Petrol
100.15
0.55%
Euro
18.5163
-0.09%
Dolar
17.9609
0.13%
Altın
1.032
-0.05%
Borsa
2872
0.13%
Bitcoin
434.691
-1.16%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Ermeni Patrikhanesi'nden Fransa'ya aşureli yanıt

  Ermeni Patrikhanesi, "soykırımı inkar yasası"nı görüşen Fransa'ya aşureli cevap verdi.
  • 20.12.2011 - 15:44
  Ermeni Patrikhanesi'nden Fransa'ya aşureli yanıt

  Ermeni Patrikhanesi nden Fransa ya aşureli yanıt #1

  Türkiye'nin tepkisine rağmen "soykırımı inkar yasası"nı meclis gündemine alan Fransa'ya Ermeni Patrikhanesi'nden yanıt geldi. Patrikhane'nin açıklamasında, "Bu ülke hepimizin. Aynı havayı soluyor, aynı sudan içiyoruz. Geçen hafta Müslüman komşularımızın aşuresini paylaştık. Gelecek hafta Ermeniler aşure pişirip komşusundan gelen kabı dolduracak" denildi.

  AYDINLIK BİR GELECEĞİ O ACI OLAYLARIN GÖLGESİNE TERK EDEMEYİZ

  Türkiye Ermeni Patrikhanesi'nden, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin Fransa meclisi genel kurulunda oylanacak olmasına ilişkin yapılan açıklamada, "1600 yıllık koskoca bir tarihi ve hepimizi bekleyen aydınlık bir geleceği o acı olayların gölgesine terk edemeyiz" denildi.

  Patrikhane'den yapılan yazılı açıklamada, Türk ve Ermenilerin kökenlerinin birbirine karışmış olduğu ifade edilerek, yapılan her olumsuz müdahalenin iki ülke arasındaki sürece zarar vereceğinin düşünüldüğü bildirildi.

  Açıklamada, İttihat ve Terakki döneminde iki ülke arasında tatsız olayların yaşandığı iddia edilerek, "Ancak iki ülkenin ilişkileri 5'inci yüzyıla kadar dayanıyor. O tarihten bu yana paylaştığımız, iç içe geliştirdiğimiz öyle çok değer, öyle çok zengin bir birikim var ki 1600 yıllık koskoca tarihi ve hepimizi bekleyen aydınlık bir geleceği o acı olayların gölgesine terk edemeyiz. Bu, Türk ve Ermeni halklarının dostluğu adına büyük bir yanlış, büyük bir haksızlık olur. Bu ülkenin çocukları bunları hak etmiyor" ifadeleri kullanıldı.

  AŞURELİ CEVAP

  Yaşanan gelişmelerin herkesi incittiği belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

  "Her zaman söylediğimiz gibi, bu ülke hepimizin. Biz hep birlikte aynı havayı soluyor, aynı sudan içiyoruz. Geçen hafta Müslüman komşularımızın aşuresini paylaştık. Gelecek hafta Ermeniler aşure pişirecek, komşusundan gelen kabı aşureyle doldurup o berekete ortak edecek. O kap çok narin ve çok değerli. Hep birlikte sahip çıkmamız, onu kırmamak için özen göstermemiz gerekiyor. Oysa maalesef uluslararası camia bazen bu gerçeğe aldırış etmiyor. Yurt dışında birbiri ardına gelen bu tür gelişmeler tatsız bir kavgadan besleniyor. Hepimiz biliyoruz ki bu kavga ebediyete kadar süremez, sürmemeli. Bu kavgayı komşular bitirmeli, başkaları değil."

  YASA TEKLİFİ GÜNDEME ALINDI

  Kamuoyunda "soykırımı inkar yasası" olarak bilinen ve 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifi, Fransız parlamentosunun gündemine alındı.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Fransız hükümeti, bugün gerçekleştirilen meclis başkanlık divanı toplantısında, Türkiye'nin sert tepkisine neden olan tartışmalı yasa teklifinin gündeme alınmasına itiraz etmedi.

  Hükümetin tasarının gündeme alınmasına itiraz etmemesiyle yasa tasarısının Perşembe günü parlamento genel kurulunda oylamaya sunulması kesinleşti.

  İktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) Marsilya milletvekili Valerie Boyer tarafından hazırlanan ve Fransa meclisindeki yasalar komisyonunda geçen hafta kabul edilen yasa teklifinde, "Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların inkarı, bir yıl ile 45 bin euro para cezasına çarptırılır" ifadesi yer alıyor.

  Fransa parlamentosu, 29 Ocak 2001 tarihinde, "Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır" ifadesini içeren bir yasayı onaylamıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir