Petrol
92.67
-0.02%
Euro
18.2408
-0.02%
Dolar
17.931
0.10%
Altın
1.023
0.18%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
432.573
-0.61%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C
  Erdoğan Sabahattin Zaim Üniversitesi açılışında

  Erdoğan Sabahattin Zaim Üniversitesi açılışında

  İstanbul temaslarını sürdüren Başbakan Erdoğan, Sabahattin Zaim Üniversitesi Akademik Yılı açılışında konuştu..
  • 12.10.2011 - 15:43

  Erdoğan Sabahattin Zaim Üniversitesi açılışında #1

  Konuşmasında sık sık Mehmet Akif Ersoy'un dizelerine göndermelerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Türküyle, Kürtüyle, Arnavutu, Gürcüsü ile peki bugün ne oluyor bize? Demek ki birileri milli birliğimizi, beraberliğimizi yok etmeye çalışıyorlar, hiçbir zaman bizim birlik ve beraberliğimize kastedenlerin bu milletten olmaları mümkün değildir. Onun için bu ülkenin Türkiye'nin İstiklal Marşı'nı kendisi İstanbul'da doğan babası Kosova'da olan Mehmet Akif yazmıştır, birileri ne diyecek bakalım şimdi hadi sen Türk'sün, Türklerin marşını yazan Mehmet Akif Arnavut, buna ne diyeceksin?' şeklinde konuştu.

  Haberin videosu için tıklayın

  İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

  "Bu büyük hizmeti hayata geçiren bu üniversiteyi restorasyonuyla bu hale getiren İlim Yayma Vakfına özellikle teşekkür ediyorum. Bize düşen görev milletin emanetini ehil ellerde, geleceğe taşımaktır. Eğer biz bunu yapabiliyorsak, ne mutlu bize. Şu anda tabi özellikle rektörlük binasını gezerken, çevreyi dolaşırken gördüklerimizle ayrıca iftihar ettik. Demek ki ilk attığımız adımlar hayırlı, inşallah sonu da hayırlı olur. Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize en kalbi duygularla sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

  'MEHMET AKİF BU MEKTEPTE OKUDU'

  Erdoğan Sabahattin Zaim Üniversitesi açılışında #2Bu yeni üniversitenin açılış töreninde özellikle bizi heyecanlandıran diğer bir şey de bu mekanın tarihi hüviyetidir. Bu binanın Ziraat Mektebi Alisi olduğu günlerde büyük şair, iman ve aksiyon adamı Mehmet Akif Ersoy bu mektepte okudu ve burada öğretmenlik yaptı. Bu mekanın tarihi misyonuna ve merhum Akif'in hatırasına hürmeten bugün bir vakıf üniversitesi olarak açılmış olması önemli bir adımdır. Bu sıralarda okuyacak gençlerimizin bu hissiyatı bütün eğitim sürecinde hissetmelerini özellikle kendilerinden diliyorum.

  O yüzden milli birlik ve beraberliğiniz daim olsun. İnanıyorum ki bu sadece sempozyumda kalmayacak."

  Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada; "Ben inanıyorum ki bu nesil hocalarımızın elinde yoğurularak gelişecektir, açılış töreninin hemen ardından bu üniversite çatısı altında Mehmet Akif adına bir sempozyum düzenlenerek bu açılış yapılmasını da son derece anlamlı buluyorum. Bugünlerde bu iki sembol ismin tezleri, düşünceleriyle gençlerimiz tarafından bilinmesine büyük ihtiyacımız var.

  'RUHUMUZDA ATEŞ YOKSA ETTEN VE CESETTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLİZ'

  Mehmet Akif büyük medeniyetimizin sevgili gençler çığlığıdır, feryadıdır. O ki bülbülün feryadını, istaklilin ruhunu iliklerimize kadar hissettirendir. Gövdesinden büyük parçaların koptuğu büyük bir ülkeyi ruhunuzda, ruhumuzda büyük bir ateşin olması gerekir eğer bu ateş yoksa biz etten ve kemikten bir ceset oluruz' işte Akif et ve kemik olan o insana ruhu işleyen insan, büyüklüğünü yeniden hatırlatan ve ona istiklali yaşatan insandır. Doğu'yu, İslam'ın anıt eserlerini bildiği kadar, Batı'yı da felsefesi, edebiyatıyla bilen bir insan onun edebiyatında Hicaz'da vardır, Berlin'de vardır.

  'TÜRKLER'İN MARŞINI YAZAN MEHMET AKİF ARNAVUT BUNA NE DİYECEKSİN'

  Büyük bir millete mensup olmanın izzetini ruhunda yaşamıştır, bu ülkede bütün kavimler, bütün inançlar yüz yıllar boyu bir arada, birlikte birbirinin hukukunu çiğnemeden yaşamıştır. Türküyle, Kürtüyle, Arnavutu, Gürcüsü ile peki bugün ne oluyor bize? Demek ki birileri milli birliğimizi, beraberliğimizi yok etmeye çalışıyorlar, hiç bir zaman bizim birlik ve beraberliğimize kastedenlerin bu milletten olmaları mümkün değildir. Onun için bu ülkenin Türkiye'nin İstiklal Marşı'nı kendisi İstanbul'da doğan babası Kosova'da olan Mehmet Akif yazmıştır, birileri ne diyecek bakalım şimdi hadi sen Türk'sün, Türklerin marşını yazan Mehmet Akif Arnavut, buna ne diyeceksin? Asıl olay şu bizi orada adeta yoğuran değerlerimiz var ya işte orada toplanacağız biz şimdi buna, ayrılık gayrılık düşürmeye gayret edenleri görüyoruz kim ne yaparsa yapsın biz bu ülkede Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı altında geleceğe bir ve beraber olarak yürüyeceğiz. Makedonya'nın İştip şehrinde işte Sabahattin hoca doğdu, hocanın bir ömrünü bu ülkenin kalkınmasına adaması anlamlı değilmidir? Bizi acaba hangi değerler burada topladı, onların ilim, irfan kokan dünyasından kimler yetişmedi ki. Burada ki bir çok kişi Sabahattin Hoca'nın ilim, irfan yuvasında yetişti çok kişiyi tanıyorum. Zira biz ölü bir tarihin değil, yaşayan bir tarihin bir medeniyetin evlatlarıyız.

  'BİZİM ELİMİZ SADECE SOMALİ'YE UZANMADI'

  Hakikaten şurada, teneffüslerinize ayrılırken şu fark havayı teneffüs etmeniz bile sizin büyük düşünmeniz için temeli atılmış bir mekandır. Siz burada dolaşırken Akif'i getireceksiniz, buradan Akif çıktı' diyeceksiniz. Levhanızda Sabahattin Zaim hoca var onu düşüneceksiniz ve 'bizim hiç kimseden bir eksiğimiz yok, kimseye hayranlık duyacak değiliz' demeniz lazım. Kimsenin güdümünde olmadık, olmayacağız. Gençlerimiz tam bir özgüvenle yetişmeli ve aydınlık yarınlara beraber koşmalıyız, iz sürmeli aşk ve heyecanımızı birlikte sürmeliyiz. Sevgimizi, merhametimizi çoğaltmalıyız, az önce İstanbul Üniversitesi'nin açılışında da söyledim. Gelişmiş ülkeler Afrika'ya elini uzatmıyor, bak gelişmekte olan Türkiye Somali'ye elini bir uzattı pir uzattı. Bu neyi gösteriyor? Burada yaşayan bir Müslüman olarak, bir insan olarak Afrika'nın bir köşesinde bir dara düşen olsa bizim elimiz oraya uzanır ama bizim elimiz sadece oraya uzanmadı bizim elimiz Haiti'ye de uzandı, Sirilankaya'da uzandı, bizim elimiz Pakistan'a da uzandı nerede ne varsa, bu Müslüman, bu Hristiyan, bu Budist demedik. TOKİ Srilanka'da Budistlere ev yaptı, çünkü ayrım yapmadık.

  'BİZE ÇELME TAKMAK İSTİYORLAR'

  Türkiye bugün kökleriyle buluşan yeniden imar ve inşa hamlesini tamamlayan bir ülke. Allaha şükürler olsun ki bu büyük maratonda milletimizle beraberiz, gücümüzü sadece biz değil bütün dünya hissediyor. Önümüze her gün engeller çıkıyor, bize çelme takarak ülkemizin yürüyüşünü durdurmak istiyorlar. Bizde herkesi en az Türkiye kadar büyük düşünmeye çağırıyoruz, bunun için aldığımız mesafeyi görmek durumundayız. Medeniyet yolunda aldığımız mesafe neleri göreceğimizi bize gösterdi, 9 yıl önce Türkiye uçurumun ucundaydı şimdi nerede. Bu başarıyı demokratik istikrar ile sağladık, bu başarıyı milletimizle beraber elde ettik. Buradan ileriye milletimize layık yeni bir Anayasa ve hukuk düzeni ile gideceğiz, Türkiye'nin bu büyüme iradesi bütün dost ve kardeş, akraba halklar tarafından büyük bir ilgiyle izleniyor. Biz bu bölgede barışın, huzurun teminatıyız.

  'DEVLETİN DEĞİL İNSANIN ÖNE ÇIKTIĞI BİR YÖNETİM'

  Bölgesel adaletsizlikler ve ayrımcılığın hertürlüsü bizim iktidarımızda tarih oldu, bu memleketin bütün çocukları bu topraklarda ev, hak sahibidir. Türkü, Kürtü, Boşnağı, Romanı aklınıza ne geliyorsa bu ülkede ev sahibidir bu olaya böyle bakalım. Devlet milletimizindir ve Allahın izniyle öyle olacaktır, devlet milletinin hizmetindedir, millet devletinin hizmetinde değil. Yani devletin öne çıktığı değil, insanın öne çıktığı bir anlayış. Eğitimin önünde ki fırsat eşitliği önünde ki bütün mazeretleri kaldırıyoruz. Şimdiye kadar büyük mesafe aldık aynı süratle çalışmaya devam edeceğiz. Hiç bir gencin haksız rekabete maruz kalmasını istemiyoruz, geçen yıl 240 lira burs verdik, bu sene 255 lira burs vereceğiz devlete müracat eden hiç bir üniversite lisans öğrencisini biz kapıdan çevirmiyoruz, çevirmeyeceğiz."  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir