Ergenekon davasında gazeteci atışması

Ergenekon davasında gazeteci atışması

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Başaran'a Tuncay Özkan, 2003'te Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı görevinde olan tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile görüşmesine ilişkin sorular yöneltti.

"NEDEN ÖNCE BENİ ANLATIYORSUNUZ?"

Tuncay Özkan, Başaran ile Ersöz'ün yaptığı 26 Aralık 2003 tarihindeki görüşme tutanaklarından bazı bölümler okuyarak, Başaran'ın duruşmada verdiği ifadenin çelişkili olduğunu savundu.

Özkan, ''İfadenizde sizin ve kızınızın takip edilmesi nedeniyle Ersöz ile görüştüğünüzü söylüyorsunuz. Ancak bu görüşme tutanaklarında Avrupa Birliği konusu var. Bu konudan hiç söz etmiyorsunuz. Ersöz, 'Medyada vaziyetler nasıl?' diye soruyor. Siz benim Çukurova grubundan ayrıldığımı anlatmaya başlıyorsunuz. Neden önce beni anlatıyorsunuz, aldığım ücret konusunu konuşuyorsunuz?'' diye sordu.

Başaran da Ersöz ile konuşmalarında kendisiyle ilgili özel konuları başkalarının yanında dile getirmediğini ifade etti.

"SİYASİ DEĞİL EKONOMİK.."

O dönemde Tuncay Özkan'ın Çukurova grubundan ayrılışının çok konuşulduğunu belirten Başaran, ''Her yerde karşımıza Özkan'ın hükümet baskısıyla işten çıkarıldığına ilişkin sorular çıkıyordu. Ben de Tuncay Özkan'ın çıkarılmasında benim dahlimin olmadığını, siyasi değil, ekonomik gerekçelerle çıkarıldığını anlatmaya çalıştım'' dedi.

"TUNCAY ATATÜRKÇÜ'DÜR, NİYE İŞTEN ATTINIZ.."

Özkan'ın, ''26 Aralık'taki görüşmede Ersöz'ün, 'Tuncay Özkan'ı niye işten attınız? Atatürkçüdür, bizim yanımızdadır. Karamehmet'e, Tuncay Özkan'ı geri almasını söyleyin' dediğini söylediniz. Bu görüşmenin tutanağına göre Ersöz, bu konuda bir şey söylemiyor. Neden size 'Karamehmet'e söyleyin Tuncay'ı geri alsın' desin?'' şeklindeki sorusuna karşılık Başaran, Levent Ersöz ile 5-6 kez görüştüğünü ve hangi görüşmede bu konunun konuşulduğunu anımsamadığını söyledi.

"MEYDANLARIN BAŞKAN'I ERDOĞAN.."

Başaran, 3 Kasım 2002 seçimlerinden önce takip ettiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinginin ardından ''Meydanların Başbakanı Erdoğan'' şeklindeki yazısı üzerine tepki aldığını belirterek, ''Sadece bu haberden dolayı tepki almadım. 'Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olacak', 'AK Parti kapatılmayacak' şeklindeki yazılarıma da tepki aldım. Şimdi de başkanlık sistemi tartışılıyor. 'Meydanların Başkan'ı Erdoğan' diye yazabilirim'' dedi.

"SANIKLARDAN "PROPAGANDA" İTİRAZI

Bu sözler üzerine Hasan Atilla Uğur'un da aralarında bulunduğu bazı sanıklar, ''Burada propaganda yapılıyor'' diye tepki gösterdi.

Başaran da ''Bu yazılar benim tespitlerim. Gazeteciyim, tespitlerimi yazarım'' diye açıklama yaptı.

Duruşma, 21 Mayıs Pazartesi gününe ertelendi.

Bu arada, duruşmaya, Makedonya'dan Tito Yolunda Sol Birlik Partisi Genel Başkanı Slobodan Ugrinovski de izleyici olarak katıldı.