Petrol
97.82
0.43%
Euro
18.5748
0.87%
Dolar
17.9574
0.49%
Altın
1.032
0.29%
Borsa
285
0.73%
Bitcoin
440.188
5.47%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C

  Erdoğan: İnsan ne ise şehir odur

  Başbakan Erdoğan, Esenler Ramada Plaza'da Esenler Belediyesi'nin ikincisini düzenlediği Şehir Yazarları ve Akademisyenleri Toplantısı'na katıldı.
  • 09.02.2014 - 19:29
  Erdoğan: İnsan ne ise şehir odur

  Erdoğan: İnsan ne ise şehir odur #1

  Yapılan açılış konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Başbakan Erdoğan, katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başladı.

  "MEDENİYETİ BAKIMINDAN GERÇEKTEN İHTİŞAMLI BİR TARİHE SAHİBİZ"

  Erdoğan, "Şehir kültürü, şehir medeniyeti bakımından gerçekten ihtişamlı bir tarihe sahibiz. Ancak ben bugün burada geçmişin ihtişamı üzerinde değil, bugünüm ve yarınımızla ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Tarihte Konya, Bursa gibi ihtişamlı şehirler inşa ettik. İstanbul gibi bütün dünyanın hayranlık duyduğu bir şehre sahibiz. Şehir tarihi kadar çok ciddi bir şehir kültür birikimine de sahibiz. Başta Mimar Sinan olmak üzere tarihimize ve medeniyetimize muhteşem eserler kazandırmış şahsiyetlerle dolu bir tarihe sahibiz" dedi.

  Şehirlerin çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü ifade eden Erdoğan, "1900 yılında İstanbul'un nüfusu 1 milyondu, şuanda yaklaşık 15 milyon kişinin yaşadığı bir İstanbul var. Bir asır önce Ankara'nın nüfusu yaklaşık 40 bin kişi şuanda 5 milyon kişinin yaşadığı bir Ankara var. Şehirlerimiz çok hızlı bir şekilde büyüdü. Ama maalesef kontrolsüz bir şekilde büyüyor. Şehir kültürümüz, şehirlere yüklediğimiz mana, medeniyetimizdeki o ruh, o mimari estetik ne yazık ki büyüyen şehirlerimizde göz önünde tutulmadı, ikinci plana atıldı" diye konuştu.

  "İNSAN NE İSE ŞEHİR ODUR"

  Belediye başkanı olduğu dönemleri hatırlatan Erdoğan, "İstanbul'a belediye başkanı olduğumuz zaman, İstanbul'da benden önceki belediye başkanı arkadaşlarımızın verdiği emsal neydi biliyor muşunu? 13-15 emsalin verildiği bir şehir ne olur, betondan başka ne olur. O zaman 3 emsale vermek istediğimde çok ciddi eleştiriler aldım ama 3'e indirdik. Şimdi de maalesef açlar, oburlar, doymayanlar bu 3 emsali arkadan, sağdan, soldan nasıl dolanarak plan notlarıyla oynamak suretiyle 5'e, 6'ya, 7'ye çıkarabiliriz bunu yapıyorlar. Ve plan notlarıyla şuanda buralara bunu tırmandırabiliyorlar. İşte bunlar şehirlere ihanet ediyorlar" dedi.

  'İnsan ne ise şehir de odur' diyen Başbakan Erdoğan, "Hassasiyetimiz şu olmalı, insan ne ise şehir odur, şehir ne ise insan odur. O kaybettiğimiz neyse, yitirdiğimiz ne ise, bizim öncelikle onu fark etmemiz, onu bulmamız ona yeniden sahip olmamız gerekiyor" dedi.

  ''BİR TEK MİMAR SİNAN YETMEZ''

  Gönül mimarlarına ihtiyacımız var diyerek sözlerini sürdüren Başbakan Erdoğan, "Bize bir tek Mimar Sinan yetmez, onlarca yüzlerce Mimar Sinan'a ihtiyacımız var. Allah rahmet etsin. Bize bir tek Turgut Cansever yetmez. Bizim binlerce Turgut Cansever'e ihtiyacımız var. Bu milletin ruhundaki ışığı, umudu, heyecanı çoğaltacak gönül mimarlarına ihtiyacımız var. Eseri inşa ederken o esere gerçekten o ruhu verecek mimarlara ihtiyacımız var. Millet olarak bizim ruhumuzda bu ışık ziyadesiyle mevcut. Bizim bu ışığı bulacak bu ışığı canlandıracak ruhtaki o medeniyet hücrelerini diriltecek, ellerinden tutup kaldıracak bir ufka, böyle bir özgüvene ihtiyacımız var. Betonun, asfaltın, çimentonun, kaldırım taşın, mevzuatın içinde kaybolmuş değil, bu aziz milletin tarihindeki şehir medeniyetini kavramış o medeniyeti her bir taşa yansıtmaya çalışan belediye başkanlarına ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

  Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Başbakan Erdoğan'ın yaptığı konuşmasının ardından, günün anısına sanatevi öğrencilerinin hazırladığı bir tabloyu hediye etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir