Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
348.698
5.81%
33ºC
İstanbul
Güneşli 33 C

  Erdoğan yeni başbakan için üç kriter belirledi

  10 Ağustos’ta 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, son MKYK toplantısında yeni başbakan için üç kriter koydu: Paralel yapıyla mücadele edecek, çözüm sürecini yürütecek ve 2015 seçimlerinde partiyi en güçlü şekilde temsil edecek.
  • 13.08.2014 - 09:34
  Erdoğan yeni başbakan için üç kriter belirledi

  Erdoğan yeni başbakan için üç kriter belirledi #1

  Halkoyuyla cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son MKYK toplantısında yeni başbakan için gerekli kriterleri bildirdi. Erdoğan, başbakanlık için isim önerilerini aldığı MKYK toplantısında, yeni başbakan için MKYK üyelerinin görüşlerini aldıktan sonra il başkanları, belediye başkanları ve milletvekilleri ile de istişare yapacağını, nihai kararı MYK toplantısında vereceklerini söyledi.

  PARALEL, ÇÖZÜM, ANAYASA

  Star gazetesinden Lütfi Kaplan'ın haberine göre Türkiye'nin ve AK Parti'nin en önemli üç mücadele süreci olduğunu vurgulayan Erdoğan bunları, "Paralel yapı ile mücadele, terörü bitirmeye yönelik çözüm süreci ve yeni anayasa" diye sıraladı. Erdoğan, devletin içinde ama devlet dışındaki odaklara hizmet eden her türlü yapılanmanın Türkiye'nin bekasını tehdit ettiğini vurgulayarak, bu yapılarla mücadeleye 'istiklal mücadelesi' dediğini, bu mücadelenin MGK'da da 'devlet kararı' haline getirildiğini hatırlattı ve yeni başbakanın bu konuda kararlı olması gerektiğini vurguladı. Çözüm sürecine de vurgu yapan Erdoğan, olumlu sonuçlarını vermeye başlayan sürecin devamının da aynı kararlılıkla götürecek bir isme işaret etti.

  SEÇİMLERE GÜÇLÜ GİRMELİYİZ

  Erdoğan'ın, yeni başbakanın hayati önemdeki yeni anayasa için Haziran 2015 seçimlerinde başarılı olması gerektiğini belirterek, "Yeni başbakan, seçimlerde AK Parti'yi en güçlü şekilde temsil edecek, Türkiye'yi de dünyada en güçlü şekilde temsil edeceği güvenini verecek biri olmalı. Böylece Yeni Türkiye'nin olmazsa olmazı yeni anayasa için gerekli 330 milletvekiline ulaşabiliriz" dediği öğrenildi.

  ÇATIŞMA DEĞİL GÜÇBİRLİĞİ

  Toplantıda, geçici başbakanlık, üç dönem kuralında istisna ve genel başkan ile başbakanın ayrı kişiler olmasına ilişkin ilkesel kararlarda bir değişikliğin sözkonusu olmayacağının altı çizildi. Ayrıca, Türkiye'nin siyasi liderliğinin artık cumhurbaşkanında olacağı, cumhurbaşkanı ile başbakan arasında çatışma değil, 2023 hedeflerine yönelik ortak çalışma döneminin başlaması gerektiği de vurgulandı.

  AĞIRLIKLI 4 İSİM

  Toplantıda MKYK üyelerine tek tek zarflar dağıtılarak, başbakanlık için 'tek isim' önerileri alındı. Zarflar Başbakan Erdoğan'da toplandı, ancak kaç kişinin hangi ismi önerdiğine yönelik bir açıklama yapılmadı. Ancak, toplantı sonrası edinilen bilgilere göre, MKYK üyeleri ağırlıkla dört isim önerdi: Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Bülent Arınç ve Ali Babacan. AK Parti'de, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün partiye dönerek genel başkan seçilmesini önerenler ile Gül'ün milletvekili seçilebileceği Haziran 2015 seçimlerine kadar 'geçici başbakan' olarak Arınç ve Babacan'ı aday gösterenler bulunuyor.

  İSTİŞARELER PERŞEMBE VE CUMA

  Buna gerekçe olarak da "2015 seçimlerinde partiyi güçlü temsil edecek olması" gösteriliyor. Ancak parti yönetimi, milletvekilleri ve teşkilatlarda, aynı 'güçlü temsiliyet'in Davutoğlu ile de sağlanabileceği yönündeki görüş de giderek ağırlık kazanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da özellikle partinin yenilenmesi ve kurumsallaşmasına önem verdiği; ancak partide ikilik yaratabilecek bir durumun oluşmaması için iki görüş arasında kararını 'istişarelerle' vereceği belirtiliyor. 27 Ağustos'ta yapılacak olağanüstü kongre öncesi istişare takvimi de belirlendi. Ancak istişareler, bugün yapılacak MGK toplantısı nedeniyle yarın başlayacak. Erdoğan Perşembe günü il başkanları ve belediye başkanları ile, Cuma günü de milletvekilleri ile bir araya gelerek hem 'başbakanlık kriterleri'ni paylaşacak, hem de onların önerilerini alacak.

  AÇIKLAMA PAZARTESİ GÜNÜ

  Erdoğan, önümüzdeki hafta başında da MYK'yı toplayarak, önerilen isimler üzerinde tartışma açacak ve bu toplantıda yeni genel başkan ve başbakan adayının adı netleşecek. Çarşamba günü yapılacak kongrede son kez genel başkan ve başbakan olarak veda konuşması yapacak olan Erdoğan, aynı gün bu görevlerinden istifa edecek ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in elinden cumhurbaşkanlığı mazbatasını alacak. Erdoğan, 28 Ağustos Perşembe günü Çankaya Köşkü'nde yapılacak devir teslim töreninin ardından Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı olarak göreve başlayacak. Erdoğan'ın ilk icraatı da, bir önceki gün seçilmiş olan AK Parti Genel Başkanı'na hükümeti kurma görevini vermek olacak.

  MGK'DA İKİ CUMHURBAŞKANI

  Ağustos ayı MGK toplantısı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında bugün Çankaya Köşkü'nde yapılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplantıya 'seçilmiş cumhurbaşkanı' olarak katılacak ve ilk kez bir MGK'da iki cumhurbaşkanı birden olacak. Toplantıda Gül, MGK üyelerine veda edecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir