Euro
15.2810
0.25%
Dolar
13.4396
0.11%
Altın
796.0350
0.03%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
569.500
-1.68%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C
  Erdoğan ve Merkel'in Almanya'daki ortak toplantısı

  Erdoğan ve Merkel'in Almanya'daki ortak toplantısı

  Başbakan Erdoğan, Merkel'le ortak basın toplantısında açlık grevi eylemiyle ilgili soruya cevap verdi..
  • 31.10.2012 - 13:59

  Erdoğan ve Merkel in Almanya daki ortak toplantısı #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'da Merkel'le düzenlenen ortak basın toplantısında "Avrupa Birliği'nin (AB) bölücü terör örgütüne yönelik tavrı kesindir. AB'nin böyle bir kesin tavrının da neticelerini görmek istiyoruz. Yani batı destekli bir bölücü terör örgütü olmamalıdır ve batı bunun karşısında tavrını net, açık ortaya koymalıdır, bizim beklentimiz budur'' diye konuştu.

  ERDOĞAN: "AÇLIK GREVİ YOK ŞOV VAR"

  Basın toplantısında bir Alman gazeteci Türkçe olarak cezaevlerindeki açlık grevi eylemlerini sordu. Başbakan Erdoğan çok net bir cevap verdi ve "Şu anda Almanya'dan tüm dünyaya sesleniyorum. Türkiye'de ölüm orucu diye bir şey yok. Ahmet Türk'ün verdiği ziyafette 17 Temmuz'da kuzu kebap götürüyorlar. Öbür taraftan ölün diyorlar. Açlık grevi falan yok şu anda yapılanlar şovdur. Yarıdan fazlası dilekçe verdi ve bu işi bıraktılar. Burada yine hastanelerimizin bütün personeli hazır bir şekilde bekliyor ve gerekli müdahaleyi anında yaparlar. Dünyanın hiçbir yerinde bu tarz şovlarla hukuk görmezden gelinmez.  Ben 75 milyon adına konuşuyorum ve 75 milyonun dermanı olmayı hedefliyorum.' şeklinde konuştu.

  ERDOĞAN'IN ALMANYA'DAKİ AÇLIK GREVİ AÇIKLAMASI

  Erdoğan ve Merkel in Almanya daki ortak toplantısı #2

  İŞTE O AÇIKLAMALAR..

  Merkel: Türkiye'de memnuniyet verici ekonomik ilerlemeler söz konusu.

  Başbakan Erdoğan: Berlin'de Türk büyükelçiliğimizin yeni binasını hizmete açtık. Selçuklu mimarisinin de izlerini taşıyan bina 250 yıllık Türk Alman diyaloğunun varlığı noktasında da önemli bir eser.  Türk Alman diplomasisinin bölgesel anlamda da etkin bir süreç izleyeceğine inanıyorum.

  Siyasi, ekonomik, kültürel noktada geldiğimiz durum nedir bunu görüştük. 32 milyar avroluk bir ticaret hacmimiz vardı. 2012 yılında da aynı orana yakın bir hedefimiz var. 

  Türk Alman üniversitesinin temelini atmak istiyoruz. Türkiye ve Almanya'da kurulacak bu üniversite ile yeni bir süreci başlatacağız. Türkiye'nin özellikle Suriye konusunda daha açık bir desteğe ihtiyacı var. 

  Suriye'den gelen kardeşlerimizin sayısı 105 bine ulaştı. Tüm bunları değerlendirdiğimizde 300 bin insan var. Suriye'de 2.5 milyon insan evlerini terk etti. Bu felaketi birlikte önlemek zorundayız. İsrail Filistin meselesini de görüştük. Mavi Marmara felaketini yaşadık. 9 vatandaşımızı şehit vermiştik. Biz normalleşme sürecinin başlangıç şartlarını daha önce de söyledik. Şu anda İsrail'in bölgedeki yerleşim yerlerine yönelik adımları var. Sayın Merkel, siz duvarları yıktınız, ama İsrail'de yeni duvarlar kuruluyor.

  Terörle mücadele konusunda görüşmelerimiz var. AB terör örgütüne yönelik net tavrını ortaya koymalıdır. Terör suçlularının iade edilmesi için Avrupa'dan adımlar atmasını bekliyoruz. 

  SORULAR VE CEVAPLAR

  Merkel: Avrupa Birliği dürüst bir ortaktır. Hazırlanan ilerleme raporunda önemli noktalar var. Belirli sorunların açık ve net bir şekilde ortaya konulması gerek. 

  Başbakan Erdoğan: Almanya'da 3 milyona varan vatandaşımızın tıpkı Fransa'da olduğu gibi Almanya'da da çifte vatandaşlık hakkının kullanılmasını bekliyoruz. Almanya'dan Türkiye'ye gelen 50 bine varan Alman vatandaşı var. Biz bunların bir kısmına vatandaşlık vermeye başladık.

  ALMAN GAZETECİ TÜRKÇE AÇLIK GREVİ SORUSU SORDU

  Şu anda Almanya'dan tüm dünyaya sesleniyorum. Türkiye'de ölüm orucu diye bir şey yok. Ahmet Türk'ün verdiği ziyafette 17 Temmuz'da kuzu kebap götürüyorlar. Öbür taraftan ölün diyorlar. Açlık grevi falan yok şu anda yapılanlar şovdur. Yarıdan fazlası dilekçe verdi ve bu işi bıraktılar. Burada yine hastanelerimizin bütün personeli hazır bir şekilde bekliyor ve gerekli müdahaleyi anında yaparlar. Dünyanın hiçbir yerinde bu tarz şovlarla hukuk görmezden gelinmez.  Ben 75 milyon adına konuşuyorum ve 75 milyonun dermanı olmayı hedefliyorum. 

  Merkel: AB'ye üyelik konusunda diğer ülkelere ne uygulanıyorsa Türkiye'ye de o uygulanıyor. Bir çok fasıl açıldı. Bundan sonra da süreç aynı şekilde devam edecek.

  Başbakan Erdoğan: Bugün AB'de Güney Rum Kesimi üye. Ancak bugün böyle bir ülke yok. Bugün sayın Merkel de Güney Rum Kesimi'ni AB'ye almalarından ötürü pişmanlık yaşadıklarını ifade etmişti. 


  Görüş Bildir