Dolar
6.9711
0.2646%
Euro
8.2155
0.288%
Altın
1976.28
-0.0273%
Borsa
1126.9
0%
G. Altın
443.031
0.2893%
Bitcoin
78767.87
-0.6155%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Erzurumlu mucit icat etti: Tasarruflu kombi

  Erzurumlu emekli teknisyen, icat ettiği kombiyle büyük bir tasarruf elde etti.
  • 23.01.2013 - 14:11
  Erzurumlu mucit icat etti: Tasarruflu kombi

  Erzurumlu mucit icat etti: Tasarruflu kombi #1

  "Dadaş mucit" olarak anılan Erzurumlu emekli elektrik teknisyeni Ebubekir Taşbaşı "Tasarruflu Kombi Cihazı" adını verdiği sistemle aylık ortalama 80 liraya evini ısıtıyor.

  650 LİRA HARCAYARAK YAPTI

  Emekli elektrik teknisyeni Ebubekir Taşbaşı, kalorifer sistemine kurduğu cihazla tasarruflu şekilde evinin ısınmasını sağladı. İcat ettiği sistemin 650 liraya mal olduğunu, saatte 1 kilovat elektrik tükettiğini belirtti. Taşbaşı, bu sistemin en büyük özelliğinin tasarruf olduğunu belirterek, "Günde 13 saat kullandım ve 78 lira fatura geldi. Bu ay havalar soğuk olduğu için biraz fazla yaktık ve 150-160 lira fatura gelmesini tahmin ediyorum. Petekte su sıcaklığı 39 derecede sabit. Evin sıcaklığı da 20 derece" diye konuştu.

  SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

  Cihazın teknik özellikleri hakkında bilgi veren Taşbaşı, cihazının bin 200 voltluk ısıtıcı ve PVC borudan oluştuğunu belirterek, "Bin 200 voltluk ısıtıcı ve 50 santimetrelik PVC boruya gelen su buradaki rezistansta ısınıp, dinamodan geçerek peteklere ulaşıyor. Isıtıcının alt kısmında güvenlik paneli diyebileceğimiz küçük bir alet var su seviyesi azaldığında motoru otomatik olarak kapatıyor. Bir adet ısı göstergesi yardımıyla sıcaklık ayarlanabiliyor" dedi.

  HEM ELEKTRİK TASARRUFU HEM ISI

  Taşbaşı, kurduğu bu sisteme elektrik sayacı bağlattığını, ne kadar elektrik tükettiğini buradan takip edebildiğini ifade ederek, sistemin hem elektrikten tasarruflu olduğunu hem de ısı kalorisinin yüksek olduğuna dikkati çekti.

  Bugüne kadar değişik 14 icat yaptığını ve 15. icadının karbonmonoksit zehirlenmeleri için önemli bir buluş olduğunu anlatan Taşbaşı, havaların soğumasıyla karbonmonoksit zehirlenmelerinin gündeme geldiğini de belirterek, şöyle devam etti:

  SOBALI EVLERDE ZEHİRLEMEYİ ÖNLEYEN SİSTEM

  "Özellikle sobalı evlerde yangın olayı oluyor. Kış aylarında karbonmonoksit zehirlenmeleri oluyor. Bu sistemin sobalı evlerde kullanması daha kolay. Emniyet açısından hiçbir tehlikesi yok. Petekte ya da borularda meydana gelecek kaçak nedeniyle su seviyesi düşerse otomatik olarak kapanıyor. Su alıp seviye yükseldiği zaman cihaz otomatik olarak çalışıyor."

  Taşbaşı, icadı için henüz patent başvurusunda bulanmadığını, ancak seri üretime geçmek istediğini söyledi. Köylerde okullardan ve öğretmen lojmanlarından talep olduğunu ifade eden Taşbaşı, şunları kaydetti:

  CAMİLERDE VE OKULLARDA KULLANILABİLİR

  "Sistem otomatik olarak çalışabiliyor. Mesela okullarda dersten 2 saat önce çalışıyor. Saatini ayarlıyorsunuz cihazımız vakti gelince çalışıyor, vakti gelince otomatik kapanıyor. Dijital termostatımız var. Bu termostattan da ısı derecesini ayarlayabiliyorsunuz. Camilerde de namaz saatlerinden önce çalışması için ayarlanır ve namaz vaktinde sıcak olur."

  Görüş Bildir