Erdoğan'dan Barzani'ye: Otur oturduğun yerde

2

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Türkiye ile birlikte birçok ülkenin karşı olduğu bağımsızlık referandumunu hiçbir uyarıyı dikkate almayarak geçtiğimiz günlerde gerçekleştirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Polis Akademisi Mezuniyet Töreni'nde yaptığı konuşmasında Kuzey Irak'ta yapılan referanduma değindi.

"OTUR OTURDUĞUN YERDE"

Barzani'nin bağımsızlık merakını eleştiren Erdoğan, "Kim senin bağımsızlığını kabul ediyor? Otur oturduğun yerde. Para pul petrolün var. Rahat dur. Bağımsız devlet olacakmış." dedi.

Erdoğan'dan Barzani'ye: Otur oturduğun yerde VİDEO

Erdoğan konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı;

"ADETA KENDİNİ ATEŞİN ORTASINA ATTI"

"Kuzey Irak'ta ortaya çıkan son durum üstesinden gelemeyeceğimiz bir mesele değildir. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi anlamsız bir şekilde başlattığı bağımsızlık girişimiyle adeta kendini ateşin ortasına atmış bulunuyor.

"BUNU BİZİMLE KONUŞTUN MU? YOK"

Kim senin bağımsızlığını kabul ediyor? Kosova şu ana kadar daha 114 ülke bağımsızlığını kabul ediyor? Yüzde 92 falan da kabul görmüş. Yüzde 72 katılım varmış. Biz bunları çok gördük. Otur oturduğun yerde. Para pul petrolün var. Rahat dur. Bağımsız devlet olacakmış. 350 kilometre sınırın var bizimle bunu konuştun mu? İran'la konuştun mu? Yok."