Petrol
91.63
-0.07%
Euro
18.5262
-0.11%
Dolar
18.5737
0.01%
Altın
1.028
-0.17%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
378.410
3.31%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Erdoğan ile Biden telefonda görüştü

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile bir telefon görüşmesi yaptı.
  • 03.10.2014 - 22:12
  Erdoğan ile Biden telefonda görüştü

  Erdoğan ile Biden telefonda görüştü #1

  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye ve Irak'taki son gelişmeler hakkında görüş teatisinde bulunuldu.

  Türkiye ve ABD'nin iki müttefik olarak bölgede ortak bir strateji izlemeye devam etmelerinin önem taşıdığının vurgulandığı görüşmede, IŞİD başta olmak üzere terörle ortak mücadele konusunun da ele alındığı kaydedildi.

  "SURİYE'DE UÇUŞA YASAK BÖLGE ŞART"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkan Yardımcısı Biden'ı New York'ta kabulü sırasında da gündeme gelen mülteci meselesine, bu akşamki telefon görüşmesinde de değinildiği öğrenildi. Biden, Kobani (Ayn el Arap) başta olmak üzere kaos ortamından kaçan mültecilere kucak açmasından ve yardım eli uzatmasından dolayı Türkiye'nin takdir edildiğini belirtti. Erdoğan'ın da yaşanan bu drama çözüm üretme açısından Suriye'de uçuşa yasak bölge ilan edilmesinin ve sınırda Suriye topraklarında bir güvenli bölge oluşturulmasının Türkiye açısından büyük önem taşıdığına dikkati çektiği ifade edildi.

  Irak'ın yanı sıra Suriye'de de güvenlik ve istikrarın yeniden tesis edilmesinin önemine işaret edilen görüşmede, Türkiye ve ABD'nin önümüzdeki süreçte, tüm bu konularda, diplomatik, askeri ve istihbari istişareler başta olmak üzere her açıdan yakın temasta olmaya devam etmeleri hususunda da mutabık kalındı.


  Görüş Bildir