Petrol
110.06
0.06%
Euro
16.8657
0.38%
Dolar
15.7734
-0.63%
Altın
937.53
-0.53%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
483.277
0.67%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C
  Erdoğan'dan Serkan Kalemciler'e önemli açıklamalar

  Erdoğan'dan Serkan Kalemciler'e önemli açıklamalar

  Erdoğan, Adana mitingi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  • 25.07.2014 - 12:00

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Köşk seçimleri kapsamında gerçekleştirdiği Adana mitingi dönüşü uçakta Ensonhaber Medya Grup Başkanı Serkan Kalemciler ile bir süre sohbet etti. 

  Kalemciler Başbakan Erdoğan'a Cumhurbaşkanı seçilirse Çankaya Köşkü'nün durumunu ve Başbakanlık görevine kimin geleceğini sordu. 

  Erdoğan dan Serkan Kalemciler e önemli açıklamalar #1

  İşte Serkan Kalemciler ile Başbakan Erdoğan arasında geçen o diyalog:

  YENİ TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE SORUSU

  SERKAN KALEMCİLER: Anketler Cumhurbaşkanlığı seçimini sizin kazanacağını gösteriyor. Yanılıyor muyum bilmiyorum ama Çankaya Köşkü adeta Eski Türkiye’yi, yeni yapılan Başbakanlık ise Yeni Türkiye’yi temsil ediyor. Cumhurbaşkanı olduğunuzda Çankaya Köşkü’nü müze yapmak, makam olarak yeni binayı kullanmak gibi bir hayaliniz var mı? Böyle bir düşünce geçiyor mu aklınızdan?

  BAŞBAKAN ERDOĞAN: “Bizim o binayı neden yaptırdığımız malum. Yaklaşık 11,5 yıldır Başbakanlık makamı olarak kullandığım yer, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’na yakışmıyor. Törenleri, caddede, sokakta yapıyoruz, düşünebiliyor musunuz? Türkiye Cumhuriyetine yakışır mı bu? Konuk Başbakanları karşılarken caddeyi trafiğe kapatıyoruz, yolları kesiyoruz, öyle tören yapabiliyoruz. Oysa dünyada durumlar farklı. Ben Başbakanlık makamı Cumhurbaşkanlığı makamı diye bir farklılık görmüyorum. Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışan, güzel bir bina yapılması öteden beri hayalimdi benim. Diyordum ki, Ankara Selçuklu izlerinin bulunduğu bir şehir. Ama bizim Osmanlı boyutumuz da var. Ayrıca halihazırda da modern dünyanın aktif bir üyesiyiz. Mimari açıdan tüm bu özellikleri taşıyacak, Başbakanlığın tüm birimlerini de bünyesinde barındıracak bir bina yapılması gerekiyordu. Dıştan bakıldığı zaman Selçuklunun, içine girildiği zaman Osmanlının, akıllı bir bina olması hasebiyle de modern dünyanın görülebileceği bir bina olmalıydı bu. Nitekim tamamlanmak üzere olan Başbakanlık binamızda bu özelliklerin hepsi mevcut”.

  SORU: Peki ama Cumhurbaşkanı olduğunuzda bu yeni binayı kullanacak mısınız?

  CEVAP: “Başbakanlık binasını mı? Ara sıra belki biz de kullanırız. Eğer seçilirsek, arkadaşlarımızla beraber oluruz orada”.

  KÖŞK'E ÇIKARSA YERİNE KİM GEÇECEK

  SORU: Sayın Başbakanım, Köşke çıkmanızın akabinde Başbakanın kim olacağına dair bir tasarım var mı kafanızda?

  CEVAP: (Gülerek) Olmaz olur mu canım! Bir değil birkaç tane var. Yeter ki Cumhurbaşkanı seçilelim.

  SORU: 11 Ağustos için herhalde biri vardır kafanızda?

  CEVAP: “Önce bir seçilelim hele. Önce bir Cumhurbaşkanlığı seçimi hallolsun. Seçilmemiz halinde geleceğe yönelik atabileceğimiz birçok adım, şu anda gönül dünyamızda tasarım halinde de olsa muhakkak var tabii ki.

  SORU: Var değil mi yani?

  CEVAP: Bir mimar eserini ortaya koymadan önce kendi zihninde tasarlamak sonra da onu da kağıda aktarmak durumundadır. Siz gazeteciler de aynı şeyi yapmıyor musunuz? Önce tasarlıyorsunuz, akabinde yazıyorsunuz.

  SORU: Aklınızda bir isim var yani sonuçta?

  CEVAP: Birkaç isim var.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir