Petrol
83.12
-2.25%
Euro
17.8083
-0.20%
Dolar
18.4614
0.26%
Altın
966.38
-0.70%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
355.467
0.65%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 1 milyon TL'lik dava

  Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 1 milyon TL'lik dava

  İfade özgürlüğünü aşan açıklamalar olduğu gerekçesiyle, dava açıldı.
  • 23.05.2013 - 18:03

  Erdoğan dan Kılıçdaroğlu na 1 milyon TL lik dava #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 15 Mayıs'ta Brüksel'de, Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Esad ile Erdoğan arasında ton farkı var. İkisi de baskıcı" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

  "PARAYI ALINCA NE Mİ YAPACAĞIM" AÇIKLAMASI

  Dava açıklamasının üzerinden kısa bir süre sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu'una açılan dava ile ilgili konuşan Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti başbakanına öyle bir şey diyebilecek bir babayiğit göremiyorum. Kayseri Belediye Başkanı halka sucuk dağıtmıstı. İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda ve başka meydanlarda değerlendirmesini yapacağız." dedi.

  KILIÇDAROĞLU'NUN DAVALIK OLAN SÖZLERİ

  Erdoğan'ın avukatları Ali Özkaya, Ahmet Özel, Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan tarafından sunulan dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu'nun, "Reyhanlı'da ölen 51 kişinin katili Recep Tayyip Erdoğan'dır. Esad'la Erdoğan arasında ton farkı var. İkisi de baskıcı. İkisi de medya üzerinde baskı kuruyor. İkisinin de özel mahkemeleri var. İkisinin de özel savcıları var. İkisinin de özel hapishaneleri var. İkisi de medya patronlarına 'şunu at, şunu atma' diye talimat verebiliyor. Demokrasi açısından ne farkı var aralarında?" beyanlarına yer verildi.

  "BAŞBAKAN ÖLDÜRTMÜŞTÜR DEMEK İSTENİYOR"

  Kılıçdaroğlu'nun, bu beyanlarıyla "Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş Başbakanı katildir, Reyhanlı'da kanlı terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımızı Başbakan öldürtmüştür, Başbakan demokrasi ve özgürlükler düşmanıdır, eli kanlı zalim diktatör Esed ile Başbakan aynı yönetim anlayışındadır" algısını oluşturmaya çalıştığı savunulan dilekçede, özellikle "katil" ve "Esad'la Başbakan arasında ton farkı var" sözlerinin, eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı belirtildi.

  SWOBODA'NIN AÇIKLAMASI ÖRNEK GÖSTERİLDİ

  Kılıçdaroğlu'nu toplantıya davet eden Avrupa Parlamentosu'nun Sosyalist Grubu Başkanı Hannes Swoboda'nın, söz konusu konuşmayı eleştirdiği ve düzeltilmesini istediği, bu gerçekleşmeyince de ikili arasındaki görüşmenin iptal edildiği hatırlatılan dilekçede, Swoboda'nın yaptığı basın açıklamasına da yer verildi.

  "AĞIR BİR KARŞILIĞI OLMALIDIR"

  Tüm dünyanın kınadığı hain saldırının (Reyhanlı) asıl faili Esed'e karşı tek bir cümle bile sarf etmeyen Kılıçdaroğlu'nun, olayın faili olarak Başbakan Erdoğan'ı göstermesinin ve ona "katil" sıfatını yakıştırmasının "akıl tutulmasıyla" izah edilebileceğine değinilen dilekçede, CHP Genel Başkanı'nın, eleştirilerinde kamu yararını göz önüne almadığı, Erdoğan'ın kişilik haklarına saldırıda bulunduğu savunuldu.

  Dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun, benzer beyanları nedeniyle tazminata mahkum olduğu davalardan örnekler verilerek, "Tazminat miktarının azlığı davalının aynı üslupla konuşmasının yeni bir gerekçesini oluşturmaktadır. Davalı, en sert şekilde siyasi eleştiri yapabilir, ancak iftira atıp suç isnadında bulunamaz ve hakaret edemez. Artık davalının bu üslupla konuşmasının ağır bir karşılığı olmalıdır" ifadesi kullanıldı.

  Kılıçdaroğlu'nun konuşmasını Avrupa Parlamentosu'nda, uluslararası bir platformda yapmasının geniş kitleler üzerinde etkili olduğuna işaret edilen dilekçede, CHP Genel Başkanı'ndan 1 milyon lira manevi tazminat istendi.


  Görüş Bildir