Petrol
97.25
-0.92%
Euro
18.3877
-0.07%
Dolar
17.9625
0.17%
Altın
1.034
-0.46%
Borsa
2883
0.67%
Bitcoin
434.213
-2.67%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C
  Erdoğan'ın İ.Ü akademik yıl açılış konuşması

  Erdoğan'ın İ.Ü akademik yıl açılış konuşması

  ABD&AB'ye çattı: TABİİ Kİ OBEZ OLACAKLAR.. Pantolonlarının paçalarındaki kırıntıları Afrika'ya verseler...
  • 12.10.2011 - 13:06

  Erdoğan ın İ.Ü akademik yıl açılış konuşması #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, hedefinde ABD ve Batılı ülkeler vardı. BM'nin karar alma yapısına sert tepki gösteren Erdoğan, '188 ülkenin kararı 5 ülkenin ağızından çıkan sözlere bağlı. Bu mu adalet' dedi.

  Erdoğan, 'Onlar pantolonlarının paçalarındaki kırıntıları Afrika'ya verirse afrika ayağa kalkar. Eee ne olacak tabi ki obezite olacaklar. ' şeklinde konuştu.

  İşte o sözler

  İşte Erdoğan'ın konuşmasından önemli satır başları:

  "Eğitim, öğretim kurumları bir ülkenin geleceğinin inşaa edildiği kurumlardır, sadece maddi bir gelecek değil insani geleceğimizin, sosyal bağlarımızın geleceğe aktarılması için donanımlı genç nesillere ihtiyacımız var. Özellikle üniversitelerin geçmişle gelecek arasında ki köprülerin kurulmasında hayati önem benimsediğini belirtmek istiyorum.

  'BİR DENGE ÜZERİNDE HAREKET EDECEĞİZ'

  Biz geçmişten gelen sıkıntılarımızı tek tek çözsek bile yeni insanların yeni sorunları problem alanları üretmeye devam ediyor. O halde bir denge üzerinde hareket edeceğiz, bir taraftan bugünü sıkıntıya sokan problemleri çözerken diğer taraftan geleceğin önümüze çıkarabileceği sıkıntıları düşünmeye devam edeceğiz. Bir yüzü dünyaya bakan bir yüzü geleceğe bakan dinamik gençler yetiştirmemiz lazım. 

  'İSTANBUL GÖÇÜN MERKEZİ HALİNE GELDİ'

  Türkiye'de yolunda gitmeyen, işlemeyen ne varsa değişmesi gerektiğini söyledim, halkımızın iradesi de artık Türkiye'nin hak ettiği yerlere gelmesini isteyen yöndeydi. Bir ülke değişecekse yanlış olanın yerine doğrusunu koyma iradesini ortaya koymuşsa işe ilk başlayacağı yerlerden biri eğitim olmalıdır. Zaman içinde elde edilen kazanımların kalıcı hale getirilmesi ve geliştirilmesi içinde bu gerekli, bu çerçevede eğitim alanında adeta bir seferberlik başlattık. Eğitime bütçeden ayrılması gereken payı ayırdık, iktidarımızdan önce milli bütçemizin birinci sırasında savunma vardı, biz eğitimi getirdik. Çünkü eğitiminiz güçlüyse ve tüm insanınızı kuşatıyorsanız bu ülke sadece şu kadar kişi yazıyor, okuyor değil biz yüzde 100'ünün okur yazar olduğu, elinden kitap kalemini ve bilgisayarını düşürmeyen bir toplumdan bahsediyoruz. 2002, 2010 yılları arasında ayrılan pay yüzde 275'lik artış gösterdi. Aynı dönemde YURTKUR bütçelerinde ARGE bütçelerinde çarpıcı yükselmeler gözlendi, toplam 89 yeni üniversite kuruldu buna göre toplam sayı 103'ü devlet 62'si vakıf üniversitesi olmak üzere 165'e ulaştı. Artık üniversitemizin olmadığı il yok, imkanlarından dolayı İstanbul'a gelemeyen gencimiz kalmayacak. Hakkari'deyse artık orada üniversitesi var, orada okuyabilecek bu aynı zamanda bir dolaylı göçü de engelleme yoludur, İstanbul adeta göçün merkezi haline geldi.

  Geçmişte Osmanlı'da ki arşivleri incelediğinizde bunu görürsünüz Nakil İlmuhaberi'nden bahsetmiştim medya şehirden şehire vize diye bunu verdi. Bir şehirden İstanbul'a biri gelecekse sorulmalı, dedim. İşte bu sorulmadığı için, önüne gelen İstanbul'a geldiği için önemli ölçüde bu kontrolsüz göçten dolayı işsizlik ve kötü durum ortaya çıkmaktadır. Burada ki yaşam koşuluyla Hakkari, Muş, Karadeniz'de yaşam bir değil.

  Derslik sayısını sürekli arttırıyoruz. Ben 76 kişilik sınıflardan geldim. Hedefimiz 20 kişilik sınıflar. Biz hedef koyuyoruz ve ben inanıyorum ki Türkiye bunu başaracak. 

  Sokrat'ı gördünüz bak şimdi Avusturya'da yarışıyor. Bunlarla biz iftihar ediyoruz. Bu millet tarihinde mucitler ortaya koymuş mu koymuş. Bugün de koyacak. El yapacak biz seyredeceğiz.. Bu bize yakışmaz. Bunun mimarları siz hocalarımız olacaksınız. Biz sizin hizmetkarınız olacağız.

  'İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 560 YILLIK MAZİSİ OLAN BİR ÜNİVERSİTE'

  İstanbul Üniversitesi gibi 560 yıllık gibi bir mazisi olan bir üniversite, nerden nereye... Olimpiyat Stadı'nın yanındaki araziyi verdim ama olmadı ama ne yapayım. Şimdi İstanbul'un şehir hastanesi projesiyle birleştirebiliriz. Şu anda üniversite hastanelerimizde ciddi parasal zarar var. Bir hastanemize 200 milyon verdik ama yetmedi. Demek ki burada işletme yönünde bir sıkıntı  var. 

  Sadece eğitim alanındaki öncülüğüyle değil toplumsal değişime neden olan fikri üreten bir merkez oldu. Bu çatı altında nice aydın bilim admaı sanatçı çıktı. Hepsi bu ülkeye hizmet eden öğrenciler yetiştirmiştir. Halide Edip'tan Tanpınar'a, Mina Urgan'dan Ali Nihat Tarhan'a kadar bir çok ismi zikredebiliriz. Hepsi bu ülkenin ilmine düşünce hayatına değerli katkılar yapmıştır.

  Bugün tarihin öyle bir sayfası önümüzde açılıyor ki gençlerimiz yakın geleceğin de umudu olacaktır. Ülke tarihlerinde zorlu ve sıkıntılı dönemler de olabiliyor. 

  Gelecekte bizi neyin beklediği konusunda pek çok toplum ne yazık kı hazırlıklı değil. İnanın biz çok iyi durumdayız.

  'AMERİKA'NIN HALİNE BAKIN, BORÇTA BİRİNCİ'

  Bugün bütün dünyayı etkileyen büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor. İşte Amerika'nın haline bakın. ABD borçta birinci Japonya ikinci sırada. Hamdolsun bizim bunların arasında yerimiz yok. Şu anda yaptıkları şey karşılıksız para basarak bankalarını kurtarmaya çalışıyorlar. İspanya'da işsizlik yüzde 22'ye ulaştı. ABD'de işsizlik yüzde 10'a dayandı. Bizler 9.2'deyiz. Daha iyi noktalara geleceğiz. Her ülke ilerlemeyi elbette ister ama doğru bir hesap ve sürdürülebilir bir ekonomik modele dayanması şarttır. Bu hesap son 50 yılda yanlış yapıldı. 

  İşte BM, daimi üyeler ve geçici üyeler.. Dünyada şu anda 193 BM üyesi var bunun 5 tanesini bir kenara koyduğunuz zaman 188'i 5 üyenin ağzına bakıyor. Böyle bir adalet olur mu? Alınan yaptırım kararları uygulanmıyor. İran'a yaptığın baskıyı İsrail'e uygulayamıyorsun. Uygula bak Filistin İsrail sorunu nasıl çözülecek. Adil olmamız gerekiyor. Ben BM'de konuştum, bunları sayın Obama'ya anlattığım için burada rahat rahat konuşuyorum. Biz adil bir milletin torunlarıyız. 

  'SOMALİ'YE YARDIM YAĞDIRAN MİLLETİME TEŞEKKÜR EDERİM'

  Onlar pantolonlarının paçalarındaki kırıntıları Afrika'ya verirse afrika ayağa kalkar. Eee ne olacak tabi ki obezite olacaklar. Yıllarca Afrika'yı sömürdüler. Şimdi de aynı hesabı yapıyorlar..

  Yeni  dünya artık bu haksız gidişata yeter denilmeli. Bu yanlış gidişatın vakti dolmuştur. Bu kara düzen artık sürdürülemez. Yeryüzünün artık tükenmez gibi sömürülen kaynakları da heder edilmiştir. Bu tarihi kargaşa döneminin başka çıkışı yoktur. Türkiye en ön saflarda bu yola girmelidir. Milletimi kutluyorum, Somali'ye yardım yağdıran milletime teşekkür ediyorum. 

  Şükürler olsun ki dünyayı kasıp kavuran ekonomik kriz, bizde herhangi bir yıkıcı tesir bırakmadı. Ekonomimiz büyüme iradesini koruyor. Demokrasimiz artık tartışılmaz olmaktan çıktı. Az önce sevgili genç kardeşim bir ifade kullandı; Yeni anayasada gençlikle ilgili maddelerin daha fazla yer alması hususunda..

  'YENİ ANAYASA KONUSUNDA ÖN KOŞUL KOYMADIK'

  Bizim malum 58. madde gençliği düzenleyen madde. Ama onu tam anlamıyla uygulayabilecek sorun kalmayacak. Bugün işte görüyorsunuz İngiliz'in yazılı bir anayasası yok. Biz onları mı örnek alacağız, hayır onlar bizi örnek alsınlar. 

  Biz yeni anayasa konusunda ön koşul koymadık. Herkes eşit sayıda vekil koyacak komisyona. Biz bu millet üzüm yesin diye bu adımları atıyoruz. Yeni bir hazırlamak zorundayız. Bu sadece bizim ve TBMM'nin ortak görevi değil. Tüm vatandaşlarımızın emeği olması lazım. Hepimizi buraya bilgimizi ve fikrimimizi taşımalıyız. Geçmişin üzerimizde bıraktığı sıkıntıların yükünü yeterince taşıdık. Artık gençlerimizin önlerini açacak bu anayasayı hazırlama görevi bizi bekliyor. 

  Bizi bize yakın tutan ilkelerden hareketle yola çıkacağız. Geçmişin yanlışlarını bugünün doğrularına çevireceğiz. Türkiye'nin geleceği için çok önemli olduğuna inandığımız yeni anayasa konusunun ilk önce üniversitelerde konuşulması gerekiyor. 

  Maliye Bakanı'na gider gitmez talimatı vereceğim ve Üniversitelerin kendi bünyelerinde sportif yatırımların artırılması için gerekli mali kaynağın sağlanmasını bekliyoruz. 


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir