Petrol
114.5
0.32%
Euro
16.32
0.46%
Dolar
15.60
0.38%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
476.556
-1.52%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Erhan Tuncel'e Ergenekon sorulacak

  Ergenekon Savcısı Muammer Akkaş, Dink cinayetinin azmettiricisi Erhan Tuncel'in ifadesini alacak.
  • 16.11.2013 - 13:38
  • Güncelleme : 16.11.2013 - 13:41
  Erhan Tuncel'e Ergenekon sorulacak


  Ergenekon savcısı Muammer Akkaş'ın, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak 'büyük ağabey' olarak tanınan Erhan Tuncel'in ifadesini önümüzdeki günlerde alacağı öğrenildi. Tuncel'in ifadesi soruşturmanın genişletilmesini sağlayabilir.


  CİNAYETLE İLGİLİ YENİ İSİMLERE ULAŞILDI

  2007 yılında Agos Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma yeniden hız kazandı. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında karara bağlanan ve 20 sanığın çeşitli cezalar aldığı davada bir bölüm ayrılmış ve 6 yıldır devam ediyordu. Vatan'ın haberine göre; Soruşturma dosyasını en son devralan Ergenekon savcısı Muammer Akkaş cinayet öncesi dönemi de ele alarak derin bir inceleme yaptı. Cinayet hakkında bilgisi olan yeni isimlere ulaşan Akkaş, bu isimlerin özellikle cinayeti azmettirdiği öne sürülen Yasin Hayal ve tetikçi Ogün Samast’ın da yaşadığı Trabzon bölgesinde olduğunu belirledi. Soruşturma kapsamında savcı Muammer Akkaş öncelikle aralarında polis ve jandarmanın da bulunduğu 10 kişinin ifadesini aldı. Gizli ve açık tanık ifadelerine de başvurulan soruşturmada tetikçi Ogün Samast’ın da ifadesi alınmış ama Samast sorulan sorulara cevap vermemişti.


  İFADESİ SORUŞTURMANIN SEYRİNİ DEĞİŞTİREBİLİR

  Yeniden hız kazanan soruşturmada ifade verme sırası 10 yıl 5 ay hapis cezası alan tutuklu sanık Erhan Tuncel’e geldi. Kararla birlikte tahliye olan ancak kararın Yargıtay’dan dönmesinin ardından tekrar tutuklanan “Büyük ağabey” lakaplı Tuncel, önümüzdeki günlerde tutuklu bulunduğu cezaevinden savcı karşısına getirilecek. Şüpheli sıfatıyla ifade verecek olan Tuncel’den tüm bildiklerini anlatmasını isteyecek olan savcı Akkaş’ın soruşturmayı, Tuncel’in vereceği isimlere göre genişleteceği öğrenildi.


  ÖNCE SERBET KALDI SONRA TUTUKLANDI

  ‘Silahlı terör örgütü yöneticisi olma, tasarlayarak adam öldürmeye azmettirme’ suçundan beraatine karar verilen Erhan Tuncel 24 Ekim 2004’te McDonalds’ın bombalanması olayına ilişkin ise 10,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 17 Ocak 2012’de verilen kararla birlikte tahliye edilen Tuncel hakkında Yargıtay tarafından bozulan davanın ilk duruşmasında tutuklama kararı çıkarılmıştı. Duruşmaya katılmadığı için hakkında yakalama kararı çıkarılan Tuncel 38 gün sonra polis tarafından yakalanarak mahkeme karşısına çıkarılmış ve tutuklanmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir