Petrol
112.28
0.10%
Euro
17.3732
-0.08%
Dolar
16.6459
0.05%
Altın
972.88
-0.01%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
340.991
-0.48%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  Erhan Tuncel ilk kez konuştu

  Erhan Tuncel ilk kez konuştu

  Hrant Dink cinayetini azmettirmekten yargılanan Erhan Tuncel'den çarpıcı açıklamalar.
  • 03.02.2012 - 09:07

  Erhan Tuncel ilk kez konuştu #1

  Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olmaktan yargılanan ve özel görevli mahkemenin tartışmalı kararıyla beraat eden Emniyet Yardımcı İstihbarat Elemanı Erhan Tuncel, tahliyesinin ardından ilk kez Ulusal Kanal'a konuştu.

  "GENİŞ KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA İÇİNDEYİZ"

  Erhan Tuncel, akşam saat 19:25 sıralarında bir halk otobüsündeydi. Aynı otobüse tesadüfen binen Ulusal Kanal muhabirine çok çarpıcı açıklamalar yapan Erhan Tuncel, cinayete ilişkin önemli bir çalışma içinde olduklarını anlattı. Tuncel, yaptıkları bu çalışmayı şu ifadelerle anlattı: "Cinayet ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Mahkemenin gerekçeli kararının çıkmasını ve Devlet Denetleme Kurulu'nun raporunu bekliyoruz. O zaman bu ayrıntılı çalışmayı tamamlayacağız. Ancak o güne kadar duyulmasını istemiyoruz."

  Tuncel, "Bu çalışmayı mahkemeye veya savcılığa mı sunacaksınız yoksa basın açıklamasıyla kamuoyuna mı duyuracaksınız?" sorusunu ise yanıtsız bıraktı. Tuncel, bu çalışmanın 20 gün içinde biteceğini belirterek, "Bütün basın peşimde, herkes röportaj için arıyor" dedi.

  "ALPARSLAN'IN AİLESİ İYİ İNSANLARDIR!"

  Elazığ'ın Keban ilçesinden olan Erhan Tuncel, Karakoçanlı Alparslan Arslan'ı tanıyıp tanımadığı sorusuna ise şoke eden bir yanıt verdi. Tuncel, "Alparslan'ı birebir tanımam ama ağabeyim tanır. Ben sadece ailesini tanırım, iyi ahlaklı insanlardır" dedi.

  "HELAL OLSUN ÇOCUĞA DEVLETİ TAM KALBİNDEN VURDU"

  Yasin Hayal de Aydınlık Dergisi'ne 30 Eylül 2007 tarihinde yayınlanan röportajında Erhan Tuncel'in Alparslan Arslan ile bağlantısını şu sözlerle anlatmıştı: "Erhan, Danıştay saldırısını yapan Alparslan Aslan'ın babasını Elazığ BBP'den tanıdığını söylemişti. Erhan bu saldırı için de 'helal olsun çocuğa devleti tam kalbinden vurdu' demişti."

  Erhan Tuncel ilk kez konuştu #2

  Dink cinayetinin sözde Ergenekon ile bağlantılı olduğunu savunan Tuncel, somut kanıt olmadığını itiraf etti. "Ergenekon sanıklarından kimle bağlantılı olduğunu düşünüyorsunuz" sorusuna "Siz Ergenekon'u bilmiyorsunuz. Hücre tipi bir yapılanması var. Çoğu birbirini tanımıyor" yanıtını verdi. "Buna ilişkin bağlantıları açıklayacağız" diyen Tuncel, "somut bir kanıt var mı?" sorusuna "Somut kanıt olsaydı, zaten dosya birleşirdi" ifadeleriyle yanıt verdi.

  "TRABZON TEŞKİLATI ÇÜRÜK ÇIKTI"

  Erhan Tuncel, 5 yıl boyunca tartışılan BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile fotoğrafını ise şöyle açıkladı: "Tamamen tesadüf, özellikle çekilmiş bir fotoğraf değil. Yazıcıoğlu Trabzon'a gelmiş, ben de oraya gitmişim. Aynı kareye denk gelmişiz."

  Erhan Tuncel ilk kez konuştu #3

  Erhan Tuncel, Dink Cinayeti'yle bağlantısı olan Büyük Birlik Partililere ilişkin soruya ise çarpıcı bir yanıt verdi. Tuncel, "Trabzon teşkilatı çürük çıktı. Bir partinin il örgütüyle ilgili bir durum varsa, bunu bütün bir partiyle ilişkilendirmek yanlış olur. Örneğin sizin Mersin büronuzun yaptığı bir haberden siz sorumlu tutulabilir misiniz?" diye konuştu.

  "1996'DAN BERİ "OCAK"TAYIM"

  Erhan Tuncel, BBP ile bağlantısıyla ilgili Nizam-ı Alem'i kastederek "1996'dan beri Ocak'tayım" dedi ve ekledi: "Siz başından beri bu cinayetin arkasında Gülen ve BBP'nin olduğunu söylüyorsunuz. Bunları da ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz."

  "AKYÜREK'E ABİ DEMENİN NE SAKINCASI VAR?"

  Tuncel'e, Ramazan Akyürek ile bağlantısı ve Polis memuru Muhittin Zenit ile ünlü telefon görüşmesi de soruldu. "Abi dememin ne sakıncası var, normal bir durum" yanıtını veren Erhan Tuncel, Zenit ile cinayetin hemen ardından yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili konuşmadı. Bu görüşmede, Zenit ile Tuncel arasında şu konuşma geçiyordu: "Muhittin Zenit: Ne oğlum, direk kafaya sıkmışlar.
  Erhan Tuncel: Öldü mü? Muhittin Zenit: Tabi canım. Tek farklılık, kaçmayacaktı ama bu kaçtı."

  Erhan Tuncel ilk kez konuştu #4

  "AKYÜREK'İN ERGENEKON BAĞLANTISINI ARAŞTIRACAĞIZ"

  Tuncel, "Dink'in öldürüleceğini defalarca bildirdim diyorsunuz. Buna rağmen bir işlem yapılmaması normal mi?" sorusunu, "Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer ve Ergenekon ilişkisinin de araştırılmasını isteyeceğiz" şeklinde yanıtladı. Erhan Tuncel, "Bir yandan Ergenekon yaptı diyorsunuz, diğer yandan da Ergenekon operasyonunu yürüten polis yetkililerini araştıracağız diyorsunuz. Burada bir çelişki olmuyor mu?" sorusunu yanıtlamadı.

  Cezaevi günleriHrant Dink cinayetinin azmettiricisi olmak suçlamasıyla 5 yıla yakın bir süre tutuklu kalan Erhan Tuncel, cezaevi günlerine ilişkin açıklamalarda da bulundu. Tuncel, "30 ay koğuşta yalnız bırakıldım. Kendi irademle değil, baskıyla. Daha sonra 8 kişiyle birlikte koğuşta kaldım. Bunların arasında dava sanıkları yoktu" şeklinde konuştu.

  Ölüm tehdidi olayıErhan Tuncel, 7 Temmuz 2008 tarihli duruşmaya verilen ara sırasında adliyenin nezaretinde bulunan bıçak olayıyla ilgili konuşmaktan da kaçındı. Bu olayla ilgili soruya "Bunları da ileride konuşuruz" diye yanıtladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir