Euro
15.0779
-1.00%
Dolar
13.5042
-1.07%
Altın
776.1820
-1.51%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
507.969
1.85%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  Erdoğan'dan Cumhurbaşkanlığı Sarayı açıklaması

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın maliyetine ilişkin soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Başbakanlığım boyunca kirada oturdum, bunu konuşmazlar ama." dedi.
  • 09.11.2014 - 11:16
  Erdoğan'dan Cumhurbaşkanlığı Sarayı açıklaması

  Erdoğan dan Cumhurbaşkanlığı Sarayı açıklaması #1

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın maliyetine ilişkin eleştirilete tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Başbakanlığım döneminde resmi konutta değil, apartman dairesinde, kirada oturdum, bunu konuşmazlar. Bu bina ülkemiz için bir ihtiyaçtı. 12 yıl boyunca karşılama törenlerini caddede yaptık" dedi. Erdoğan, Türkmenistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  İşte o açıklamaları:

  "KEÇİÖREN'DE APARTMAN DAİRESİNDE OTURDUM, BUNU KONUŞMAZLAR"

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı konusu dünya basınında günlerce işlendi, manşet bile oldu. Beyaz Saray'la, Versailles Sarayı ile kıyaslamalar yapıldı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

  "Bu bina, ülkemiz için bir ihtiyaçtı. O nedenle yapıldı. Yabancı konukları karşılama törenlerini, 11-12 sene caddeyi trafiğe kapatmak suretiyle sokakta yapmak durumunda kaldık. Şimdi Çankaya'da Ahmet Bey (Davutoğlu) oturacak. Pembe Köşk ise müze haline getirilebilir. Gazi'ye ait eşyaların sergilendiği, öğrencilere ve halka açık bir yer haline getirme gibi bir ihtimal olabilir. Ankara müze fakiri bir yer çünkü. Ben Başbakanlığım döneminde resmi konutta oturmadım, Keçiören'de apartman dairesinde, kirada oturdum, bunu konuşmazlar. Ankara'da Abdullah bey'in oturduğu konuta taşınmam, cumhurbaşkanı seçildikten sonradır. Ben gelen devlet başkanlarına vesair hiçbirine otellerde yemek vermedim, bütün yemeklerin hepsini resmi konutta vermişimdir. Oradaki bizim aşçısıyla garsonuyla ordan hallettik. Biz bunları bizden öncekiler gibi otellerde vermiş olsaydık bu rakamlar, bire iki, bire üç katlardı. Bunu konuşmazlar. Bu kadar hassasiyet içinde olduk."

  Erdoğan dan Cumhurbaşkanlığı Sarayı açıklaması #2

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ankara Keçiören'de bulunan Subayevlerinde oturduğu apartman dairesi


  Görüş Bildir