Dolar
7.335
-0.0367%
Euro
8.6143
-0.0162%
Altın
2028.94
0.0675%
Borsa
1075.52
1.4077%
G. Altın
477.735
-0.1492%
Bitcoin
86711.16
-0.4461%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Erdoğan kabinede 5 bakanı değiştirecek iddiası

  Erdoğan kabinede 5 bakanı değiştirecek iddiası

  Cumhuriyet gazetesi de Başbakan Erdoğan'ın Afrika ziyareti dönüşü kabine revizyonuna gideceğini ileri sürdü..
  • 08.01.2013 - 09:12
  Erdoğan kabinede 5 bakanı değiştirecek iddiası

  Erdoğan kabinede 5 bakanı değiştirecek iddiası #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine revizyonuna gideceği iddiası son dönemde ulusalcı gazetelerin sayfalarında geniş yer bulurken bugün de Cumhuriyet gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın kabine revizyonuna gideceğini ileri sürdü. Düzenlemenin 'artık dinlensin' kararı verilen bakanların değiştirilmesi şeklinde olacağı belirtildi.

  CUMHURİYET'İN UNUTTUĞU AYRINTI: BAŞBAKAN MEDYAYI HİÇ DİNLEMİYOR

  Sözcü gazetesinden sonra Cumhuriyet gazetesi de kabine totosu yaparken, Başbakan Erdoğan bugüne kadar medyada yer alan kabine revizyonları iddialarını sürekli boşa çıkardı ve değişiklikleri hep rutin zamanında gerçekleştirdi.

  İşte Cumhuriyet gazetesinde yer alan o kabine değişikliği haberi;

  KABİNEDE YENİ DÜZENLEME

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika seyahatinin dönüşünde kabinede değişikliğe gitmesi bekleniyor. Parti içinde en çok tepki gösterilen isim olan İçişleri Bakanı Şahin'in de kabine dışı kalabileceği belirtiliyor. Değiştirilecek isimler arasında Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Maliye Bakanı Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Sağlık Bakanı Akdağ'ın da adı geçiyor.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika seyahatinin dönüşünde kabinede değişikliğe gitmesi bekleniyor. Kabine değişikliği, beklentilerin tersine yerel seçimlerde belediye başkan adayı olacak isimler yerine, "artık dinlensin" kararı verilen bakanların değiştirilmesi şeklinde olacak. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in de kabine dışı kalabileceği belirtiliyor.

  YEREL SEÇİMDE ADAY OLACAK İSİMLER KABİNE DIŞI BIRAKILACAK

  Erdoğan, partisinin 30 Eylül'deki büyük kongresinde partiyi yeniden yapılandırdıktan sonra kabinede de revizyon planlıyordu. Ancak Erdoğan kabine revizyonunu Mart 2014'teki yerel seçimleri Ekim 2013'e çeken anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi sonrası yapacak. Böylece AKP tüzüğündeki 3 dönem sınırına takılan bakanlardan büyükşehir belediye başkanlıklarına aday göstereceği isimleri kabine dışı bırakması bekleniyordu. Ancak MHP ile anlaşılarak Meclis'te yapılan oylamada 367'nin altında kalıp yerel seçimlerin öne çekilmesi gerçekleşmeyince Erdoğan bu operasyonu erteledi.

  AFRİKA DÖNÜŞÜ YAPACAK

  Erdoğan, Afrika seyahatinin ardından, kabine revizyonunu gerçekleştirecek. Revizyon beklendiği gibi 3 dönemlik bakanların belediye başkan adaylıkları için değiştirilmesine yönelik olmayacak. Kabinedeki değişiklik, parti yönetimi ve milletvekilleri arasında da açıkça isimleri konuşulan bazı bakanların, Erdoğan tarafından "bir süre dinlenin" denilerek değiştirilmesi şeklinde gerçekleştirilecek.

  MİNİ REVİZYON İDDİASI

  Erdoğan'ın "Parti yönetimi ve milletvekilleriyle uyumlu çalışma" kriterine göre yapması beklenen değişikliğin 4 ya da 5 bakanı kapsayacak "mini revizyon" olacağı ifade ediliyor. Değiştirilecek bakanlar arasında Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın isimleri geçiyor. Kabine dışı kalacak isimler arasında sayılan Dinçer, Şimşek ve Günay'ın iki dönemdir milletvekili oldukları için tüzükteki üç dönem sınırına takılmayan isimler olması dikkat çekiyor.

  İDRİS NAİM ŞAHİN'İN DURUMU

  Kabine değişiminin partinin gündemine gelmesiyle değişip değişmeyeceği en çok merak edilen isim İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin oldu. Parti çevrelerinde Erdoğan'ın kafasındaki sayının sınırlı olduğu ancak bir kabine revizyonu yaparken Şahin'i de değiştirmesinin güçlü bir olasılık olduğu ifade ediliyor. Şahin, 11 Haziran seçimleri sonrasında 9 yıllık AKP Genel Sekreterliği'nin ardından ilk kez bakan olmuş, özellikle toplumsal muhalefete yönelik açıklamaları ve gaflarıyla öne çıkmıştı.

  KIRMIZI PLAKA İÇİN ADI GEÇEN İSİMLER

  Revizyonun güçlü bir olasılık olarak ortaya çıkması AKP milletvekilleri arasında kırmızı plaka heyecanına yol açtı. Milletvekilleri arasında revizyon İmralı ile görüşmelerden daha fazla konuşulmaya başlandı. AKP'de gidecek bakanların yerine AKP grup başkanvekilleri Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Mahir Ünal, Başbakan Erdoğan'ın doktorluğunu da yürüten TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Adana Milletvekili Necdet Ünüvar'ın isimleri geçiyor. Erdoğan tarafından ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı yapılan Numan Kurtulmuş'un da dışarıdan bakan yapılacağı kulislerde konuşuluyor

  Görüş Bildir