Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
354.125
-0.07%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Esad'a vurulan darbede başrol Davutoğlu'nun

  AB'nin Suriye'ye uygulanan silah ambargosunda Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun etkili olduğu öğrenildi.
  • 28.05.2013 - 08:51
  Esad'a vurulan darbede başrol Davutoğlu'nun

  Esad a vurulan darbede başrol Davutoğlu nun #1

  Suriye'deki kanlı iç savaşın seyrini değiştirecek bir karar alan Avrupa Birliği (AB), ülkeye uygulanan silah ambargosunun 1 Haziran'da kaldırılmasına karar verdi. Bu gelişme, Suriyeli muhaliflerin Beşşar Esad rejimine karşı kazanımlar elde etmesine neden olacak ağır silahlarla donatılabileceği anlamına geliyor.

  AHMET DAVUTOĞLU ZORLADI

  Diplomatik kaynaklar, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, AB Suriye'ye silah ambargosunu muhalifler için kaldırması konusunda zorladığını bildirdi. AB dışişleri bakanlarının ağırlıklı olarak Suriye krizini görüştükleri Belçika'nın başkenti Brüksel'deki akşam yemeğine katılan Davutoğlu, verdiği mesajlarla ambargonun kalkmasında önemli rol oynadı. Yemeğe katılan diğer aday ülkelerin dışişleri bakanlarının, Suriye konusunda en somut değerlendirmelerin Türkiye tarafından yapılabileceğini belirterek, ilk sözü ve çoğunlukla konuşma haklarını Davutoğlu'na verdikleri öğrenildi.

  KUVVETLİ BİR MESAJ VERİN

  Diplomatik kaynaklar, Davutoğlu'nun konuşmasında, Suriye'de krizin derinleşmesinden zamanında harekete geçmeyen uluslararası toplumu sorumlu tuttuğunu ve barışın sadece istemekle gelmeyeceğini, bunun için doru zamanda doğru adımların atılması ve dinamik bir politika izlenmesi gerektiğini vurguladığını aktardı. Ahmet Davutoğlu'nun, AB'li mevkidaşlarına, "Silah ambargosunu kaldırarak sahada askeri dengeleri değiştirmek için etnik ve mezhepsel temizlik dahil her yönteme başvuran rejime kuvvetli bir mesaj verin. Ambargonun kaldırılma kararı, soruna askeri yollardan çözüm istendiği anlamına gelmez. Aksine Cenevre 2 süreciyle yeniden ivme kazanan siyasi çözüm çabalarına psikolojik anlamda önemli bir destek verilmiş olur" tavsiyesinde bulunduğu öğrenildi.


  Görüş Bildir