Petrol
110.28
-0.57%
Euro
17.0151
-0.12%
Dolar
15.9357
0.06%
Altın
949.87
0.11%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
471.972
-2.61%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C
  Erdoğan'ın 2012'deki ilk grup konuşması

  Erdoğan'ın 2012'deki ilk grup konuşması

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2012 yılının ilk parti grubu toplantısında sert açıklamalarda bulundu
  • 03.01.2012 - 11:40

  Erdoğan ın 2012 deki ilk grup konuşması #1

  Eski performansına geri döndüğü gözlerden kaçmayan Erdoğan'ı, konuşmasının bitiminde tüm grup ayakta alkışladı.

  Başbakan Erdoğan konuşmasının büyük bir kısmını Uludere'de yaşanan olaylara ayırdı. Başta Taraf gazetesi olmak üzere medyaya sert çıkan Erdoğan, 'Ülke bölünüyor' iddialarına çok kızdı ve 'Cenazede terörist başının resmini taşıyanlar neye hizmet etmek istiyorlar? Bazı densizler bu ülke bölünmüştür diyor. Yahu sen kimsin? Kimin adına konuşuyorsun? Siz silahlı efendileriniz ipinizi gevşetmediği sürece tuvalete bile gidemezsiniz.' diye konuştu.

  İŞTE ERDOĞAN'IN AYAKTA ALKIŞLANAN O SÖZLERİ

  Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

  Biz seçimin hiçbir belirsizliğe yol açmasına izin vermedik. Para ve maliye politikalarını bozmadan titizlikle seçimleri gerçekleştirdik. Türkiye'de demokrasinin standartlarının çıtasının ne kadar yükseldiğini tüm dünyaya ispatladık. Avrupa'da hükümetler krize karşı tedbir alamadıkları için zorlanıyorlar. Güçlü bir liderlik yapamadıkları için krizin tahribatının yükselmesine zemin hazırlıyorlar. Türkiye olarak biz bu konuda örnek olduk, büyük bir performans gösterdik. Çin'den sonra en hızlı büyüyen ülke olduk. 3 dönemlik milli gelirimiz 589 milyar dolar olarak gerçekleşti.

  AK PARTİ GRUBUNDAN FOTOĞRAFLAR

  1 TRİLYON DOLAR MİLLİ GELİRE YAKLAŞTIK

  Küresel kriz öncesi rakamları yakaladık ve hatta bu rakamları aşıp 1 trilyon dolar milli gelire yaklaştık.

  İşsizlikte de gelişmeler yaşadık. %8,8 gibi düşük bir seviyeye geriledik. 2011 yılı ihracat rakamlarını açıkladık. 2010 yılına göre %18 artarak 134,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yani 135 milyar dolar. İhracatta da kriz öncesi rakamları aştığımız gibi yeni bir rekora imza attık. Bu konuda da başarımıza destek sağlayan herkese milletim adına kabinem hükümetim adına şükranlarımı sunuyorum.

  ÖĞRENCİLERİN KREDİ MİKTARLARINI ARTIRDIK

  Üniversite öğrencilerinin aylık kredi miktarını 260 Liraya çıkartıyoruz. Öğrencilere gıda yardımı olarak da 180 lira ödeyeceğiz. Master öğrencileri 540 TL alacak yeni yılda. Bugün, isteyen her öğrenciye kredi ve ya burs veriyoruz.. 450 bin öğrenciden 1 milyon 173 bin öğrenciye kredi ve ya burs veriyoruz. Bu da yüzde 160'lık bir artış demektir.

  Enerji konusunda önemli anlaşmalara imza attık. Rusya ile yapılan anlaşma ile 6 milyar metreküp gaz bizde kalıyor diğeri de Avrupa'ya gidiyor.

  SURİYE'DE 6 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  2011 yılı önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. Tunus, Mısır, Libya.. Bugün Mısır'da üçüncü tur seçimleri yapılıyor. Buralarda başlayan gösteriler bütün Ortadoğu'ya yayıldı. Suriye'de yaşanan olaylar 2012'ye de yansıdı. Maalesef 6 bin insan bu süreçte hayatını kaybetti. Türkiye olarak biz Suriye'ye gerekli uyarımızı yaptık. Birilerinin dediği gibi Türkiye bu ülkelerin iç işlerine karışmıyor ortak dünyayı paylaşan bir ülke olarak sadece sorulduğunda yaklaşımımızı ortaya koyuyoruz. Bu kadar kara sınırımız olan bir ülkeyle ilgili sessiz kalmamız da söz konusu değil.

  Filisitin'den sevindirici haberler aldım. İslami Cihat ve Hamas Filistin Kurtuluş Örgütü çatısı altına girme kararı aldı. 

  IRAK'TA İKİNCİ KERBELA YAŞANMASIN

  Irak'ta da belirsizlik yaşanıyor. Meshep ve etnik kökenli gerilim daha da görünür hale geldi. Kerbela faciasının yaşandığı bu topraklarda yeni meshep kavgalarının ortaya çıkması, islam aleminin kaygılarını daha çok artmıştır. 

  Kerbela olayından sonra 14 asır boyunca oradaki acı dinmediyse Irak'ta yaşanacak buna benzer bir olay da yüzyıllar boyunca lanetle anılacaktır.

  Müslüman dünyanın gözü Irak'tadır. Kardeşlerini üzenleri bu ümmet asla hayırla yad etmeyecektir. 

  2011'İN SON GÜNLERİNDE ACI OLAYLAR YAŞADIK

  Van'da meydana gelen depremlerde 640 vatandaşımızı kaybettik. Milletimize başsağlığı diliyorum. 33 bin 463 kişi kamu tesislerinde misafir ediliyor. Çadırlarda yaşayan vatandaşlarımız da hızla prefabrik konutlara geçiriliyor. Ocak ayı sonuna kadar artık çadırkent diye bir şey kalmayacak.

  VAN'A 2 MİLYAR TL ÖDENEK

  Buradan Vanlı kardeşlerime önemli bir müjdeyi de iletmek istiyorum. Maalesef ben artık Diyojen gibi sokakta elinde lamba ile adam arıyorum ama maalesef yok. 2 katrilyonu Van'dakilerin barınma giderleri için seferber ettik. Bu 2 milyar civarındaki ödeneğin de hayırlı olmasını diliyorum..

  Biz candanız onlar ise yandan; aradaki fark bu işte. Ve biz bu işi bu şekilde sıkı tutuyoruz. Kalıcı konutlarda da hedefimiz Ağustos sonu gibi bu konutları yetiştirmek. Şu anda müteahhit firmalar çalışmalarına devam ediyor. 

  ULUDERE'DE 35 KİŞİNİN ÖLÜMÜ

  Bölgeye yapılan bir hava operasyonunda 35 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Bu konuda adli ve idari soruşturma yapılıyor. TSK bu soruşturmayı başlattığını açıklamıştır. Konunun takipçisi olduklarını bana tekrar ifade ettiler. Medyaya rağmen teşekkür ediyorum.

  Hükümetimiz döneminde Genelkurmay'ın attığı adımları 'Devlet halkını bombalıyor' sözleriyle ifade etmek, devlet ile milletin arasını açmaktan başka bir şey değildir. Onların arkasında hangi gayelerin olduğunu biliyoruz. Onların istediği gibi hareket etmeyen bir hükümet olduğumuz için böyle hareket ediyorlar. Milleti öne çıkaran bir iktidar olduğumuz için bunlarla anlaşmamız tabii ki mümkün değildir. Bu ülkede vatan topraklarını ilmik ilmik işleyen tek iktidar biz olduk.

  ANA MUHALEFETİN NE DEDİĞİ BİZİ İLGİLENDİRMEZ

  Ana muhalefet şöyle der böyle der bu bizi ilgilendirmiyor. AK Parti sürekli Cumhuriyet tarihini eleştiriyor diyorlar.. Biz bir dönemi değerlendiriyoruz.

  Kim ki Uludere'de 35 Kürt öldürüldü diye olayı etnik bir noktaya taşıyorsa o her türlü vicdani değeri ayakları altına alıp çiğnemiş demektir. Biz Uludere'de 35 insan hayatını kaybetmiştir diye bakıyoruz. 35 vatandaşımız, kardeşlerimiz kaybedilmiştir diye bakıyoruz. Ama maalesef onlar ülkemizi hep bölmenin gayreti içerisinde o istismarı ortaya koyuyorlar. Siyasi zihniyeti nedir bilemem ama mesala orada ölenlerden birisinin ablası da benim partimde, AK Parti kadın kollarında çalışan ve orada başkanlık yapan biri. Ama bizden böyle bir istismar duydunuz mu? Irkçılık ve faşizim şeytanın açtığı bir yoldur. Cenazeleri Türk ve Kürt diye ayıranlar iblisin yolunda yürüyenlerdir.

  KAMERALAR KARŞISINDA KAHKAHA ATACAK KADAR DA VİCDANSIZLAR

  O görüntüleri izlediniz değil mi? Kameralar karşısında kahkaha atacak kadar da insafsız vicdansızlar.. Bunların koruculara nasıl baktıklarını çok iyi biliyoruz. Terör örgütüne nasıl hedef gösterdiklerini çok iyi biliyoruz. O tabutların üzerine parti bayraklarını asmak iki yüzlük değildir de nedir? Terörist başının fotoğrafını o cenazede taşımak da nedir. Bazı densizler de çıkıyor ve ülke bölünmüştür diyor. Sen kimsin, kimin adına konuşuyorsunuz.. Siz sahibiniz ipinizi gevşetmeden tuvalete bile gidemezsiniz..

  Bu millet halif bir ur karşısında teslim olmayacak kadar asildir bir annenin ellerindeki parmaklar gibi birdir kardeştir. Sizin nifak tohumlarınız bu ülkede asla yeşermez. Apo'ya Peygamber diyenlerin, gençlerin kanıyla beslenen vampirlerin bu ülkede muhattabı yoktur. 

  Bugün Faili Meçhullerle anılan bir devlet yok. Vatandaşını kucaklayan bir iktidar var. Biz önce millet önce insan diyoruz. Yaşanan talihsiz bir olay sonrası devleti katil gibi göstermek büyük bir şuursuzluktur. İnsanı yüceltmeyi hedef alan bir anlayış iktidarda. 

  KAYMAKAMA LİNÇ GİRİŞİMİ

  Acıyı paylaşmaya gelmiş bir kaymakamı öldüresiye dövmek linç etmek benim Kürt kökenli kardeşimin değil o insan diye geçinen müsvettelerin işidir.. Sizin hiç insafınız yok mu? 3-5 oy için bu milleti birbirine düşürmeye değer mi? Fırsatçı siyasetçiler kadar bazı yazarlar da bu olayı istismar gayretine girdi. Dertleri acı olaylar üzerinde suyu bulandırmak. Kendi komplo teorilerine daha sonra kendileri de inandılar. Katliam, kirli savş kelimeleri kullanıyorlar. Çok bilmiş bir edayla millete istikamet çıkarma gayreti içerisindedir.

  KASIMPAŞALI TAYYİP OLMAKTAN ŞEREF DUYARIM

  Benim derdim kimseyi korkutmak değil. Ben Kasımpaşalı Tayyip olmaktan şeref duyarım. Kasımpaşa'dan çıkan biri olarak halkımızın bizi bu makamlara getirmesinden de onur duyarım. Bu ülkede yüzde 50 bize oyunu verdiyse herhalde bu yüzde 50'den daha akıllı değilsin. Kendinizi bir kontrol edin. Bu ancak adaletle olur..Kusura bakmasınlar bizim istikametimizi her zaman millet çizdi ve bundan sonra da millet çizer. Bunların taşeron fikirlerini alacak değiliz. Biz devlet millet kaynaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Biz her alanda sivillleşme hakim olsun diye mücadele ediyoruz bunlar kurumlar birbirine düşşün diye çaba sarf ediyor.

  CHP CİDDİ BİR SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ SERGİLEDİ

  CHP'li yetkililer bu hadiseyi 33 Kurşun yani Mustafa Muğlalı olayıyla eş tutarak malesef çok ciddi bir sorumsuzluk örneği sergilemiştir. Bu hadiseyi 33 kurşun olayına benzetmek sorumsuzluktur fırsatçılıktır. CHP'nin ve BDP'nin tutumunun bu kadar örtüşmesi dikkat çekicidir. Seçim öncesinde bölgede ittifak yapanlar şimdi de taziye çadırında ittifak yapıyor. Mustafa Muğlalı olayı CHP'nin olayıdır. Bizzat CHP tarafından hesap sorulması engellenen bir olaydır. 

  ULUDERE İLE İLGİLİ NE YAPILMASI GEREKİYORSA YAPILACAKTIR

  Bu hadisenin üzerine kararlılıkla gideceğiz. Onların acısını paylaşacağız. Benim Uludereli kardeşim müsterih olsun. Ne yapılması gerekiyorsa yapılacaktır. Bu acı hadise üzerinde yürütülen nifak tohumu atma girişimlerine kimse prim vermesin.

  Orada bunlar olurken BDP ve malum örgüt eylemler yapıyor. İstanbul'da Tarlabaşı Caddesi'ndeki otobüsün içindeki vatandaşımızın ne günahı var? O insanları ölüm tehdidiyle baş başa bırakma hakkına nasıl sahip olabiliyorsun? Biz molotof kokteylini de silah olarak yasalaştıracak bir düzenlemeyi de getiriyoruz. Çünkü Serap kızımızı öyle kaybettik. Vatandaş ticaretini yapıyor, onlar cam çerçeve indiriyorlar. Otobüs duraklarının ne günahı var?

  HATALARDAN DERS ÇIKARTACAĞIZ AMA..

  Bunlar insanlıktan nasibini almamış bunlar gerçekten müsvette bile değil? Terörle mücadele kararlı bir şekilde sürecek. Teröristler her yerde etkisiz hale getirilecek. Hatalardan ders çıkartacağız. Ama meydanı ne teröre ne de teröristlere asla bırakmayacağız. Onların tahriklerine de asla boyun eğmeyeceğiz.

  74 milyona sesleniyorum. Hiç kimse yaşanan olaylara bakıp umutsuzluğa kapılmasın. Tarihinde böyle kahramanlık destanları olan millet bu nifak oyunlarını tamamen başarısız kılacaktır. Şehitleri koyun koyuna yatan bu millet her türlü haris uru bünyesinden söküp atacaktır. Biz yüreğimizi bedenizimi taşın altına koyduk. Biz bu meseleyi kardeşlik hukukuyla çözeceğiz.

  Allah'ın izniyle biz bunu başaracağız. 


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir