Petrol
76.82
0.88%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.287
-0.17%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C
  Erdoğan'ın son parti grubu konuşması

  Erdoğan'ın son parti grubu konuşması

  Başbakan Erdoğan, komisyondaki AK Parti-CHP kavgasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
  • 13.03.2012 - 11:34

  Erdoğan ın son parti grubu konuşması #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'li vekillerin 4+4+4 sistemiyle ilgili yasa teklifinin Meclis Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edilmesini parti grubundaki konuşmasında değerlendirdi.

  Hedefine CHP'yi koyan Başbakan Erdoğan sert sözlerle ana muhalefet partisine yüklendi. Erdoğan, 'İsteseler de istemeseler de alışacaklar. Milli iradeye demokrasiye alışacaklar. Hale bakın ya; tanklarıyla toplarıyla gelsinler diyor. Kim diyor Kılıçdaroğlu, sayın Kılıçdaroğlu siz ancak tankla topla gelirsiniz. Daha önce millet iradesiyle gelemediniz. AK parti bugün millet iradesiyle geldi. Bugün ne azınlığın çoğunluğa ne de çoğunluğun azınlığa tahakkümü vardır. Hangi dilden anlıyorsanız o dilden konuşacağız. ' diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının görüntüleri için tıklayın

  İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

  ESENYURT'TAKİ OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

  Esenyurt'taki acı hadisenin tüm boyutlarının aydınlanması için yakın takipteyiz. Valimiz emniyet müdürlerimiz bakanımız harekete geçtiler ve olay yerinde ilk incelemeleri yaptılar. Bu hadisenin tekrar etmemesi için de tedbirleri daha da sıklaştıracağız. Çalışma Bakanıma da gerekli talimatları verdim. İş kazaları ve meslek kazalarını minimuma indirmek için çok daha kararlı tedbirleri hayata geçirecez. 

  OKUL YOLUNDAKİ ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR

  İsrail dünyanın en büyük açık hava hapishanesini bombalamaya devam ediyor. Hunharca katliamlarına devam ediyor. 5 günde 23 Gazzeli kardeşimiz hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler arasında okul yolundaki çocuklar da var. 

  Afganistan'da da bir Amerikan askeri 16 sivili katletti. Gazze ve Afganistan'da hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. İnsanlar sadece öldürülmüyor, insanlar kendi topraklarından sürülüyor. Hayat hakkı elinden alınan nice insanın kendi topraklarında bir mezar hakkı dahi bulunmuyor. Dünyanın gözü önünde bunlar yaşanıyor. Afganistan'da Suriye'de insanlık vicdanı ayaklar altına alınıyor. Böyle bir gidişatın adil olmadığını her fırsatta söylüyoruz. 

  Dün, BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan buradaydı. Kendisiyle bu konuları görüştük. İşlenen tüm bu cinayetlerin insanlığın geleceğine dair umutları da katlettiğine inanıyoruz. Tüm samimiyetimize rağmen Ortadoğu'da katliamlar devam ediyor. Bize düşen haksızlık karşısında boyun eğmeden dik durmaktır. Biz doğruları söylemeye devam edeceğiz..

  İSRAİL'İN UYGULADIĞI DEVLET TERÖRÜ

  Buradan Gazze'ye yapılan insanlık dışı saldırılara son verilmesi çağrısını yapıyorum. İsrail'e, uyguladığı devlet terörüne dur demesi çağrısında bulunuyorum. Gazze'deki kardeşlerimize de dayanışma mesajımızı gönderiyorum. Özellikle bazı medya guruplarının Gazzeli direnişçileri militan olarak takdim etmelerini anlamakta zorlanıyorum. Gazzedeki direnişçiler bir militan bir terörist değildir. Onlar topraklarını koruyan direnişçilerdir. İslam coğrafyasında yaşanan bu gelişmeler adalet duygusunu yerle bir ediyor. Medeniyet ittifakı için attığımız adımlar Afganistan, Filistin başta olmak üzere bazı ülkelerde boşa çıkartılıyor. Bu hassas süreçte bazı ülke devlet başkanlarının da son derece sorumsuz bir tutum takındıklarını görüyoruz. 

  Fransa Devlet Başkanı Sarkozy daha saldırgan bir tutum izlemeye başladı. Bizzat kendisi yabancı düşmanlığını tahrik ediyor. Bunu iç politika malzemesi yaparak AB'nin evrensel değerlerini hedef alan çok tehlikeli açıklamalar yapılıyor. 

  AVRUPA'DA YAYILAN FAŞİZM GÖRMEZDEN GELİNMESİN

  Faşizmin bedelini çok ağır ödemiş Avrupa'nın yeni dalga karşısında susması tarihi bir yanlış olacaktır. Avrupa'nın böyle bir yanlışa girmeyeceğine inanıyoruz. Suriye'de akan kan ve gözyaşının durdurulması için uluslararası çabalarımızı arttırarak sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde 2 Nisan'da tertipleyeceğimiz Suriye Halkları Dostları toplantımızı hazırlıyoruz. 

  Dün son derece anlamlı bir yıl dönümünü, İstiklal Marşı'nın yıl dönümünü kutladık. 12 Mart 1921'den bu yana Mehmet Akif'in bu dizeleri milletimizin kahramanlığını en güzel şekilde aktardığı dizelerdir. Allah ondan razı olsun mekanı inşallah Cennet olmuştur. 

  Önümüzdeki pazar günü Çanakkale Zaferi'nin 97. yıl dönümünü kutlayacağız. Mehmetçiklerimizi buradan bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz. Aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun diyoruz. Şu muhteşem mısraları bir kez daha söylemek istiyorum;

  Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
  Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
  Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
  Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
  Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal!

  Geçtiğimiz hafta Mardin'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Mardin'e kazandırdığımız 149 trilyon liralık yatırımları hizmete açtık. Cuma günü de İstanbul'da yeni inşaa ettiğimiz Ataköy Atletizm Kapalı Spor Salonu'nu ziyaret ettik. Ve aynı zamanda salon yarışlarını burada yaptık ve 14. Dünya Atletizm Yarışması burada yapıldı. 172 ülkeden 700 sporcuyu ağırladık. Şampiyonada gümüş ve bronz madalya kazanan yarışmacılarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Organizasyonu başarılıyla yürüten Gençlik ve Spor Bakanlığı'na Valiliğimize, spornsor ve gönüllülerimize ayrıca teşekkür ediyorum.

  CHP'NİN YAPTIĞI ZORBALIK

  Milli Eğitim Komisyonu'ndaki görüşmelerde teklifimiz kabul edildi. Teklifin kabul edilmesine kadar geçen sürede vekillerimizi sağduyularından dolayı kutluyorum. CHP'nin şiddete dayalı tahripkar ve zorbalığa dayalı muhalefetine değinmeden eğitime ilişkin bir kaç şeyi paylaşmak istiyorum. Dikta rejimleri eğitimi kendileri için bir kaynak gördüler. Çok tehlikeli deneyler yapmaktan kaçınmadılar. Tek tip insan yetiştirmek isteyenler okulları gördü. Diktatörler için farklılık her zaman tehlikeli olmuştur. Otoriter rejimler okulları bir formatlama merkezi olarak görmüştür. Biz millet olarak bu dikta hevesinin acılarını çok yaşadık. Benim çocuklarım yaşadı ve bir çok dostumun çocuğu yaşadı.

  CHP BU ÜLKEDE CAMİLERİ KAPATTI

  Özellikle 1940'lı yıllarda nasıl tek tip insan yetiştirilmek istendiğini bu millet yaşadı. Okul dışında eğitimin tüm kapıları kapatıldı. CHP bu ülkede Kur'an kurslarını kapattı. CHP bu ülkede camileri kapattı. CHP milletin dinini öğrenmek için okuduğu en temel eserleri Elif Ba ve hatta Hz. Ali cedlerini toplattırdı yasaklattırdı. Evlerde dahi çocukların din eğitimi almasının önüne geçildi. Toplanan kitaplar meydanlarda yakıldı. CHP kendi ideolojisi dışındaki her bilgiye engeldir. Ezanı Türkçe okutma yarışına giren bu CHP değil mi? Ezanı farklı yapıya kaydıran zihniyet CHP değil mi? CHP Genel Başkanı ciddi gel-gitler yapıyor. Bazen çıkıyor CHP'nin geçmişiyle gurur duyuyor. Bazen de eleştiriyor. Biz buna elma şekeri politikası diyoruz. Her konuştuğu yerde demokrasiden bahsediyorlar. Ama milletvekiline tekme tokat dayak atıp, verdiği dosyayı almıyorsun. Dersim konusunda niye susuyorsun? Sayın Kılıçdaroğlu İstiklal Mahkemeleri ile de gurur duyuyor musun? Dersim katliamı ile gurur duyuyor musun? Dersim katliamının mimarlarından Kel Ali ile gurur duyuyor musun? Bu ülkenin alimlerini ipe çektiğiniz için gurur duyuyor musunuz? 27 Mayıs'ta alkışladığınız darbeden ve asılmasına göz yumduğunuz başbakan ve bakanlardan da gurur duyuyor musunuz? Başörtüsü yasağından gurur duyuyor musunuz, katsayı uygulamasından gurur duyuyor musunuz?

  CHP'NİN GEÇMİŞİ DİYE BİR ŞEY YOKTUR

  Milletvekili diyor ki, ben kızlar merdiven altlarında rahat rahat başlarını açsınlar diye çaba sarf ettim. Siz AK Parti'nin kapatılması için çaba harcamadınız mı? Bir taraftan saygı duyuyoruz diyorsunuz bir taraftan da atılan adımlarda yoksunuz.. Bütün bunlara rağmen farklı bir süreci yaşıyoruz. CHP ziyniyetine rağmen yaşıyoruz. Avukatlığını yaptığınız cuntalardan, vesayet sisteminden de gurur duyuyor musunuz? O mafyaları biz temizledik. CHP'nin geçmişi diye bir şey yoktur. CHP bu güne gelemeyen geçmişte yaşayan bir partidir. CHP 1940'tan bugüne gelememiştir. CHP 27 Mayıs zihniyetinden çıkıp bugüne gelememiştir. Demokratik parlamenter sisteme uyum sağlayamamıştır. 1940'larda nasıl tek tip insan yetiştirmek için baskı kurdularsa bugün de aynı şeyi yapmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Geçen hafta söyledim ya, yüz nakliyle ancak bu kadar. CHP'ye yüz nakli değil doku nakli gerekiyor. 12 Haziran'dan sonra bunlar ne dediler; Tutuklu arkadaşlar Meclis'e girmezse yemin etmeyiz dediler. Tıpış tıpış geldiler mi geldiler, ettiler mi ettiler. 

  İSTESELER DE İSTEMESELER DE ALIŞACAKLAR

  Tükürdüklerini yaladıkları için Meclis'i terörize etme gayretindeler. Genel Kurul'u basarak milli iradeyi durduracaklarını düşünüyorlar. 

  İsteseler de istemeseler de alışacaklar. Milli iradeye demokrasiye alışacaklar. Hale bakın ya; tanklarıyla toplarıyla gelsinler diyor. Kim diyor Kılıçdaroğlu, sayın Kılıçdaroğlu siz ancak tankla topla gelirsiniz. Daha önce millet iradesiyle gelemediniz. AK parti bugün millet iradesiyle geldi. Bugün ne azınlığın çoğunluğa ne de çoğunluğun azınlığa tahakkümü vardır. Hangi dilden anlıyorsanız o dilden konuşacağız. 

  ARTIK YAĞMA YOK..

  Türkiye'nin en çok satan gazetesi, 12 saat konuşan gazeteci, benim arkadaşımın o milletvekilinin boğazına sarıldığını söylüyor. Eğer renk körlüğü yoksa anlarsın. Meclis'te engelleyemediklerini Danıştay'da engellediler. Bunu şimdi engelleyemeyecekleri için bildik alışılmış taktiklerini piyasaya sürdüler. Ordu göreve, genç subaylar rahatsız dediler. Cumhuriyet mitinglerine çanak tuttular. AK Parti'nin kapatılması için ellerinden geleni yaptılar. Ama artık yağma yok. Biz öyle bir ilkeyle geldik ki biz söz de karar da milletindir dedik.  CHP sokağa umut bağlamış. Hiç olmazsa kış geçsin bahar ayında yap. Bu hezeyandır bu acziyettir. CHP seçmeninin bu çağrılara prim vermeyeceği açıktır. Eğer siz kendinize hizmetkar arıyorsanız o kadro burada. Ama efendi arıyorsanız onlar orada.. 

  CHP ŞİDDETİNE ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

  İmam Hatiplilerin önünü kesmek için 28 Şubat'ta kesintisiz eğitimi getirdiler. Çocuklarımız ikna odalarında işkenceden geçirildi. Çobanlıktan geleceksin Cumhurbaşkanı olacaksın sonra türbanlı okumak isteyen Suudi Arabistan'a gitsin diyeceksin. Biz bir mağduriyeti gideriyoruz. Biz yaralanmış vicdanları tedavi etme gayretindeyiz. Biz yoksul Anadolu çocuklarının önünü açma gayretindeyiz. CHP ne yaparsa yapsın milletin dediği olacaktır. CHP şiddetine CHP tahrikine asla ve asla boyun eğmeyeceğiz. 

  Kim demokratmış bunu iyi izlesinler. Bu bakımdan önemsiyorum. Komisyon ve alt komisyon teklifini 91 saat 41 dakika görüştük. 342 konuşma yapıldı. 30'unu CHP'li üyeler yaptı 15'ini de MHP'li üyeler yaptı. 104 milletvekili söz aldı. Görüşmeler sırasında komisyonda 124 CHP'li konuştu. Karşıyız demekten başka da bir şey demediler. İmam Hatip okullarını sizlere açtırmayacağız demekten başka bir şey söylemediler. CHP Genel Başkanı komisyonunun işgal edilmesi için cep telefonuyla talimat verdi. Komisyon salonunu işgal etmek için talimat almışlar ama geç kalktıkları için komisyona girememişler. CHP'nin demorkasiden uzlaşmadan anladığı hükümeti esir almaya çalışmak. Mesele muhalefetin konuşması değil, muhalefetin çoğunluğa dayatması ve isteği olmazsa yaptırmam dayatmasıdır. Bütün bunlara rağmen teklif kabul edilmiştir. Tabi burada MHP'nin tutumuna da dikkat çekmek istiyorum. Yönetiminden çok MHP'ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum. Gönül verdikleri MHP yönetimi ne yapıyor? Kendi tabanının isteklerini yok sayarak CHP'ye vagon olmuştur. MHP 28 Şubat süreciyle ilgili tavrını değiştirebilirdi ama bu fırsatı kaçırdı. 

  2 hafta genel kurula gelmeyecek. 3. hafta genel kurulda görüşmeler yapılacak. Bazı şeyleri paylaşmam lazım. Çocuk, okul öncesi ilk dört ikinci dört.. Şunun değerlendirmesini yaptığımızda diyorlar ki okul öncesi zorunlu olsun. Fakat siz mezradaki bir aileye bu zorunluluğu getirdiğinizde bu aileler bunu nasıl gerçekleştirecek? Biz taşımalı eğitimi kurduk. Okul öncesi eğitimi de yüzde 43'e getirdik. Ey bizden önce iktidar olanlar bu rakamları hiç duymadınız mı? Bunu yapan AK Parti iktidarı..

  EKONOMİNİN TEMELİ İNSANDIR  

  Biz kapı kapı dolaşıp 75 milyonun dindar nesil olmasını sağlayacak değiliz. Kalıptan insan geçirecek halimiz yok. Türkiye'de birçok okul var. St. Joseph, St Benoit seni niye rahatsız etmiyor? Beni de rahatsız etmiyor. Herkes nereye gidiyorsa oraya gider.

  Dindar olandan çağdaş olamaz mı? Sizin çağdaşlıkta ölçünüz nedir? Başörtüsü ile üniversiteye geleni içeri almamaktır. Ben 3 çocuk diyorum ya CHP bundan da rahatsız olmuş. Hakkında yasa mı var? Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın temennisidir. İnşallah refah seviyemiz yükselir de daha da fazla isteriz. Bu ülkenin güçlü olması bununla mümkündür.

  Medvedev'le konuştuk döner dönmez bu konuda çalışmalara başladılar. Putin de seçim kampanyasında bunu kullandı.

  4+4+4'ün ikinci dördünde tercih başlıyor. Hazırlık sınıfında meslek lisesinin eğitim alanı neyse o alanda eğitimi alacaklar. Biz müfredatın hazırlandığını bilmiyoruz ama CHP'liler biliyor. Bakanımız da bilgilendirmelere devam edecektir.

  Milli eğitim sistemi, üzerindeki baskıdan kurtarılmış, modernleşme yönünde önemli bir mesafe kat edilmiştir.

  Milli Eğitim Komisyonu'nda geçtiğimiz pazar günü alınan karar çok önemli. Bu karar çıktığı için hepinize teşekkür ediyorum. Böyle tarihi bir görevi yerine getirdiğiniz için sizi yürekten kutluyorum. 

  

  Görüş Bildir