Euro
9.4066
0.2%
Dolar
7.8853
0.17%
Altın
458.77
0.16%
Borsa
1.342
0%
Bitcoin
137.614
-6.38%
8ºC
İstanbul
Güneşli 8 C
  Erdoğan'ın sözleri İsrail'i çıldırttı

  Erdoğan'ın sözleri İsrail'i çıldırttı

  Erdoğan'ın Medeniyetler İttifakı forumundaki konuşması İsrail'de tepki ile karşılandı.
  • 28.02.2013 - 21:49

  Erdoğan ın sözleri İsrail i çıldırttı #1

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Medeniyetler İttifakı forumunda yaptığı konuşmada kullandığı "Ötekinin kültürünü, inançlarını, hissiyatını anlamak için mücadele verilmesi gerekirken ön yargılardan hareket edilerek ötekinin dışlandığına ve horlandığına sıkça şahit oluyoruz. Tıpkı siyonizm gibi, tıpkı antisemitizm gibi, tıpkı faşizm gibi, İslamofobinin de bir insanlık suçu olarak görülmesi kaçınılmaz hal almıştır" sözlerine sert tepki gösterdi.

  "HAKARETAMİZ İFADE"

  Netanyahu, Erdoğan'ın sözlerini, "Benzerlerinin dünyadan silindiğini düşündüğümüz karanlık ve hakaretamiz bir ifade" olarak nitelendirdi.

  Erdoğan ın sözleri İsrail i çıldırttı #2

  "CAHİLLİKTEN KAYNAKLI"

  İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan da bir açıklama yapılarak Erdoğan'ın "boş" sözlerinin "cahillikten kaynaklandığı" belirtildi.

  "DEHŞETE DÜŞTÜK"

  Yahudi örgütü ADL de Erdoğan'ın Siyonizm ile anti-Semitizm arasında kurduğu bağdan dolayı dehşete kapıldıklarını duyurdu. ADL Başkanı Abraham Foxman, "Sayın Erdoğan'ın farklı kültürleri anlamak gibi bir toplantıda Siyonizm ile anti-Semitizm arasında kurmuş olduğu bağlantı karşısında dehşete düştük." dedi.

  "ESKİDEN O İKİ KELİMEYİ AYIRIYORDU"

  ADL Başkanı Foxman şöyle konuştu: "Geçmişte başbakan içindeki İsrail düşmanlığı ile Yahudi karşıtlığını birbirinden özenle ayırmasını biliyordu. Siyonizm ile ilgili böyle bir bağlantı kurmak Müslümanlar, Yahudiler arasında faşizm ve siyonizm hakkında ciddi yanlış anlamalara neden olabilecek, modern Türkiye Cumhuriyeti'ni ana yurdu bilen Yahudilere karşı da nefreti beraberinde getirecektir." dedi.

  Foxman açıklamasında Siyonizm'in ırkçılıkla eş tutulmasına karşın BM'nin 1975'te almış olduğu kınama kararını hatırlatarak, bu tür hakaretlerin Yahudi milletine karşı nefreti sürükleyebileceğini öne sürdü.

  MEDYADA DA TEPKİ GÖRDÜ

  Erdoğan'ın sözleri İsrail basınında da geniş yer buldu. Birçok gazete Başbakan'ın ifadelerini haberleştirirken, Haaretz gazetesinin haberinde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun Kasım 1975'te aldığı Siyonizm'in "Bir tür ırkçılık ve ırk ayrımcılığı" olduğu yönündeki karar hatırlatıldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir