Dolar
7.6582
0.4301%
Euro
8.9072
0.0449%
Altın
1861.75
-0.3271%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82269.16
1.0116%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C
  Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na enternasyonel tepkisi

  Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na enternasyonel tepkisi

  Erdoğan: PKK mücadelesini özgürlük mücadelesi olarak gösteren bildiriyi imzalayan Kılıçdaroğlu sana yazıklar olsun.
  • 09.09.2012 - 15:11

  Erdoğan dan Kılıçdaroğlu na enternasyonel tepkisi #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'daki AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda CHP lideri Kılıçdaroğlu'yla kafa buldu.

  161 üyeli sosyalis enternasyonelde 32 genel başkan yardımcısının seçildiğini, CHP liderinin de bu isimler arasında yer aldığını hatırlatan Erdoğan, sonuç bildirgesinde terör örgütü PKK'nın özgürlük mücadelsi verdiğinin ifade edildiğini kaydetti.

  ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYIN

  "O BİLDİRİDE HANGİ MADDELERİN ALTINA İMZA ATTI?"

  CHP liderine 'Yazıklar olsun' diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

  CHP Genel Başkanı bu ara Güney Afrika Cumhuriyeti'ne gitti. Sosyalist enternasyonele gitti. Orada Kemal Bey Başkan Yardımcılığı'na seçilmiş. Orada da broşürler dağıtmışlar. Kendisine teşekkür ederiz, ama kongredeki bildiride yayınlanan ifadeler dikkatimizden kaçmadı. Orada 32 Genel Başkan Yardımcısı var ve 161 üyesi olan bir kurum. Tebrik ediyoruz Hayırlı olsun. Suriye konusunda arslan kesilip kükreyen CHP Genel Başkanı Güney Afrika'da altına attığı bildiride lütfen iyi dinleyin: Suriye rejiminin uyguladığı şiddeti kınadı. Esed rejiminin tüm meşrutiyetini kaybettiğini ifade ettiler.

  "YAZIKLAR OLSUN KILIÇDAROĞLU"

  Şu anda PKK terör örgütünün mücadelesini özgürlük mücadelesi olarak gösteren bildiriyi imzalayan Kılıçdaroğlu sana yazıklar olsun. Bakın bundan çark edebilir. İmza yaş kuru diyebilir. Çark konusunda sınırları aştı dünya çapında bir fenomen haline geldi. Türkiye'deki bir terör örgütünün mücadelesini Filistin'deki mücadeleyle özdeşleştirmek talihsizliktir. Allah CHP seçmenine yardım etsin.


   

  KILIÇDAROĞLU'NUN İMZA ATTIĞI BİLDİRİDE NE YAZIYORDU?

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da imzaladığı Sosyalist Enternasyonal'in 24. Kongresi'nin "Barış, sürdürülebilirlik ve işbirliği" başlıklı bildirisinde yer alan dünyadaki çatışmalar ve barışçıl çözüm önerileri konusundaki kararda Kürt sorununun çözümüne ilişkin aynen şunlar yazılmış:

  "The Kurdish question, like that of Israel and Palestine, is one that requires a multilateral answer. Parties representing Iraq, Iran, Turkey, Syria and the Kurdish people with the assistance of the UN and other supranational institutions must work within a multilateral framework. The Congress of the Socialist International has decided to re-establish a Special Working Group on the Kurdish Question with the aim to advance and protect the rights, the security and the improvement of the living conditions of the Kurdish people in accordance with international law."

  "ÇOK TARAFLI ÇÖZÜM"

  Kılıçdaroğlu'nun da imza attığı kararın çevirisi ise şöyle:

  "İsrail ve Filistin sorununa benzeyen Kürt sorununa çok taraflı çözüm gerekiyor. Irak, İran, Türkiye, Suriye ve Kürt halkı ile BM ve uluslararası kuruluşlar çözüm için çok taraflı bir çerçevede çalışmalı. Kürt sorununun çözümü, hakların korunması, Kürt halkının güvenlik ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik özel çalışma grubunun uluslararası yasalara göre yeniden kurulmasına Sosyalist Enternasyonal Kongresi'nce karar verilmiştir."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir