Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
487.383
-6.68%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  Erdoğan'ın Türkiye-Mısır İş Forumu konuşması

  Erdoğan'ın Türkiye-Mısır İş Forumu konuşması

  Başbakan Erdoğan, Türkiye-Mısır İş Forumunda konuştu.
  • 18.11.2012 - 12:47

  Erdoğan ın Türkiye-Mısır İş Forumu konuşması #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Mısır İş Forumu'nda İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla ilgili olarak sert açıklamalarda bulundu.

  Erdoğan konuşmasındasaldırılardan ötürü İsrail hükümetini sert bir dille eleştirirken, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya şartların 2008'den çok farklı olduğu mesajını verdi.

  Erdoğan'dan Netenyahu'ya: Ayağını denk al

  Erdoğan ın Türkiye-Mısır İş Forumu konuşması #2

  İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

  Mısır'ın yaşamış olduğu benzer şeyleri 10 yıl önce biz de yaşadık. Burada tercümenin iyi yapılması gerekiyor. Kutlu doğumun sancıları ağır olur. Güçlü Mısır'ın yeniden doğacağına inanıyorum. Güçlü Mısır bu bölge için umut ışığıdır.

  İNŞALLAH O DA OLUR

  Gazzeli kardeşlerimizin üzerine bomba yağdırılıyor. Bakın, Hişam Kandil kardeşim Gazze'ye gitti. Keşke birlikte olabilseydik. İnşallah o da olur. 

  FURKAN'I İKİ KAŞININ ARASINDAN VURMUŞLARDI

  İsrail Gazze'yi görmezden geliyor. Bu İsrail'in cibiliyetinde var. Aynısını bize yapmadı. Uluslararası sularda sivilleri taşıyna insanlarımızı vurdular. 9 vatandaşımız şehit oldu. Furkan yavrumuzun vücudundan 5 tane mermi çıktı. Bu mermilerden birini 2 kaşının arasından sıkmışlardı. İsrail budur. İsrail çocuklara acımaz. Onlar 9 aylık çocukları vuracak kadar acımasızdır. Malum cumhurbaşkanına Davos'tada söylemiştim. Siz çocukları vurmayı iyi bilirsiniz diye. Şimdi bunu periyodik olarak yapıyorlar.

  NETANYAHU HESABINI İYİ YAP

  Burdan Netanyahu'ya sesleniyorum. 2008 yılında değiliz. 2012 yılındayız. Şartlar değişti. Hesabını iyi yap.

  Sayın Obama'ya ve Putin'e de söyledim. Vakit kaybetmeden şu ateşkesi ilan edelim. Fakat ateşler dün de devam etti.

  BM Güvenlik Konseyi'nden bu noktada çok şey beklemiyorum. Barışı savunmak için kurulan konsey 5 liderin dudakları arasına sıkışmış.

  ARAP LİDERLERİN SESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

  Gazze'ye saldırılar devam ediyor. Söylenen ne? Hamas'a söyleyin bombalamayı durdursun. Ya İsrail'dekilerin canı bu kadar kıymetli de Gazze'dekilerin canı kıymetsiz mi?

  Arap Ligi'ne de sesleniyorum: Sizin sesiniz ne zaman çıkacak? Yani oturacağız, yemekleri yiyeceğiz, toplanacağız, sonra dağılacağız. Bu mudur? Aynı şeyi İslam Birliği Teşkilatı'na söylüyorum: Siz ne zaman bir şey yapacaksınız?

  Buradan Filistinli kardeşlerime de sesleniyorum: Hamas ile Fetih arasındaki sıkıntı çözülmedikçe de, bu sorun çözülemez. Neyi halledemiyorsunuz? Eğer kendinize güveniyorsanız, getirin sandığı önüne, yapın seçimi, halkın iradesine güvenin. BM, sizi devlet olarak kabul ettik diyorlar mı? Demiyorlar. Bir yıl önce artık sizi devlet kabul edeceğiz diyorlar. Görüyorlar mı? Görmüyorlar.

  BATININ DERDİ İSLAM DÜNYASINI PARÇALAMAK

  Batılı güçlerin bütün derdi İslam dünyasını kendi içinde parçalamaktır. İsrail barışı sabote ettiği sürece bu bölgede hiçbir devlete rahat yüzü yoktur.

  İsrail yönetimine de sesleniyorum: Öncelikle ateşkes. Süratle. Ve bunun 24 saat içinde sağlanması gerekir. Bunu uzatmak, her iki tarafa da hiçbir şey kazandırmaz. İki, artık 2008'in şartları yok. Üçüncüsü, kademeli olarak uygulanan bu ambargo artık kaldırılmalıdır. Ki, bölge rahatlasın. Ve 90 gün içinde görüşmelerin başlaması lazım.- Artık puzzle oynamayı bırakalım. Artık kararlı adımlar atılsın.

  İŞTE BUNUN İÇİN GÜÇLÜ OLMALIYIZ

  Eğer demokrasi konusunda başarılı olamazsak, ekonomi de başarılı olamayacaktır. Birisi ileri, birisi geri olunca başarılı olunmaz. Türkiye'de bu ikisini başardığımız için bugün bu noktaya geldik.Özellikle İsrail'in kendilerinin sırtlarını sıvazlayan devletlerin desteğinden aldıkları güçle bu şekilde uluslararası kanunu yerle bir edebiliyorlar. İşte biz bunun için güçlü olmalıyız. Gazze için güçlü olmak zorundayız. Artık bebek öldürmek için yola çıkanlar, karşılarında güçlü bir irade bulacaklar.


  Görüş Bildir