Euro
9.6829
0.11%
Dolar
8.0922
0.43%
Altın
462.65
0.49%
Borsa
1.408
0%
Bitcoin
470.818
1.75%
9ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 9 C
  Ergenekon'da milletvekillerinin durumu - izle

  Ergenekon'da milletvekillerinin durumu - izle

  Ergenekon'da kararların verilmesinden sonra en merak edilen konu milletvekillerinin durumunun ne olacağı...
  • 06.08.2013 - 02:31

  Ergenekon da milletvekillerinin durumu - izle #1

  YARGITAY ONARSA VEKİLLİK DÜŞECEK

  Tutuksuz yargılanan CHP Ankara milletvekili Sinan Aygün 13 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Ancak mahkeme Aygün için yakalama kararı çıkarmadı. Aygün vekillik görevini aldığı cezaya rağmen devam ettirecek. Davanın temyiz aşaması beklenecek. Yargıtay cezayı onarsa, Aygün hapse girecek, milletvekilliği düşecek.

  Sinan Aygün'den aldığı ceza sonrası ilk yorum - izle

  YEMİN İÇİN 110 VEKİLİN TOPLANMASI GEREKİYOR

  Mahkemenin 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdığı CHP Zonguldak milletvekili ve Başkent Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ise tahliye edildiği için milletvekilliği görevine başlayacak. Öncesinde ise Meclis Genel Kurulu'nda yemin edecek. Meclis şu anda tatilde olduğundan Haberal'ın yemin etmesi için Ekim ayı beklenecek mi yoksa CHP 110 milletvekilinin imzası ile Meclis'i olağanüstü toplantıya mı çağıracak?

  ATFEDİLEN SUÇ VEKİLLİKLE BAĞDAŞMIYOR

  CHP açıklamadı ama Ak Parti Haberal için Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılmasına sıcak bakmıyor. İktidar partisi kurmayları 'Eylül ortası gibi kesinleşmemekle birlikte Meclis'i toplama planlarımız var. O zaman yemin edebilir' mesajını verdi.

  Ancak Haberal'ın da tıpkı Sinan Aygün gibi Yargıtay'ın vereceği karar sonucu durumu netleşecek. Yargıtay, cezasını onarsa atfedilen suç milletvekilliği ile bağdaşmadığı için siyasi yaşamı sona erecek.

  BALBAY'IN TUTUKLULUĞU DEVAM EDECEK

  CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay mahkeme 34 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Tutukluluğu sürecek. Yargıtay'ın kararı onaması halinde karar Meclis'e iletilecek. Ardından genel kurulda kararın okunarak bilgiye sunulmasıyla milletvekilliği düşecek. Düşme sebebi olarak: Anayasa'nın 84. maddesine göre kesin hüküm giyme ve kısıtlama halinde kesin mahkeme kararının Genel Kurul'a bildirilmesiyle milletvekilliğinin düşeceği hükme bağlanıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir