Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
514.687
1.56%
4ºC
İstanbul
Çok bulutlu 4 C

  Erdoğan'ın girişimcilik ödülleri töreni konuşması

  Başbakan Erdoğan, girişimcilik ödülleri töreninde KOBİ'lerin ekonomideki önemine dikkat çekti.
  • 20.11.2012 - 15:16
  Erdoğan'ın girişimcilik ödülleri töreni konuşması

  Erdoğan ın girişimcilik ödülleri töreni konuşması #1

  İhracatın yüzde 60'ını KOBİLER'in gerçekleştiğine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, 2002 yılında küçük ve orta boy işletmelere sağlanan kredi desteklerini günümüz destekleriyle karşılaştırdı. 

  Artık çelenk üretip ihraç eden bir Anadolu kadını girişimciliği örneğine sahip olduklarını dile getiren Erdoğan, 'Ekonominin büyümesinde KOBİ'lerin çok büyük bri payı var. Türkiye 2002 yılında sadece 36 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyordu. İhracatımız 148 milyar doları aşmış durumda. Bu ihracatın yüzde 60'ını KOBİ'LER gerçekleştiriyor. Dinamik kobiler sayesinde bu durum gerçekleşti. Biz iş ve yatırım ortamını iyileştiriyoruz. Bununla da yetinmiyor kobilerimizin yanında yer alıyoruz.' diye konuştu.

  İŞTE ERDOĞAN'IN O AÇIKLAMALARI

  Özellikle 2009'da KOSGEB Kanunda yaptığımız değişiklikle KOBİLER'in payını arttırdık. Artık biz KOBİLER'i ayağımıza çağırmıyoruz artık onların ayağına gidiyoruz. 1990 yılında KOSGEB'in kuruluşundan 2002'ye kadar yanlızca 14.5 milyon kredi sağlanmıştır. Bu rakam 1.8 milyarı bulmuştur. 124 kat arttı. Bu imkanlar nereye gidiyor diye soruyorsa3 bakın işte buraya gidiyor. Birileri hayali ifadeler kullanıyorlar. 

  İNANÇ TEKEDEN BİLE SÜT ÇIKARTIR

  Türkiye 2023 yılında dünyanın en büyük 10 büyük ekonomisinden bir olacaksa yıllık 500 milyar dolar ihracat yapacaksa bunu nitelikli kobiler'le sağlayacaktır. Anadolu kadınının neler başarabileceğinin en gü-zel örneği. İnanç çok acayip bir şey. Hani anadoluda bir söz varya İnanç tekeden bile süt çıkartır. Kaynaklarını daha verimli kullanan eski köye yeni adet getiren kobiler bizi hedeflerimize ulaştıracaktır. 

  TEKNO GİRİŞİMCİLERE 100 BİN TL DESTEK

  Anadolu'nun bir çok yerinde merdiven altı üretim yapanlar artık çok daha verimli üretime başladı. Kobilerin niteliğini arttırmak kadar yeni işletmeler kurmalıyız. Özellikle üniversite mezunları arasında girişimcilik kültürünü geliştirmemiz gerekiyor. Özellikle yeni kurulan işletmelerin sayısında bu gelişmeleri görüyorum. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın tekno girişimci projesi kapsamında öğrencilerimize 100 bin TL'lik destek sağlıyoruz. birinci aşamada başarılı olan bu arkadaşlarımıza yeni bir destek projesini de hazırladık. KOSGEB aracılığıyla girişimcilerimize kendi işlerini kurabilmeleri için ödemeli ve ödemesiz kredi sağlıyoruz. 

  21. YÜZYIL EKONOMİDE DE TÜRKİYE YILI OLACAK

  Ülkemizde 2003 yılına kadar sadece bin kişiye girişimcilik eğitimi verilmişken bu rakam günümüzde kıyaslanamayacak noktaya ulaşmıtır. Biz Allah'ın izniyle önümnüze koyduğumuz hedefleri yakalarız. İmkan verildiğinde desteklendiğinde teşvikler akıllıca uygulandığında ne tür başarıların ortaya çıktığını gördük göreceğiz. 21 yüzyılı ekonomik anlamında da bir Türkiye yılı yapma noktasında inşallah bir başarı elde edeceğiz.


  Görüş Bildir