Euro
9.3392
-0.52%
Dolar
7.8081
-0.81%
Altın
449.2
-1.93%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
133.895
-0.77%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C
  Erdoğan'dan hem İsrail hem de Rumlar'a Göktürk mesajı

  Erdoğan'dan hem İsrail hem de Rumlar'a Göktürk mesajı

  İki ülkeye birden Göktürk mesajı.. SİZİ İZLİYORUZ..
  • 29.12.2012 - 05:57

  Erdoğan dan hem İsrail hem de Rumlar a Göktürk mesajı #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'da yapılması planlanan Göktürk-1 uydusunun kendi topraklarını görmemesi için lobi faaliyetleri yürüten İsrail'e, KKTC üzerinden "Göktürk-2 ile Doğu Akdeniz'e hakimiz. Sizi izliyoruz" mesajı verdi.

  İLK GÖRÜNTÜ TÜRK VE KKTC BAYRAKLARI

  Erdoğan Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) 49. Yıl Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada Göktürk-2 uydusunun ilk görüntülerinin, KKTC'de Beş Parmak Dağları üzerindeki Türk ve KKTC bayrakları olduğunu açıklamıştı.

  LOBİ YAPAN İSRAİL'E MESAJ

  Erdoğan'ın bu açıklaması diplomatik kaynaklar tarafından, Göktürk-1 uydusunun kendi topraklarını görmemesi için Fransa'ya baskı yapan İsrail'e mesaj olarak yorumlandı.

  Kaynaklar, Erdoğan'ın bu sözlerle İsrail'e, "Göktürk-2 ile Doğu Akdeniz'e hakimiz. Sizi de izliyoruz" mesajı verdiğini söyledi.

  Göktürk-1'in görüntü alma sistemlerindeki bazı kritik parçaları Fransız şirkete satan İsrail, uydunun kendi topraklarını görmemesi için şart koyduğu belirtilmişti.

  GÖKLERİN DE HAKİMİYİZ

  Hürriyet'ten Ümit Çetin'in haberine göre; Erdoğan'ın bu açıklama ile bir taşla iki kuş vurduğunu belirten kaynaklar, Beş Parmak Dağları üzerindeki Türk ve KKTC bayraklarının ilk çekilen görüntüler arasında yer almasının Rumlara da bir mesaj olduğunu belirtti.

  Kaynaklar, "Bayraklar Rumlara karşı kazanılan zaferi simgeliyor. Başbakan açıklamasıyla Rumlara da, 'Kendi yaptığımız uydu ile uzaydayız. Karanın, denizin olduğu kadar göklerin de hakimiyiz' mesajı verdi" değerlendirmesinde bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir