Euro
9.3475
-0.04%
Dolar
7.7924
-0.27%
Altın
444.12
-1.21%
Borsa
1.295
-2.51%
Bitcoin
149.446
5.07%
12ºC
İstanbul
Bulutlu 12 C
  Erdoğan ODTÜ Rektörü ile görüştü

  Erdoğan ODTÜ Rektörü ile görüştü

  1 saat süren görüşme sonrası ODTÜ Rektörü açıklama yapmadı.
  • 27.12.2012 - 15:44

  Erdoğan ODTÜ Rektörü ile görüştü #1

  ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Başbakanlık Resmi Konutu'na geldi.

  1 SAATLİK GÖRÜŞME

  İkili arasındaki görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. ODTÜ Rektörü Acar, gazetecilere hiçbir açıklama yapmadan binadan ayrıldı.

  ODTÜ REKTÖRÜ: "İLK KEZ GÖRÜLEN BİR ŞEY DEĞİL"

  ODTÜ'de yaşanan olaylarla ilgili polisin sert müdahalesini eleştiren Acar, "ODTÜ'de protesto da ilk kez görülen bir şey değil. İnanamadığımız ölçüde güç kullandı polis, kreşlerin olduğu bölge dahil gaz bombaları, kampüsün orta yerinde gaz ve ses bombaları atıldı. Ben görmedim, ama öğrencilerin dövüldüğü bilgileri var. Oysa polis yanlış gördüyse yakalayıp gözaltına alır, dövmek ne demek? Biz nasıl öğrencilerden protestolarını barışçıl yapmasını istiyorsak, bunu da kabul edemeyiz." şeklinde bir açıklama yapmıştı.

  ERDOĞAN: "O PROFESÖRLER GÖREVİ BIRAKSIN"

  Acar'ın ODTÜ'lü öğrencilere sahip çıkan bu açıklamalarının ardından Başbakan Erdoğan da, ODTÜ'ye destek veren profesörlerin mesleği bırakmaları gerektiğini belirtti. Erdoğan, "ODTÜ'deki olayların ardından 33 üniversiteden ODTÜ'yü kınayan açıklamalar geldi. YÖK devreye girdi. Bazı üniversiteler ise ODTÜ'yü savunan açıklamalar yaptılar. Bu ikiliyi nasıl değerlendirirsiniz?" sorusu üzerine şunları kaydetti: "Şimdi bir öğrenci üniversitenin kampüsünü bir terör alanına çeviriyorsa orayı terörize ediyorsa sadece o üniversitenin mensupları değil farklı üniversitelerden de oraya gelenlerle birlikte böyle bir eylemi gerçekleştiriyorlarsa hiç kimse kalkıp bunları samimi havada bir protesto bir eylem olarak değerlendiremez. Bunu söyleyen profesörler, doçentler veya şu bu, bana göre o mesleği bıraksınlar onlar aynen onlara katılmak suretiyle şiddetten gücünü alan kişiler olarak meydanlara düşsünler. Çünkü akademisyen öğrencisine bilgisayarı nasıl kullanacağını, bu ülkeye neler katabileceğini, özgürlükler noktasında da düşünce planında nelerle bunu ortaya koyabileceğini anlatsın."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir