Petrol
99.86
0.26%
Euro
18.5088
-0.13%
Dolar
17.9613
0.13%
Altın
1.032
-0.06%
Borsa
2877
0.31%
Bitcoin
431.400
-1.90%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Erdoğan kısa film yarışması ödül töreninde konuştu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen kısa film yarışması ödül töreninde konuştu.
  • Haber Merkezi
  • 08.05.2016 - 19:46
  Erdoğan kısa film yarışması ödül töreninde konuştu

  Erdoğan kısa film yarışması ödül töreninde konuştu #1

  Törende yaptğı konuşmasına Anneler Günü'nü kutlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

  ARZU ETTİĞİMİZ SEVİYENİN GERİSİNDEYİZ

  "Burada pek çok ilkleri içinde barındıran bu yarışmaya 20 farklı ülkeden 500'ü aşkın başvuru yapılmış olması dahi projenin başarısına işarettir. Adalet ve Merhamet temalı böyle bir yarışma için harekete geçilmiş olması doğrusu beni heyecanlandırdı. Sinema, kendi kültür dünyamıza uygun ürünler bakımından çok da verimli bir alan değildir. Sektörün büyüklüğü ve etki alanını dikkate aldığımızda yapılanların yapılması gerekenlere göre çok az olduğunu görüyoruz. Son yıllarda bir takım ümit verici gelişmelere şahit olsak da, arzu ettiğimiz seviyenin gerisindeyiz.

  İNSANLAR KATLEDİLİRKEN, MİLYARLARCA KİŞİ KENDİ KONFORUNU YÜKSELTMENİN PEŞİNDE

  Katıldığım bu tür programlarda ilgili arkadaşlarımızı eksiklerimizi gidermemiz konusunda teşvik etmeye çalışıyorum. Çekmeköy Belediyemiz sinema alında takdire şayan bir çaba ortaya koymuştur. Örnek olmasını diliyorum. Hayatın her alanında adalete ve merhamete ekmek kadar, su kadar, hava kadar ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Dünyanın bir köşesinde masum insanlar katledilirken, milyarlarca kişi kendi konforunu yükseltmenin peşinde koşuyor.

  MESELEYİ BAŞKA YÖNLERE ÇEKMEYİ SÜRDÜRDÜLER

  Afrika'da Asya'da sayıları milyarları aşan insanlar açlık tehdidi altında yaşarken, Batı'da insanlar obezlik tehdidi altında. Dünyamızın uzaydan çekilen görüntülerinde bazı bölgeler ışıl ışılken, diğer bölgelerin karanlıkta olduğu seçilebiliyor. Hemen yanı başımızdaki Suriye'de 6 yıldır yaşananlar karşısında insanlık çok kötü bir sınav vermiştir. Türkiye gönlünü mazlumlara açarken, üç maymunu oynayanlar ilk iş kapıları kapattılar. Bunlarda diktatörlük var. Biz Suriye'de güvenli bölge oluşturmayı teklif ettiğimiz halde, meseleyi ısrarla başka yönlere çekmeyi sürdürdüler.

  ADALETSİZLİĞİN SOMUTLAŞMIŞ HALİ

  DAİŞ'le mücadele ettiğini söyleyenlerin hiçbiri bizim kadar bedel ödememiştir. Canlı bombalarla, Kilis'e yönelik saldırılarda mücadelemizde bizi yalnız bıraktılar. Ankara'da yapılan saldırıya verilen tepkilerle, Brüksel'de yapılana verilen tepki arasındaki fark, adaletsizliğin somutlaşmış halidir. 300 bin göçmene tahammül edememek merhametsizliktir. Biz dünya 5'ten büyüktür derken, BM Güvenlik Konseyi'nin yapısı nezdinde bu çarpıklığa karşı itirazımızı dile getiriyoruz. 5 tane daimi üye dünyanın kaderini belirliyor. Adaletsizlik bir defa orada pekişmiş durumda.

  BU ÇARPIK DÜZEN ENİNDE SONUNDA ÇÖKECEK

  Her kıtadan, her dinden, BM Güvenlik Konseyi'nde üyeler olsun, kabul etmiyorlar. Din olarak sadece Hristiyanların oluşturduğu bir konsey var. 1,7 milyon Müslümanın olduğu dünyada, konseyde Müslüman üye yok. Kimi aldatıyorsunuz, kimi uyutuyorsunuz? Biz bunu seslendirmeye devam edeceğiz.  Er veya geç bu ülkede 5 ülkenin dışındaki 190 ülkenin temsilini orada sağlayacağız, sağlamamız lazım. - Şu anda Suriye'de 5 tane daimi üyenin 1 tanesi "hayır" diyorsa, siz orada adım atamazsınız. Böyle bir adalet olur mu? Kendimizi niye aldatıyoruz? Hz. Ömer "mülkün esası adalettir" diyor. Bazıları bunu mal, mülk anlıyor. Oradaki mülk ifadesi devlettir. Yani devletin esası adalettir. Eğer adalet yoksa o devletin ayakta durması mümkün değildir.

  Erdoğan kısa film yarışması ödül töreninde konuştu #2

  Bu çarpık düzen eninde sonunda çökecektir. Bugün kendi çıkarları için her türlü haksızlığa göz yumanlar, kendileri de adalete ve merhamete muhtaç hale gelecektir. Biz insanlık böyle bir felakete maruz kalmadan adım atılmasını istiyoruz.

  SADECE SİLAHI ÇOK OLANIN SÖZÜNÜN GEÇTİĞİ BİR DÜNYA KİMSE İÇİN GÜVENLİ OLMAZ

  Dünya sadece binaların daha büyüğü, teknolojinin daha çoğu peşinde koşulacak bir yer değildir aslında. Sadece silahı çok olanın sözünün geçtiği bir dünya kimse için güvenli olamaz. Türkiye olarak daha iyi bir dünyanın inşasına katkıda bulunma sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Batı'da dünyada milli geliri bizim çok üstümüzde olan ülkeler, bizim geri kalmış ülkere verdiğimiz desteği vermiyoruz. Veren el, alan elden üstündür, biz buna inanarak yola çıktık.  Selahattin Eyyubi gibi, zaferle değil seferle mükellef olduğumuz inancıyla bu mücadeleyi sürdüreceğiz.

  Biz 2023 hedeflerimizi birer birer hayata geçirmeye çalışıyoruz ama unutmayalım ki 2053 ve 2073 vizyonlarımızın sahibi bugünün gençleri ve onlardan sonra gelen nesillerdir. Bu nesil Asım'ın nesli olacaktır"  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir