Erdoğan'ın toplu açılış töreni konuşması

erdoğan

Çanakkale'de valilik önünde düzenlenen toplu açılış töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında binlerce şehit verdiğimiz Çanakkale Savaşı'na değindi.

"Çanakkale bir mucizeler savaşıdır" diyen Erdoğan, bu savaşta inancın galip geldiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü;

"GALİP GELEN İNANÇ OLDU"

"Kanlı sırtta tek gecede 3 bin şehit verdik. Düşman güçlerinin o gece 1 milyon mermi attığı yazılıyor. Çanakkale, bir mucizeler savaşıdır. Çanakkale ruhunu ebediyete kadar yaşatmaya mecburuz. Çanakkale ,inançla teknolojinin savaşıydı. Bu savaştan galip çıkan inanç oldu."

DİRİ OLALIM

"Çanakkale'ye hücum eden güçler, dünyanın en büyük güçleriydi. 231 gemiyle katılan düşman güçlerine karşı biz dörtte biri ile mücadele ettik.

Buna rağmen 18 Mart 1915 tarihinde yapılan saldırıda en büyük yenilgiyi alıyorlar ve geri çekilmek zorunda kalıyorlar.

Biz bu güçlere karşı çıktık. Bizi kimse yıkamaz, bölemez; yeter ki bir olalım, birlik olalım, diri olalım.

Kanlı sırtta tek gecede 3 bin şehit verdik. Düşman güçlerinin o gece 1 milyon mermi attığı yazılıyor.

Seyid Onbaşı'yı bilmeyeniniz yoktur. Ben karşımda Seyid Onbaşı'ları görüyorum.

250 BİN GÜL DİKTİK

Atatürk bile Balkan Savaşı'nda gördükleri utancı, burada yaşamaktansa ölmeyi tercih ettiklerini söylüyordu. Bu şehitlikler bu vatanın kalbinin attığı yerlerdir. Bu kalp durursa bu beden ölür.

12 yıl önceki halini hatırlıyorsunuz değil mi? Üzüntü verici bir durum vardı. Şehitliklerimizi ele aldık, abidelerimizi restore ettik, ağaçlandırdık. Bu bölgeyi ziyaretçiler için cazibeli hale getirdik. 250 bin gül diktik.

ÇANAKKALE'YE REHABİLİTASYON MERKEZİ YAPIYORUZ

Çanakkale'ye rehabilitasyon merkezi yapıyoruz. Sağlık Bakanım da burada. Akın akın halkımız Çanakkale'ye geliyor. O ruhu burada görüyor.

18 Mart törenlerine katılmaya özen gösterdim. Bu törenlere bizzat kendim katıldım. Bu yıl da 18 Mart Şehitleri Anma Günü burada ve Gelibolu'da coşkuyla kutlanacak.

18 Mart'ta Başbakan geliyor. Ben de 24 Nisan'da geliyorum. Dünyanın her yerinden devlet başkanları gelecek. Tüm Balkan coğrafyasında, Ortadoğu'da şehitliklerimiz var.

Galiçya cephesinden Rusya'ya kadar, tüm Balkan coğrafyasında, Ortadoğu'da şehitliklerimiz var. Ne milletmişiz be!

BAŞKANLIK SİSTEMİ VE YENİ ANAYASA

Bizde kritik bir süreçten geçiyoruz. 2023'te dünyanın ekonomik güçlerinden biri haline geleceğiz ya da 70'lere 90'lara geri döneceğiz. Çok çalışıyoruz, çok emek veriyoruz. Ama lastik patinaj yapıyor.

Karar verirken ve uygularken daha hızlı olmayız. Mevcut sistem kaldırmıyor. Kantar bu yükü tartamıyor. Yeni bir değişim süreci başlatmamız lazım.

Biz buna yeni Türkiye diyoruz. Yeni Türkiye için de yeni anayasaya ihtiyaç var. Başkanlık sistemine ihtiyaç olduğunu söylüyoruz. Türkiye darbe anayasası ile yoluna daha fazla devam edemez. Her tarafı dökülen, mevcut sistemle yoluna devam edemez.

AMERİKA'DA DİKTATÖRLÜK MÜ VAR?

Dünyanın tüm gelişmiş ülkeleri başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Efendim neymiş. Başkanlık sistemi diktatörlüğü getirirmiş.

Amerika'da diktatörlük mü var? Bunlar milletini tanımıyorlar. Benim milletim diktatörlük yapmaya kalkanların karşısına dikilir. Önce benim Çanakkaleli vatandaşlarım dikilir.

Bu değişim fırsatı kaçırılmaz. Başkanlık sistemi inşallah gelir. Millet istiyorsa inşallah olacak. Her şey milletle birlikte olacak."