Euro
15.2834
0.26%
Dolar
13.4525
0.20%
Altın
794.9740
-0.10%
Borsa
2,048.11
0.30%
Bitcoin
568.513
-0.07%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C
  Esad: Ölümlerden Türk hükümeti de sorumlu

  Esad: Ölümlerden Türk hükümeti de sorumlu

  Aydınlık gazetesi Beşar Esad ile röportaj yaptı..
  • 11.10.2012 - 11:31

  Esad: Ölümlerden Türk hükümeti de sorumlu #1

  Geçtiğimiz yıl Suriye'ye giderek Beşar Esad'la görüşen CHP'li heyetin içinde yer alan Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, tekrar Şam'ın kapısını çaldı. Görüşmeye Aydınlık Gazetesi'ni de yanında götürdü.

  ESAD O GAZETECİDEN HABERİ OLMADIĞINI SÖYLEDİ

  CHP'li Befik Eryılmaz, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'la görüştü. Görüşmeyi Aydınlık Gazetesi'nin Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik de izledi. Görüşme sonrası Esad, Aydınlık'ın sorularını yanıtladı. Esad dünya kamuoyunun yakından takip ettiği Halep'te tutuklanan Türk gazeteci Cüneyt Ünal'dan bilgisi olmadığını söyleyerek şaşırttı.

  AYDINLIK'TAN ESAD'A ÖVGÜ DOLU SÖZLER

  Esad'la ilgili kişisel görüşlerini de yazan Özçelik, Esad'dan övgü dolu sözlerle bahsetti. Esad'ın sorulan sorulara çekinmeden yanıt vermesini ve rahatlığını Başbakan Erdoğan'la kıyaslayan Özçelik, "Hangisi demokrat, hangisi diktatör anlamaya çalıştım" dedi.

  İşte Özçelik'in Esad analizi:

   "En çok dikkatimi çeken şey Esad'ın rahatlığı oldu. Esad sorulan sorulara hiç çekinmeden tüm rahatlığı ile yanıt veriyordu. Türkiye'de Erdoğan'a sorulmasını kimsenin aklına bile getirmediği türden sorular gündeme geldi. Esad hiç kızmadan gülerek yanıtladı. Esad'ın halini görünce Başbakan Erdoğan'ı hatırladım. "Erdoğan 'ın gerginliğini", Esad'ın "rahatlığını, kendine güvenini" düşündüm. Esad'ın karşısında otururken nedense ilk aklıma gelen "Erdoğan'ın neden gergin olduğu" sorusu oldu. Hangisi demokrat, hangisi diktatör anlamaya çalıştım. Esad sakin sakin ülkesinin durumunu anlattı."

  İşte Aydınlık'ın Esad röportajı:

  ESAD: AKÇAKALE'Yİ BİRLİKTE ARAŞTIRALIM

  Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne düşen ve 5 kişinin ölümüne yol açan top mermisiyle ilgili "Türkiye sınırına düşen top mermisi ile ilgili araştırmalarımız sürüyor. Ancak Türkiye tarafı ile irtibatımız kesik. Bu konuda ortak çalışma yapmamız lazım. Türkiye-Suriye sınırında muhalifler var. Bunlardan mı kaynaklandı, yoksa Suriye Ordusunun kullandığı bir mermi hedef mi şaşırdı, bunları karşılıklı tahkikat yapmamız gerekiyor. Bunu sağlamak için de iki ülke hükümetlerinin ortak çalışma yapması lazım. Bizim önerimiz Akçakale'yi birlikte araştıralım. İki ülke hükümetleri uzmanlarıyla birlikte bu konuya el koysun, gerçeği ortaya çıkarsın" dedi.

  "TÜRKİYE'NİN SAVAŞ İÇİN HİÇ BİR NEDENİ YOK"

   Türkiye ile Suriye arasında irtibatın kesik olmasının sorumluluğunun Suriye'de olmadığını kaydeden Suriye Cumhurbaşkanı, iki ülke arasında görüşme kanallarının olmamasının ilişkileri olumsuz etkilediğini ifade etti. TBMM'de kabul edilen Suriye tezkeresiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Esad, "Türkiye'nin savaş için hiçbir nedeni yok. Suriye olarak biz, daha olayların başladığı ilk günlerde bu tür provokasyonların olabileceğini söyledik. Şimdi söylediklerimiz yaşanmaya başladı. Böyle zamanlarda ülkeler birbirleriyle görüşerek yanlışları düzeltmelidir. Türk halkı asil bir halktır. Bizim Türk halkıyla, Türk askeriyle hiçbir sorunumuz yok.

  "YAŞANAN ÖLÜMLERDEN TÜRK HÜKÜMETİ DE SORUMLUDUR"

  Suriye, Türkiye'ye düşmanlık yapmamıştır. Türkiye'yi her zaman kardeş bilmiştir. Bizim Türk Hükümeti'yle sorunlarımız var. Türk Hükümeti'nin tavrı nedeniyle Türkiye sınırında sıkıntı yaşıyoruz. Yaşanan ölümlerden Türk Hükümeti de sorumludur. İlişkilerin bu hale gelmesinin nedeni de Türk Hükümeti'dir, Türk halkı değil" diye konuştu.

  "GAZETECİ CÜNEYT ÜNAL'LA İLGİLİ KONUYU İNCELEYECEĞİM"

  Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a, Halep'te tutuklanan Türk gazeteci Cüneyt Ünal'ın serbest bırakılması ile ilgili talebini de iletti. Eryılmaz, Cüneyt Ünal'ın terör faaliyetleriyle ilgisi bulunmadığını, gazeteci olarak çektirdiği bazı fotoğrafların yanlış anlaşıldığını ifade etti. Esad, tutuklu Türk gazetecinin durumu ile ilgili bilgisinin olmadığını, Cüneyt Ünal'la ilgili konuyu inceleyeceğini söyledi.


  Görüş Bildir