Euro
10.1457
-0.15%
Dolar
8.6467
-0.21%
Altın
490.89
-0.14%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
370.476
-7.62%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C
  Erdoğan'dan gazeteciye: Öyle bir grup mu var - izle

  Erdoğan'dan gazeteciye: Öyle bir grup mu var - izle

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İsveç'te yaptığı konuşmada Suriye'de yaşananları değerlendirdi.
  • 07.11.2013 - 13:45

  Erdoğan dan gazeteciye: Öyle bir grup mu var - izle #1

  Başbakan Erdoğan İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile ortak basın toplantısı düzenledi.

  Erdoğan'dan gazeteciye: Öyle bir grup mu var - izle

  Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

  'ESED'LE SAATLERCE KONUŞTUK'

  Baba Esed'in döneminde ülkemizle bir takım sorunlar yaşandı. Bizim iktidarımıza kadar sorunlar vardı ama biz bu sorunu ortadan kaldıralım dedim. Girişimlerimiz olumlu cevap verdi ve Esed'le aile dostu olduk. Esed'le olaylar olduktan sonra saatlerce konuştuk. Suriye'de demokrasi yoktu ve bununla ilgili olarak size her türlü desteği vereceğiz dedik. Bekledik ama hiç bir şey olmadı. Kimyasal silahlarla 1500 kişi öldü, konvansiyonel silahlarla 150 bin kişi öldü. Dünya bir aldatmaca içerisinde. Konvansiyonel silahlarla öldürülünce ölüm olmuyor mu?

  'ÖYLE GRUPLAR MI VARMIŞ...'

  Erdoğan, bir gazetecinin, 'Türkiye’de cihadçı grupların sayısının artması, özellikle Suriye sınrıında. Bunları Türkiye’yi transit olarak kullanması konusunu nasıl açıklıyorsunuz?' sorusuna, 'Böyle bir grup mu varmış? Bu konudaki ellerindeki belgeleri nedir? Beni anlıyor musun...' şeklinde cevap verdi.

  Gazeteci, 'El Nusra'yı kastediyorum, bir de islami devlet kuruluşu var.' deyince Erdoğan şu açıklamayı yaptı;

  'Bir defa nusra Kaide gibi örgütler, şu anda bizim ülkemizde barınmaları söz konusu olamaz. Tam aksine herhangi bir yapılanma olması halinde, bölücü terör örgütleriyle verdiğimiz mücadele neyse, aynı uygulamayı yapmışızdır, yaparız.
  Ama Suriye’deki kaide bağlantılı hangi grup olursa olsun Türkiye’nin hiçbir ilgisi yoktur. Bizim Suriyeli muhaliflerde tanıdığımız bellidir; Özgür Suriye Ordusu, Suriye Ulusal Koalisyonu. Şu anda unutmayın iki milyar dolara yakın yapmış olduğumuz yatırım vardır, sığınmacılar için. Gelen destek 135 milyon dolardır.
  Onlara yer vermemiz koruma altına almayı kabul edemeyiz. Bunlar iftiradır, yalandır.'

  AMACIMIZ EN KISA SÜREDE BİTİRMEK 

  Kendisine çözüm süreci de sorulan Başbakan,  'Çözüm süreciyle ilgili olarak işin iki boyutu var. Bunlardan birincisi yürütme ile ilgili, diğeri yasamayla ilgili... Hedefimiz çok kısa sürede bunu bitirmek.' dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir