, dondurmak zorundadır. Yeni nükleer proje başlatamaz.

  4- Obama, Hamaney'in "Nükleer silah istemiyoruz" açıklamasından memnundur. Obama'nın veya ABD'nin İran'ı yok etmek gibi bir amacı yoktur.

  5- Tahran, ABD karşıtı düşmanca söylemi değiştirmeli, ABD'yi düşman ve "Büyük Şeytan" diye nitelemeyi bırakmalıdır. Bunun yerine, Obama Yönetimi'nin politikalarının ilişkileri iyileştirdiğini vurgulayan mesajlar verilmesi takdir edilecektir.

  6- ABD'nin İran ve Suriye krizindeki politika kaymalarında bir paralellik vardır. Bu sayede Obama, şu ana dek Suriye'ye Arap-Batı askeri müdahalesini engellemekte başarılı olmuştur. Suriye krizi konusunda beraber çalışan ABD, Rusya, Çin, İran ve BM, İran'ın nükleer programı konusunda da aynı ölçüde başarılı olabilir.

  İran'dan örtülü özür

  New York Times gazetesi, Türkiye ile İran arasında gelişen ilişkilerin nükleer müzakereler yaklaşırken İran tarafından gelen açıklamalarla yumuşadığını yazdı. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'nin ve bakanlık sözcüsü Ramin Mihmanperest'in açıklamalarını örnek gösteren gazeteye göre Tahran, giderek artan bir izolasyonla karşı karşıyayken, Türkiye'nin de kendisinden uzaklaşmasından endişe duyuyor. Gazete, Mihmanperest'in "Tahran-Ankara stratejik ilişkileri zarar görmemelidir. Farklı kişilerin yaptıkları açıklamalar, ikili ilişkileri kötü etkilememelidir" şeklindeki sözlerini "örtülü özür" olarak niteledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir