Dolar
7.5974
-0.3671%
Euro
8.8501
-0.5964%
Altın
1864.59
-0.175%
Borsa
1132.04
1.1147%
G. Altın
455.22
-0.5976%
Bitcoin
80573.93
-1.0698%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Erdoğan: Müslüman bir ülkede olimpiyat düzenlenmedi

  Erdoğan: Sorarlar insana niçin? Ne eksik de yapmıyorsunuz?
  • 28.07.2012 - 18:46
  Erdoğan: Müslüman bir ülkede olimpiyat düzenlenmedi

  Erdoğan: Müslüman bir ülkede olimpiyat düzenlenmedi #1

  Londra 2012 Olimpiyat Oyunları için İngiltere'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede bugüne kadar bir olimpiyat düzenlenmedi. Sorarlar insana niçin? Ne eksik de yapmıyorsunuz?'' dedi.

  Başbakan Erdoğan, (A) Milli Kadın Basketbol Takımı'nın Angola ile Londra Olimpiyatları'nda oynadığı (A) Grubu ilk maçının ardından yaptığı açıklamada, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge ile Londra'da yaptığı görüşmeyle ilgili bir soruya, 'Görüşme olumlu bir havada geçti. Zaten Jaques'ın son dönemi ve bizimle ilgili karar onun döneminde verilmiş olacak. Ondan sonraki dönemi yeni seçilecek başkan götürecek' diye yanıt verdi.

  Başbakan Erdoğan, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'na adaylığı ile ilgili şunları söyledi:

  İstanbul olarak şöyle bir özelliğe sahibiz; Londra 3. kez, Madrid 2 kez yaptı. Tokyo iki kez yaptı ve bu ülkeler 2 kez, 3 kez yapmışken Türkiye, 5 kez finale kadar gelmiş ve hala böyle bir olimpiyata evsahipliği yapmayı vermediler. Bu tabi güzel, adil bir yaklaşım olmuyor. Kendileriyle bunu paylaştım.

  'NE EKSİK DE YAPMIYORSUNUZ?'

  Halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede bugüne kadar bir olimpiyat düzenlenmedi. Sorarlar insana niçin? Ne eksik de yapmıyorsunuz? İstanbul, Asya ve Avrupa kıtasını bir arada buluşturan ve medeniyetlerin kesiştiği, buluştuğu bir şehir. Ekonomik olarak Avrupa ülkelerinin hepsi dökülüyor. Onların döküldüğü bir dönemde Türkiye şu anda çok daha farklı bir yerde. Altyapı, üstyapı olarak gayet iyi bir durumdayız. Demontabıl salonlarda müsabakalar yapılıyor. Biz bunu demontabıl salonlarda yapmayacağız, tamamıyla, her şeyiyle mükellef salonlarda yapacağız. Statlarımız var, (Yok size de 80 binlik stat) deniyorsa 80 binlik stat da yapılır. İstanbul'da 60 bin kişilik statlarımız var. Bunlardan bir tanesi olimpiyat için yapılmıştır, şu anda açık tribünlerini de kapatıyoruz. Çok çok modern bir stattır. Arena, Avrupa'daki birçok stada fark atar. Bizim eksiğimiz yok ama varsa onları gideririz.

  'BİZE DÜŞEN GÖREV..'

  Lisansiyer sporcumuz iyi. Daha çok çalışacağız. Ama bize düşen bir görev şu; gerek Gençlik Spor Bakanımız, gerek federasyon başkanlarımız, yani sporculardan önce bize düşen görev var, o da çok daha kalifikasyonu yüksek, kariyeri yüksek hocalarla birlikte bu işi sürdürmek. Zaten şu anda geldiğimiz noktaya böyle geldik. Gerçekten bu işin içinden gelmiş, kalifikasyonu yüksek hocalarla buraya geldik. İnanıyorum ki bundan sonraki süreçte de gerek bireysel, gerekse kollektif sporda bunun adımlarını da atacağız, gerekirse dışarıdan çok çok önemli isimleri de getirmek suretiyle bu çalışmaları sürdüreceğiz ve 2020'ye odaklanacağız.

  'PERİLER'İN GALİBİYETİ BİZİ MUTLU ETTİ'

  İzlediği Angola maçında Kadın Basketbol Takımı'nın galibiyetinden memnunluk duyduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, 'Gerek kız basket takımımıza, gerek voleybol takımımıza hakikaten güveniyoruz ve takım oyununda da, kollektif sporlarda da her iki takımımız bir ilk bizim için. Bugün de Angola maçına 22 farkla başladılar. Bu bizler için bir mutluluk vesilesi oldu' diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan, basketbolcuların da böyle bir mutluluğun heyecanı içinde olduklarına inandığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  'Bundan sonraki sürece yönelik olarak da biz kendilerini inşallah finalde görmek istiyoruz. Finalde görmemiz halinde de bu gelecek yıllara, on yıllara yönelik bir mesaj olacak. Çünkü Türkiye'de biz bu alana çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Hele hele okullarımıza bu işi kaydırmak suretiyle, okullarımızda çok ciddi gelişmeler var. Bu vesileyle de inanıyorum ki şu anda basket takımımız buradan bir netice, madalya alacaktır. İnşallah aynı şekilde voleybol milli takımımız da buradan başarılı bir şekilde ayrılacaktır. Biz burada bu iyi niyet dileklerimizi ortaya koyarken kardeşlerimizden, yavrularımızdan da inşallah başarı bekliyoruz.'

  Erdoğan: Müslüman bir ülkede olimpiyat düzenlenmedi #2

  Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte Angola maçının ardından Kadın Milli Basketbol Takımı oyuncularını kutladı.

  Tribünden soyunma odalarının bulunduğu bölüme inen Başbakan Erdoğan, kadın basketbolcuları tebrik edip, sonraki maçlarında başarılar diledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir