Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.248
0.14%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Erdoğan'ın Amerika çantasında kimyasal var

  ABD yolcusu Erdoğan'ın çantasında Esad'ın kimyasal silah kullandığına dair deliller var.
  • 14.05.2013 - 07:38
  Erdoğan'ın Amerika çantasında kimyasal var

  Erdoğan ın Amerika çantasında kimyasal var #1

  Reyhanlı'da meydana gelen ve 50 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan çifte saldırı ile ilgili soruşturma devam ederken, Ankara da saldırının perde arkasını araştırıyor. Taraf gazetesinden Hüseyin Akyol'un haberine göre, Hükümet üyeleri ve AKP yöneticileri, Suriye lideri Beşşar Esad destekli olduğu tahmin edilen çifte saldırının asıl hedefinin Başbakan Erdoğan'ın, ABD'ye götüreceği "kimyasal silah raporunu" engelleme olduğunu öne sürdü.

  KİMYASAL KULLANDIĞINI BELGELEYEN RAPOR

  Şam rejiminin, kimyasal silah kullandığını belgeleyen raporda, Esed'in "insanlığa karşı işlenen suçtan" yargılanmasına yol açacak deliller bulunuyor.

  REYHANLI'NIN ARDINDAN RAPOR ÇIKTI

  Esad'ın, vatandaşlarına karşı kimyasal silah kullandığına yönelik bilgi ve bulgular, çifte saldırının yapıldığı Reyhanlı'dan çıktı. 29 Nisan 2013 tarihinde yani saldırıdan yaklaşık 10 gün önce, çatışmada yaralanan 13 Suriyeli Reyhanlı Devlet Hastane'sine getirildi. Burada, tüm müdahalelere rağmen iki Suriye vatandaşı hayatını kaybetti.

  CESEDLERDE KİMYASAL BULUNDU

  Yapılan inceleme sonucunda, Suriyelilerin kimyasal silah sonucu hayatını kaybettiğine yönelik bulgulara ulaşıldı. Bunun üzerine, hayatını kaybeden Suriyelilerin doku ve kan örnekleri Ankara'ya gönderildi. Ankara'da yapılan tetkiklerde ise hayatlarını kaybeden iki Suriyelinin doku örneklerinden dünyanın en tehlikeli kimyasal silahları arasında yer alan Risin isimli zehrin bulunduğu tespit edildi.

  DOSYA OBAMA'YA VERİLECEK

  Başbakan Erdoğan'ın, Esad'ın kimyasal silah kullandığına ilişkin açıklamaları da bu rapora dayanıyor. Erdoğan, iki gün sonra başalayacak ABD gezisine, Esad'ın kimyasal silah kullandığına ilişkin raporu da götürecek.


  Görüş Bildir