Petrol
109.13
0.03%
Euro
17.2603
-3.18%
Dolar
16.3258
-3.31%
Altın
953.25
-3.92%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
347.700
-4.40%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  Erdoğan Şırnak'ta konuştu - izle

  Erdoğan Şırnak'ta konuştu - izle

  Başbakan, Şerafetin Elçi Havalimanı'nın açılışındaydı.
  • 26.07.2013 - 18:05

  Erdoğan Şırnak ta konuştu - izle #1

  Erdoğan Şırnak'ta konuştu - izle

  Başbakan, açılış konuşmasında, "Bugün farklı yatırımları da hizmete açıyoruz. Burası Şırnak'tır demedik. Burası vatan toprakları dedik, hizmeti buraya getirdik. 10 yıl önce Şırnak'a bir havalimanı olacak deseydik, inanır mıydınız? Söz verdik ve Şerafettin Elçi Havalimanı'nı yaptık." dedi.

  AÇIKLAMANIN SATIRBAŞLARI

  Bingöl'de açıklamıştım. Bugün açılışının gerçekleştirdiğimiz bu havalanına değerli siyasetçimiz Şerafettin Elçi'nin ismini verdik ve bununla onu kalıcı kıldık. İsmi inşallah bu havaalanıyla birlikte her zaman hatırlanacak.

  İhalesinin 2009'da yaptık. Geçtiğimiz ay üst yapı yatırımlarını tamamladık. 

  Kardeşlerim sadece havalanının açılışını yapmıyoruz aynı zamanda bugün başka illerimizin de toplu açılışlarını gerçekleştiriyoruz.

  Burası Şırnak'tır demedik, burası Türkiye'nin bir vilayetidir dedik. Burası Türkiye'nin bir vatan toprağıdır dedik.

  "BURASI VATAN TOPRAĞIDIR DEDİK HİZMET ETTİK"

  Bugün farklı yatırımları da hizmete açıyoruz. Burası Şırnak'tır demedik. Burası vatan toprakları dedik, hizmeti buraya getirdik. 10 yıl önce Şırnak'a bir havalimanı olacak deseydik, inanır mıydınız? Söz verdik ve Şerafettin Elçi Havalimanı'nı yaptık. 3000 metrelik pistiyle uluslararası uçuşlara hazır bir havalimanı. Ayrıca TOKİ tarafından inşa edilen 820 konut da bugün hak sahiplerine teslim ediliyor.

  Şırnak'a her alanda büyük yatırımlarımız oldu. Eğitimde cumhuriyet tarihinde yapılanın 1.5 katı dersliği kazandırdırk. Sağlıkta 7 tanesi hastane olmak üzere çok büyük yatırım gerçekleştirdik.

  "ŞIRNAK ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELECEK"

  Bu havalimanı burayı bir çekim merkezi haline getirecek. Yatırımcı buraya daha rahat gelecek. Aynı şekilde Ankara'dan buraya bir saatte gelme imkanı olacak. Bizim bu yatırımlarımız hiç hız kesmeden devam edecek. Şırnak, tarihi eserleriyle, türbeleriyle, tarihi güzellikleriyle çok farklı bir şehir konumuna yükselecek. Biz Şırnak'a her ne yapıyorsak Şırnaklılar'ın en tabii hakkı olduğu için yapıyoruz. Bir devlet vatandaşına adil hizmet götürüyorsa büyük devlettir. Batıya yap, doğuya yapma bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

  "ŞANTİYELERİMİZİ BASTILAR KULAK ASMADIK"

  10.5 yıl boyunca bu bölgenin illerine cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını yaptık. Bu bölgenin ihmalini telafinin gayreti içinde olduk. Etnik, bölgesel, dinsel milliyetçilik yapmadık, yapmıyoruz. Halkımızın tümünü kucaklıyoruz. Hiçbir tehdide boyun eğmedik. Burada ihmalleri telafi ederken bizi engellemek isteyenler oldu, onlara kulak asmadık. İşçilerimizi tehdit ettiler, şantiyelerimizi bastılar onlara da kulak asmadık.

  "BUNU YAPANLAR BARIŞI KONUŞABİLİR Mİ?"

  Aynı şeyi Hakkari Havalimanı için de yapıyorlar. Buna insani yaklaşım denilebilir mi? Bunu yapanlar barışı konuşabilir mi? Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Arabıyla bu ülkede bir olmaya, beraber olmaya mecburuz. Biz kardeşiz. Yaradılanı yaradandan ötürü sevmeye mecburuz. Bizde ötekileştirme, ayrım olmamalı.

  "ACI HADİSELERE DEĞİL GÜZELLERİNE BAKACAĞIZ"

  Hepimiz Adem ile Havva'nın torunlarıyız. Hepimiz Nuh'un Gemisinden çıkmış nesillerin devamıyız. Hep birlikte tek millet olduk.

  Biri Kürtçe söyledi, biri Türkçe söyledi ama bu erenler, gönül insanları aynı kaynaktan beslendi. Biz birlikte Türkiyeyiz. Bu topraklarda kimi zaman acı hadiseler yaşandı. Hiç arzu etmediğimi kıyımlar yaşandı. İnsanlık dışı işkenceler yaşandı. Biz yaşanan acı hadiselere değil, artık yaşanan güzel hadiselere bakacağız. Geçmişin acılarına değil, ortak bir istikbale bakacağız. Geçmişin ihmallerini elbette telafi edeceğiz.

  Çözüm sürecinin gayesi çıkara dayalı hedefler değildir, gençlerimizin ölümünü durdurmaktır. Annelerimizin göz yaşını dindirmektir. Yeterince acı yaşadık. Türkiye bunları hak etmiyor. 

  Yaklaşık 7 aydır bu bölgede yeni acılar yaşanmıyor. Türkiye'nin diğer bölgelerinde ocaklara ateş düşmüyor. Yıllardır uğranılmayan köylere, mezralara gidiliyor. Sadece şehirlerimizde değil, mezralarımızda, köylerimizde hasretini çektiğimiz bahar yaşanıyor. Çözüm sürecini ilerleterek, hesaplaşarak değil, helalleşerek meseleleri çözeceğiz. Kalıcı bir bahar için büyük bir samimiyetle çalışıyoruz.

  "BU SÜREÇTEN HEPİMİZ SORUMLUYUZ"

  Çözüm sürecinden vazgeçen, bu süreci sabote eden asla ve asla biz olmayacağız. Bu süreci sabote eden, engellemeye çalışan çok büyük bir vebale girer. Hiç kimse bu ülkenin gençlerinin canı üzerinden kirli hesaplar yapmasın. Herkes elini vicdanına koysun. Bu süreçte hepimiz sorumluyuz. Herkes söylediğini, yaptığını hassas bir terazide tartsın. İsterdik ki bütün siyasi partiler inisiyatif kullansın. Ama bazıları kaçıyor.

  SURİYE'DEKİ OLAYLAR

  Bu ülke bizim, hepimizin. Bu ülkeyi birlikte kurduk. Büyüterek geleceğe taşıyacağız. Son günlerde Suriye'nin kuzeyinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bizim Suriye politikamız en başından itibaren son derece nettir. Meşruiyetini yitirmiş olan zalim rejimin derhal gitmesini, halkın iradesiyle tecelli etmiş bir yönetim istiyoruz. Suriye halkı bir bütün olarak bizim kardeşimizdir. Eli kanlı zalim rejimin Suriye'de tarafları birbirine kırdırma oyununa kimse gelmemeli.

  MISIR'DAKİ DARBE

  Mısır'da bir askeri darbe oldu. 70 yıl otokratik bir rejimle yönetilen Mısır'da ilk defa bir yıl önce sandık kuruluyor yüzde 52 ile Mursi Cumhurbaşkanı oluyor. Bu askeri darbe yönetimi anayasayı lağvediyor, bir tarafta Mursi'yi yeri belli olmayan bir mahkumiyetin içine alıyor. Tahrir'de toplanma çağırısı yapıyorlar, halkı birbirine düşürmek istiyorlar. Dünyanın bu konuda daha duyarlı olmasını istiyoruz. Seyirci kalmak insani olarak bizim için vebaldir.

  İNGİLİZ GAZETESİNDE YAYINLANAN İLAN 

  Bir İngiliz gazetesinde Türkiye aleyhinde bir mektup yayımlandı. Türkiye'deki olayların iç yüzünü anlamadan bu mektuba imza attılar. Altına imza attıkları metinleri iyi okumaları gerekir. Çok ciddi şekilde yanıltılmışlardır. Böyle bir mektup Türkiye'nin saygınlığına zerre getirmez. Onu yayınlayan gazetenin, imza atanların saygınlığını zedeler. Kaça yayınladın Times? İşte senin bedelin o. Yasal zeminde hesabını soracağız. Başbakan'a diktatör diyen bir anlayış bu ülkeyi tanımıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir