Ergenekon şemasını ilk Özkök gördü

Ergenekon şemasını ilk Özkök gördü

Ergenekon davasında bugüne kadar yargılanan tüm sanıklardan ve ifade veren tüm tanıklardan saklanan Ergenekon şemasının ‘açık hali'ni ilk görenin eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök olduğu ortaya çıktı.

Habertürk'ten Yasemin Güneri'nin haberine göre, Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın ‘1 numara' olarak gösterildiği iddia edilen belgenin, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında tanık olarak ifade veren Hilmi Özkök'e gösterildiği belirtildi. Kamuoyundan gizlenen isimlerin yazıldığı şema, açık şekliyle ilk kez bir tanığa gösterilmiş oldu. Hilmi Özkök, 2 Ağustos 2012 tarihindeki Ergenekon davasında verdiği ifadesinde, görevdeyken MİT' in kendisine Ergenekon 'un varlığından söz ettiğini ve birtakım belgeler gösterdiğini söylemişti.

"BELGEYİ İSTİHBARAT BAŞKANI'NA GÖNDERDİM"

2003 yılında dönemin MİT Müsteşarı Şensal Atasagun tarafından kendisine gösterilen belgeyle ilgili Özkök, “Hâlâ üzerinde işlem yapılabilecek bir evrak olarak düşünmüyorum. Ergenekon belgesinde büyük tutarsızlık vardı. Askeri yönden olmayan bir mantık hatası vardı. Şemada kıdemsiz komutanlar kıdemlilerin üstünde yer alıyordu. Ben belgeyi İstihbarat Başkanı'na gönderdim” demişti.

TEMİZÖZ DE GÖRDÜĞÜNÜ İDDİA ETTİ

Önceki gün yapılan Balyoz Davası'nın da sanığı olan tutuklu emekli Albay Cemal Temizöz de belgeyi gördüğünü iddia etmişti. Davanın 1 No'lu sanığı Çetin Doğan da oturduğu yerden “Şemada benim de adım geçiyor” deyince Temizöz, “Evet 1 numara” diye yanıt vermişti.