Euro
15.2770
0.88%
Dolar
13.4629
0.64%
Altın
793.6760
0.47%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
528.439
-8.52%
2ºC
İstanbul
Yoğun kar 2 C

  Eröz: Başbuğ internet andıcını biliyordu

  Emekli korgeneral Mehmet Eröz, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un İnternet Andıcı'ndan haberi olduğunu savundu.
  • 08.10.2012 - 19:36
  Eröz: Başbuğ internet andıcını biliyordu

  Eröz: Başbuğ internet andıcını biliyordu #1

  Ağustos ayında Yüksek Askeri Şura'da emekliye sevk edilen Korgeneral Mehmet Eröz, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe sundu. Mehmet Eröz, dilekçesinde, dava sürecinde duruşma savcılarının sorduğu sorular ve emekli orgeneral Hasan Iğsız'ın duruşmada yaptığı açıklamalardan, "Genelkurmay Başkanı'nın internet andıcından haberi olup olmadığı konusunda bazı tereddütler olduğu ve konunun hala yeterince açıklığa kavuşmadığını göstermektedir." dedi.

  Eröz, dilekçesinde, İnternet Andıcı dosyasından tutuklu bulunan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, savcılıktaki, "Bu andıç bana arz edilmedi, arz edilmiş olsa muhakkak üzerinde imzam ya da parafım olurdu" ve "2. Başkan tarafından 'Sayın komutana arz' diye sunulan bir belge, normal şartlarda bana arz edilmesi gerekir" şeklindeki ifadelerine dikkat çekti. Başsbuğ'un, mahkemede savunma yapmadığını hatırlatan Eröz, "Bu nedenle benim veya biz sanıkların da kendisine soru sorma ve dolayısıyla aydınlatma olanağımız olmadı." diye ifade etti.

  "İNTERNET ANDICIYLA İLGİLİ BAŞBUĞ'A  DEFALARCA BİLGİ VERİLDİ"

  Eröz, emekli orgeneral tutuklu sanık Hasan Iğsız'ın, "Benim andıcın üzerine 'Sayın komutana arz' diye yazmam, bu andıcın komutana arz edildiği anlamında değildir. Bu yazı 'Komutana arz edilsin' anlamındadır" sözlerine de dikkat çekti. İnternet Andıcı'nın hazırlandığı tarihte harekat başkanı olduğunu hatırlatan Eröz, "Sonuç olarak kendi başımıza genelkurmay başkanının (Başbuğ) internet andıcından haberinin olmadığı, zaten imzalamadığı, konunun kendi bilgisi dışında geliştiği gibi bir görünüm ortaya çıkabilir. Tabii bu durumda harekat başkanı olarak ben bu andıcı, 'Sayın Hasan Iğsız'ın emrine rağmen, sayın İlker Başbuğ'a arz etmemişim ve andıçta imza ya da parafı bulunan kişilerle birlikte kendi başımıza iş yapıyormuşuz gibi bir yanlış anlam çıkabilir. Oysa gerçek bu değildir. Sayın İlker Başbuğ'un internet andıcından haberi olmadığı şeklindeki beyanlar doğru değildir. Sayın İlker Başbuğ'a, andıçla ilgili olarak defalarca bilgi verilmiştir." ifadelerine yer verdi.

  Andıcın hazırlama sürecine ilişkin bilgi de veren Eröz, andıç çalışmalarına, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız'ın emri üzerine 5 Şubat 2009 tarihinde başladıklarını ve 16 Şubat 2009 tarihinde Iğsız'a arz ettiklerini anlattı. Üzerinde, "Sayın komutana arz" yazan Genelkurmay 2. Başkanı'nın imza tarihinin 1 Nisan 2009 olduğuna dikkat çeken Eröz, "Yani aradan 1.5 ay geçmiştir. Peki bu 1.5 ayda neler olmuştur ki Genelkurmay 2. Başkanı Andıcı bu kadar bekletmek durumunda kalmıştır. Bekletmenin nedeni de şudur; internet sitelerinin basında yer aldığı 4 Şubat 2009 tarihinde, biz Genelkurmay Başkanımız göreve başladığında, Bilgi Destek Dairesi hakkında verdiği emir doğrultusunda çalışmaktaydık." dedi.

  "BAŞBUĞ'A İNTERNET SİTELERİ KONUSUNDA BRİFİNG VERİLDİ"

  Eröz, İnternet Andıcı konusunda yaptıkları çalışmaların, Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız tarafından Başbuğ'a birkaç defa arz edildiğini söyledi. Eröz, şöyle dedi: "Ve aldığı direktifler kapsamında da bize emirler verdi. Sayın Iğsız, Genelkurmay Başkanı'na arza giderken, bizden aldığı andıcı ve takdim için hazırlamış olduğumuz bilgi kartlarını beraberinde götürüyordu. 1 Nisan 2009'da Hasan Iğsız'ın emri ile sayın Genelkurmay Başkanımıza internet siteleri dahil, üzerinde çalıştığmız üç konuda brifing vererek karar ve emirlerini aldık."

  "İNTERNET SİTELERİ, BAŞBUĞ'UN BİLGİSİ DAHİLİNDE KURULDU"

  Başbuğ'un, brifingde Andıç ve eklerini dinlediğini anlatan Eröz, "İnternet Andıcı'nı, Sayın Hasan Iğsız'a bilgi verip, zarf içine koyarak imzaya gönderdik. İmzadan döndüğünde Hasan Iğsız'a bilgi verdik. Sonuç olarak, İnternet Andıcı ve yeni sitelerin kurulması Sayın Genelkurmay Başkanımızdan habersiz yapılan işler değildir." şeklinde konuştu.

  Eröz, dilekçesinde, "Dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un internet andıcı ve yeni sitelerin kurulmasından haberi olmasıydı, 4 Kasım 2009'da ikinci ihbar mektubu ekinde yer alan internet andıcını gördüğünde bizler hakkında işlem yapmaz mıydı? Genelkurmay'ın işlettiği siteler hakkında Genelkurmay Adli Müşavirine basın açıklaması yaptırır mıydı? Veya o açıklamayı o şekilde mi yaptırırdı?" sorularına da yer verdi.

  Bugüne kadar sadece içinde bulunduğu rütbe ve görevle ilişkili olarak emir aldığını ve emir verdiğini belirten Eröz, "Hiyerarşik yapı dışında da kimseden emir almadım ve kimseye emir vermedim." diye konuştu.


  Görüş Bildir