Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  Senegal'de Erdoğan'dan heykel çıkışı

  Senegal'de Erdoğan'dan heykel çıkışı

  Başbakan Erdoğan Goree Adası'nda yaşanan köle ticaretini simgeleyen heykelcik için "Bunu Fransa'ya göndermek lazım" dedi
  • 10.01.2013 - 13:15
  Senegal'de Erdoğan'dan heykel çıkışı

  Senegal de Erdoğan dan heykel çıkışı #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika seyahatinin Senegal ayağında gördüğü köle ticaretini simgeleyen heykelciği "Bunu Fransa'ya geri göndermek lazım" diyerek Fransa'ya göndermede bulundu. 

  ERDOĞAN SENEGAL'DE

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Afrika seyahatinin son durağı Senegal’e geçti. Erdoğan, Senegal’e gelir gelmez Afrika’daki köle ticaretinin sembolü Goree Adası’nı ziyaret etti. Erdoğan, adada Fransa’nın gönderdiği köle ticaretini simgeleyen heykelciği görünce Senegalli yetkililere, “Bunu Fransa’ya geri göndermek lazım” dedi.

  TORUNLARINA HEDİYE ALDI

  Adada yerel dans gösterisiyle karşılanan Erdoğan, torunları için hediyelik eşya satın aldı. Erdoğan, bağımsızlığından sonra hükümet tarafından satın alınan ve müzeye dönüştürülen evlerde, Amerika’ya satılmadan önce tutulan kölelerin kaldığı odaları dolaştı. Yetkililerden, kölelerin Amerika’ya gönderilmeden önce 3-6 ay arasında bu evlerde yaşlarına ve cinsiyetlerine göre tutuldukları bilgisini alan Erdoğan, kölelerin ayak ve boyunlarına takılan zincirleri inceledi.

  "BU HEYKELİ GÖNDERMEK LAZIM"

  Erdoğan en çok “Dönüşü Olmayan Kapı”dan etkilendi. Köle evinin okyanusa bakan bu kapısından köleler gemilere gönderiliyor ya da denize atılarak öldürülüyordu. İlginç diyalogların geçtiği ziyarette Erdoğan tepkisini, giyotine giden bir köleyi anlatan heykeli görünce gösterdi. Erdoğan, “Bu heykeli aslında Fransa’ya geri göndermek lazım” dedi.

  ERDOĞAN'IN KALDIRILMASINI İSTEDİĞİ HEYKEL DÜNYA MİRASLARI LİSTESİNDE

  Erdoğan’ın kaldırılmasını istediği heykelin bulunduğu Köleler Evi müzesi, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Her yıl 200 binden fazla turist çeken müzenin ziyaretçilerinin büyük bölümünü, köle soyundan gelen Afrikalılar oluşturuyor. Ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği bölüm ise milyonlarca kölenin Afrika’dan ayrılmadan önce son kez geçtiği “Dönüşü Olmayan Kapı” isimli yapı.

  Görüş Bildir