Dolar
7.2717
0.5962%
Euro
8.6364
0.2786%
Altın
2067.14
0.1895%
Borsa
1034.4
0%
G. Altın
481.376
0.4063%
Bitcoin
86070.63
0.5944%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Erdoğan Marmara Üniversitesi'nde

  Erdoğan Marmara Üniversitesi'nde

  Başbakan Erdoğan Marmara Üniversitesi'nde düzenlenen törende konuşuyor..
  • 26.01.2013 - 11:48
  Erdoğan Marmara Üniversitesi'nde

  Erdoğan Marmara Üniversitesi nde #1

  Başbakan Erdoğan Marmara Üniversitesi'nin 130. kuruluş yıldönümü dolayısıyla üniversitenin Haydarpaşa Kampüsü'nde düzenlenen törende konuştu. Erdoğan, CHP'li Birgül Ayman Güler'in başlattığı ırkçılık tartışmalarıyla ilgili olarak da konuştu. Erdoğan, "Kendisini başkasından üstün görmek ırkçılıktır. Modern kavramla faşizmdir" dedi.

  FAHRİ DOKTORA ALDI

  Erdoğan mezun olduğu Marmara Üniversitesi'nden fahri doktora ünvanı aldı. Tören sırasında konuşan Başbakan, merhum gazeteci Mehmet Ali Birand'ı hatırlattı. 'Belediye Başkanlığım döneminde Birand'la bu salonda program yapmıştık' dedi.

  'Yöneticilik dönemimde 2 kavrama çok dikkat ettim.' diyen Başbakan Erdoğan bunlardan birinin güven diğerinin de istikrar olduğunu söyledi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü; 'Ekonomide başarıyı özellikle emek sermaye tüketim yatırım üretim gibi kavramlar üzerinde inşa etmekten çok insan üzerinden inşa etmekten yana oldum.. Çünkü insan varsa sermaye var, tüketim var, yatırım var, üretim var. İnsan yoksa bunların hiç biri yok.'

  Başbakan Erdoğan Marmara Üniversitesi'nde

  Erdoğan: Irkçılık yapanlar şehitliklere baksın

  Erdoğan Marmara Üniversitesi nde #2

  ''FAHRİ DOKTORAYI GURURLA TAŞIYACAĞIM''

  Erdoğan fahri dokrotayı gururla taşıyacağını söyledi ve ekledi; 'Marmara Üniversitesi'nin bir mezunu olarak gurur duyuyorum. Şuanki rektörümüzün okul arkadaşımın da  burada görev yapması ayrı bir memnuniyet. Tabi okuduğumuz yıllar zorlu yıllardı. O zaman terör yoktu anarşi vardı. Çok zorluklar çektik. Okula gidip gelirken her gün bakıyorsunuz okul kapalı. Orhan hocamın da üstümde çok emeği var. Bugün verilen Fahri Doktorayı da diplomam gibi gururla taşıyacağım.'

  GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ'NDEKİ YANGIN

  Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da Galatasaray Üniversitesi Beşiktaş Kampüsündeki yangına değinen Başbakan Erdoğan olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek  'Tüm camiaya geçmiş olsun demek istiyorum. Yangının tarihi bir binayı tahrip etmesinin yanında içindeki kitaplarında tahrip olması bizi ziyadesiyle üzmüştür. Böyle acı hadiselerin tekrar yaşanmaması için gerek tarihi binalarımızda gerek kitaplarımzın bulunduğu binalarda daha tedbirli olunmasını istirham ediyorum.' dedi.

  MARMARAY'A ARAZİ MÜJDESİ

  Marmara üniversitesinin kampüslerinin çok dağınık olduğunu hatırlayan Erdoğan 'Maltepe'de başlayan süreç silahlı kuvvetlerimizden alınacak yerle birlikte ki yaklaşık 2500 dönümlük bir arazi.. Onunla birlikte Marmara üniversitemizin kampüs demiyeyim ana gövde diyeyim ona çünkü kampüsler için daha büyük alanlara ihtiyaç var. Maltepe'de yer güzel bir yer. Marmara üniversitesine yakışan bir yer olacak. Marmara üniversitesi bundan sonraki süreci bütün birimleriyle isteneni yakalayacaktır.' dedi.

  'İNGİLTERE'DE BUSRLAR ARTIRILDI, BİZ KALDIRDIK'

  Erdoğan üniversitede harçların kaldırılmasına dikkat çekerek 'İngiltere'de üniversite harçları 3 kart arttırılmıştır.' dedi. 'Üniversite öğrencilerimizin burs ve yurt ihtiyaçlarında da önemli ilerlemeler kaydettik.' diyen Erdoğan yeni bir çalışma içinde olduklarını söyledi. Erdoğan 'Yurtlara internet erişimi için Ulaştırma Bakanlığı'yla birlikte çalışıyoruz ' dedi.

  "IRKÇILIK FAŞİZMDİR"

  Başbakan Erdoğan, ırkçılık tartışmalarıyla ilgili olarak "Kendisini başkasından üstün görmek ırkçılıktır. Modern kavramla faşizmdir" dedi. Erdoğan, 'Bir ırkın diğerine, bir milletin diğerine, bir ulusun diğerine üstünlüğünü savunmak, en başta bu topraklara karşı saygısızlıktır, en başta bu toprakların özüne ihanettir'' dedi.

  "IRKÇILIĞIN PANZEHİRİ IRKÇILIK OLAMAZ"

  Başbakan Erdoğan, kendisini güçlü olarak görenin ırkını yüceltmesi ne kadar tehlikeliyse kendisini mağdur olarak görenin de ırkını yüceltmesinin, ırkını bir ayrımcılık unsuru olarak kullanmasının o kadar tehlikeli olduğunu belirterek, ''Irkçılığın panzehiri, antitezi asla ırkçılık olamaz. Irkını yücelten, başka ırkları yok sayan, aşağılayan karşısında, kendi ırkını öne çıkarmaya çalışan da aynı derecede yanlış bir yoldadır'' dedi.

  "IRKÇILIK YAPANLAR ŞEHİTLİKLERE BAKSIN"

  Erdoğan, Şehitlikleri hatırlatarak ''Bizim şehitlerimiz ve şehitliklerimiz, bu ülkede ayrımcılığın önündeki en büyük engeldir. Özellikle Çanakkale Şehitlerimiz bunun en güzel örneğidir. Onlar adeta settir, en büyük barajdır. Irkının, kavminin, asabiyetinin üstün olduğuna inananlar varsa gitsinler ve şehitliklerimize baksınlar'' dedi.

  ÜNİVERSİTELERE ÇAĞRI: "BU İŞİ BİTİRELİM"

  Bizi bölmek istiyorlar. Bu süreci çözüm sürecini çok sıkıntıya sokmayın. Sevgili hocalarım bu işin ucunu bırakmayın. Artık bu işi bitirmemiz lazım. Şu 30 senede bu iş için harcanan para yeni bir Türkiye kurardı. Çok ciddi rakamlar. Bu işi bitirmemiz lazım.

  Görüş Bildir