Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Erdoğan ve Putin Fethullah Gülen'e karşı birleşti iddiası

  Türkiye ile Rusya'nın Fethullah Gülen'e karşı birleştiği öne sürüldü. İddiayı ortaya atan ise bir Rus akademisyen...
  • 02.06.2014 - 15:50
  Erdoğan ve Putin Fethullah Gülen'e karşı birleşti iddiası

  Erdoğan ve Putin Fethullah Gülen'e karşı birleşti iddiası #1

  Ortadoğu'yla ilgili yayınlarıyla bilinen ABD merkezli Al Monitor sitesi, Rus Bilimler Akademisi’nin Doğu Etüdleri Enstitüsü Başkanı ve Moskova Devlet Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Vitaly Naumkin’in Türkiye-Rusya ilişkilerinin değerlendirildiği bir yorumuna yer verdi.

  GÜLEN KONUSUNDA ORTAK ZEMİN BULUNDU

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun geçen günlerde Moskova’ya yaptığı ziyarete dikkat çekilen yorumda, “Türkiye ile Rusya Gülen konusunda mutabık” başlığı altında iki ülkenin Suriye konusunda farklı düşünmeyi sürdürse de Davutoğlu’nun “Gülen konusunda Rus hükümeti ile ortak zemin bulduğu” görüşü dile getiriliyor.

  KIRIM İLİŞKİLERİ ZEHİRLEMEDİ

  Rusya ile Türkiye arasındaki bağların, Suriye krizi ve Rusya’nın Ukrayna’daki olaylar yüzünden Batı ile ilişkilerin bozulması üzerine ciddi bir biçimde sınanmasına rağmen “istikrarlı ve dostane” olmaya devam ettiğinin belirtildiği yorumda, Moskova’daki görüşmelerde ele alınan Kırım sorununun iki ülke arasındaki ilişkileri “zehirlemediği gibi Türkiye’nin uzun vadeli çıkarları ve kaygıları gözönünde tutulduğunda yeni işbirliği olanaklarını bile ortaya koyduğu” savunuluyor.

  ENERJİ ALANINDA İŞBİRLİĞİ

  Moskova merkezli Stratejik ve Siyasi Etüdler Merkezi’nin başkanı da olan Naumkin, yorumunda iki ülke arasında enerji alanındaki işbirliği fırsatlarına vurgu yapıyor ve Ruslar tarafından inşa edilecek Türkiye’nin ilk nükleer santraline ilişkin çalışmaların olumlu bir biçimde ilerlediğini belirttikten sonra özetle şu savlara yer veriyor:

  GÜLEN'E KARŞI TUTUM, TÜRKİYE VE RUSYA'YI BİRLEŞTİRİYOR

  “Paradoksal olarak Rusya ile Türkiye arasındaki yakınlaşmayı teşvik eden bir unsur, Moskova’nın Fethullah Gülen’in faaliyetlerine yönelik aşırı negatif tutumudur. Geçmişte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) bu İslami cemaatın lideri ile müttefik oldukları dönemde Moskova’nın tutumu, Ankara için rahatsız ediciydi. Şimdi ise, AK Parti lideri ile ABD’de yaşayan Gülen arasındaki Soğuk Savaş’ın alevlenmesiyle Moskova’nın tavrı, onun (Gülen’in) etkinliğini sınırlamak amacıyla ortak eylemlerin yapılmasında çıkar yaratıyor.”

  GÜLEN'İN KİTAPLARI 'AŞIRI' İLAN EDİLDİ

  Yorumda, Rusya’daki cemaat okullarının kapatıldığı, Gülen’in birçok kitabının bir Rus mahkemesinin kararı ile federal “aşırı yayınlar” listesine alındığına dikkat çekildikten sonra “Ancak, Rus kamuoyunun bir ideolog olarak Gülen’e yönelik tavrı muğlaktır” deniliyor.

  Görüş Bildir