Euro
10.3756
0.65%
Dolar
8.851
1.02%
Altın
497.51
1.35%
Borsa
1.381
-1.44%
Bitcoin
370.000
-2.77%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Erdoğan toplu açılış töreninde konuştu

  Başbakan konuşmasında nüfus, ekonomi, gündem ve eğitimden çeşitli konulara değindi.
  • 02.11.2012 - 17:45
  Erdoğan toplu açılış töreninde konuştu

  Erdoğan toplu açılış töreninde konuştu #1

  Erdoğan,üniversiteli gençlere seslendiği konuşmasında Türkiye'nin gelecekte karşılaşabileceği nufus problemine değinirken bu defa '3 çocuk' tabirini kullanmadı. Erdoğan, nufüs ile ilgili konuşmasında, "Kendimize inanacağız. Bakın batı şu anda nüfus itibariyle yaşlandığı için sıkıntıda. Biz de yaşlanmaya doğru gidiyoruz. Eğer millet olarak ulusumuzu genç tutamassak geleceğimiz 2037 yılı itibari ile tehlikededir. Gençlerden özellikle bir şey istiyorum o da şudur. Ne demek istediğimi biliyorsunuz anladınız." dedi

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 53 öğrenci yurdunun toplu açılış töreninde konuştu.

  ERDOĞAN'IN KONUŞMASININ SATIRBAŞLARI

  Öğrencilerimizin aldıkları tüm yardımlar dışında az önce değerli bakaknımında ifade ettiği gibi internet ciddi bir sorundu. Bu sorun için bakanlarımı verdim. Biraz sonra onun da analşması imzalanacak.

  ÜCRETSİZ İNTERNET

  Bundan sonra internet tüm yurtlarda ücretsiz olacak. Derdimiz nedir? Biz 60 kişinin kaldığı koğuşlardan geldik. Bunun sıkıntılarını yaşadık. Dedik ki artık bizim gençlerimiz ilkel şartlarda yaşamasın. Gördüğünüz gibi 1 veya 3 kişilik odalarda her geçen gün artarak devam edecek.

  Bunu milletimizden aldığımızı milletimizin evlatlarına iade etmenin bahtiyarlığı içerisindeyiz. Bugün açılan yurtlar 882 milyon yani 882 trilyon liraya mal oldu. Bu yurtlarda. Mimarisine kadar hassasiyetlerimiz var. Engelli öğrencilerimiz için özel olarak dizayn ediliyor. Çocuklarımız muhtemelen kendi evlerinde bile bulamayacakları konforu buluyor.

  Bugün toplam 308 bin yatak kapasiteli 344 yurt ile hizmet veriyoruz. Bunun karşılığında öğrencilerimizden tek beklentilerimiz var. Milletimize hayırlı bir nesil olarak inşallah gelecekte bulunduğumuz mevkileri almalarıdır. Bakınız son zamanlarda özellikle seçimi 25 yaşına indirmek bir adımımızdı.. Şimdi bir adım daha attık. Seçilme yaşı 18 osun istedik. Bazıları rahatsız oldu.

  NE DEMEK İSTEDİĞİMİ BİLİYORSUNUZ ANLADINIZ

  Kendimize inanacağız. Bakın batı şu anda nüfus itibariyle yaşlandığı için sıkıntıda. Biz de yaşlanmaya doğru gidiyoruz. Eğer millet olarak ulusumuzu genç tutamassak geleceğimiz 2037 yılı itibari ile tehlikededir. Gençlerden özellikle bir şey istiyorum o da şudur. Ne demek istediğimi biliyorsunuz anladınız.

  Batı neyi hizmet olarak alıyorsa doğu da aynısını alacak. Bu tabloyu ülkesini milletini seven, evlatlarının istikbalini görmek isteyen herkesin anlamısını istiyorum.

  KORKUNUN OLDUĞU YERDE ÖZGÜRLÜK KONUŞULMAZ

  Terör örgütü yandaşları salı günü Hakkari'de üniversite binasını yakıpı yıkıyorlar. Şırnak't, Batman'da aynısını yapıyorlar. Bu insanların eğitim öğretim özgürlüğüyle alakalı olabilir mi? Önceki gün ODTÜ'de ortalığı savaş alanına çeviriyor etraftakileri tehlikeye atıyorlar. Bu özgürlük anlayışına demoktrasiye terstir. Korkunun olduğu yerde özgürlük konuşulamaz.

  Artık biz bir çığ haline geldik. Şimdi bu çığ büyüyerek yoluna devam ediyor. Ve özellikle Türkiye'nin büyüme oranında yakalığı ivme dünyada her yerde takdir ediliyor. OECD'de öyle G-20'de öyle. Komşularımızda meydana gelenler ortada.

  Nisan ayında borcumuzu sıfırlıyoruz stand-by anlaşmalarını yapmıyoruz. Aksine IMF'ye 5 milyar dolar borç vereceğiz.

  2071'İN TOHUMLARI 2023'TE ATILACAK

  Bize sadece 2023 yetmez. İnşallah sizlerden sonra gelecek nesiller de 2071 hayaliyle büyüsün. Çünkü bu millet Alparslan'ın yaktığı ışıkla Anadolu'yu aydınlattı. Yeni nesiller o hayalle yeni bir ülke inşa edecek. 2071'in tohumları 2023'te atılacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir