Euro
9.4887
-0.37%
Dolar
7.9556
-0.62%
Altın
463.65
-0.34%
Borsa
1.339
1.33%
Bitcoin
153.680
5.48%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Erdoğan: Her evde bir Safahat olmalı

  Erdoğan Mehmet Akif Ersoy'u anma programında duygusal anlar yaşadı.
  • 28.12.2012 - 13:21
  Erdoğan: Her evde bir Safahat olmalı

  Erdoğan: Her evde bir Safahat olmalı #1

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gençlik Kolları tarafından İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 76. yılı münasebetiyle AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen anma programına katıldı. Salonu dolduran gençlere seslenen Erdoğan, gençlere evlerinde Safahat bulundurmalarını tavsiye etti. Milli Şair'in hayatından detaylar aktaran Erdoğan, gençlere “Mehmet Akif kadar şair olmak yetmez, Mehmet Akif kadar da dindar olmanız gerekir.” diye seslendi.

  "MEHMET AKİF VATANA HASRET İÇİNDE YAŞADI"

  Milli Şair’in ölümünü anlatan Erdoğan, “Akif’in cenaze töreni bu milletin kalbinde hazin bir yaradır. Nakledilenlere göre vatanına döndükten sonra dönemin gazete ve dergilerinde Akif’in durumu ve hastalığıyla ilgili haberler çıkmıyordu. Akif adeta milletinden saklanıyor, milletinden uzak tutuluyordu. 27 Aralık’ta ruhunu teslim ettiğinde kimsenin haberi olmadı. Sessiz, yoksulluk içinde yaşamıştı. Vatana hasret içinde yaşamıştı.” dedi.

  ERDOĞAN KONUŞURKEN DUYGULANDI

  Mehmet Akif'in cenazesinin üzerinde bir bayrak bile olmadığını, bazı gençlerin bayrak ve Kabe örtüsünü tabutun üstüne serdiklerini anlatan Erdoğan, “Cenaze töreninde ne bir belediye başkanı ne bir vali, devletten kimse yoktu. Orada sadece millet vardı. Cenaze haberi kısa sürede İstanbul’da yayıldı ve binlerce kişilik kalabalık oluştu. Cenazesi araca koyulmadı. Beyazıt’tan Edirnekapı Mezarlığı’na kadar gençlerin omuzunda taşındı. Sade bir törenle ve Fatiha tefsiri olan İstiklal Marşı ile toprağa defnedildi.” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “O cenazede beri hamdolsun millet ve gençlik Akif’e sahip çıkıyor.” diye kaydetti.

  "HER EVDE BİR SAFAHAT BULUNSUN"

  Mehmet Akif’in, Selçuklu’dan aldığı Osmanlı’dan aldığı, geniş İslam ve Osmanlı coğrafyasından derlediği medeniyet tasavvurunu kendi süzgecinden geçirdiğini ve bu millete teslim ettiğini söyleyen Erdoğan, “Sizlere tavsiyem şudur; her evde bir Safahat olsun ama o yastık altı kitabınız olsun. Onu okurken uyuyun. O size huzur verir.” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “Mehmet Akif kadar şair olmak yetmez, Mehmet Akif kadar da dindar olmanız gerekir.” diyerek gençlere tavsiyede de bulundu. Erdoğan, konuşmasının büyük kısmında Mehmet Akif'in hayatından örnekler anlattı, hatıratlara yansıyan anılarını aktardı. Başbakan Erdoğan'ın, Akif'in Çanakkale Savaşı'nın kazanıldığını öğrendikten sonra yaşadıklarını anlatırken duygulandığı görüldü.

  "ELİNDE BİLGİSAYAR VE KUR'AN OLAN BİR GENÇLİK"

  Konuşmasının devamında ODTÜ'de yaşanan olaylara da göndermede bulunan Başbakan Erdoğan, "Birileri ellerinde döner bıçakları, molotoflar, demir bilye ve sapanlarla akla hayale gelmeyecek kilit taşları ile dolaşabilir. Ama AK Parti'nin gençliği bilgisayarı ile dolaşacak. O tuşlarla dünyaya yeniden dirilişimizin destanını yazacak. Sizler fikirde varsınız, düşüncede varsınız, ilimde varsınız, yüksek teknolojinin tesisinde olacaksınız. Bu yarışta onlar size ulaşamayacak sizi yakalayamayacaklar. Sizler 'Oku! Seni yaradan Rabbi'nin adıyla oku!' emrine muhatap bir gençlik olarak okuyacak, geleceğe böyle yürüyeceksiniz. Akif'in çabaları da duaları da yerini buldu. Bugün elinde sopa ile değil göğsünde iman, elinde bilgisayar ve Kur'an ile zihninde ilim ile hakkı söyleyen hakka çağıran bir gençlik var. O gençlik ak gençliktir, hiç tereddütsüz söylüyorum. Akif'in Asım'da görmek istediklerini, kimliğine ve karakterine yansıtan gençlik işte bu gençliktir." diye kaydetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir