Euro
10.1444
0.27%
Dolar
8.633
0.07%
Altın
493.21
0.2%
Borsa
1.407
1.58%
Bitcoin
381.800
2.77%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C

  Esad'a tanınan süre bugün doluyor

  BM temsilcisi Kofi Annan, katliamdan kaçarak Türkiye'ye sığınanları görmek için bugün Hatay'da olacak.
  • 10.04.2012 - 04:21
  Esad'a tanınan süre bugün doluyor

  Esad a tanınan süre bugün doluyor #1

  Annan'ın Esed'e verdiği mühlet bugün doluyor. Suriye'deki katliamın devam ettiğini vurgulayan Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ise bugünden itibaren yeni bir dönemin başladığına dikkat çekti.

  SON TARİH BUGÜN

  Suriye'nin katliama son vermek için kabul ettiği 10 Nisan tarihi bugün doluyor. Ancak Ankara, operasyonların şiddetle devam etmesi üzerine artık bu tarihin geçerli olmadığını bildirdi. Açıklama, Suriye sınırından Türkiye'deki kamplara ateş açıldığı haberlerinin hemen ardından geldi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, "10 Nisan kadük oldu. Salı gününden itibaren yeni bir dönem başlayacak." dedi. BM ve Arap Ligi Özel Temsilcisi Kofi Annan da Türkiye'ye sığınan Suriyelileri ve sınırdaki vahim durumu bizzat görmek üzere bugün Hatay'da olacak. Annan, 4 saatlik ziyaretin ardından Suriye konusunda kilit ülkelerin başında gelen İran'a geçecek. Şiddetten Türkiye'ye kaçan Suriyelilerin sayısı ise 25 bine dayandı. Türkiye'nin Suriye'de güvenli bölgeler oluşturacağı yönündeki haberleri reddeden Koru, "Bu tür spekülasyonlara şu an çok fazla kapılmamak lazım." yorumunu yaptı. Sınırdaki gelişmeleri yakından ama sağduyuyla izleyen Ankara buradaki askerlere, "Provokasyon olabilir; heyecana kapılmayın." uyarısında bulundu.

  ANKARA 10 NİSAN'I BEKLEMEDİ

  Ankara 10 Nisan'ı beklemeden Kofi Annan'ın Esed'e sunduğu planın artık geçerli olmadığını bildirdi. Açıklama, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Koru'dan geldi. Açıklama Suriye sınırından Türkiye'deki kamplara ateş açıldığı haberlerinin birkaç saat arkasından geldi. Büyükelçi Koru bir soru üzerine Annan'ın barış planının gerçekleşmeyeceğinin anlaşıldığına dikkat çekerek, "10 Nisan tarihi artık kadük oldu gibi gözüküyor. Kofi Annan'ın ziyareti olacak bölgeye. O da bizzat görecek kendi gözleriyle, Suriyelilerle kendisi de görüşecek. Dolayısıyla öyle zannediyorum ki salıdan itibaren yeni bir dönem başlayacaktır." ifadelerini kullandı. Naci Koru, Suriye'den gelenlerin sayısının son iki haftada iki katına çıktığını vurgulayarak daha da artmasından endişe duyduğunu anlattı.

  Kofi Annan bugün Hatay'da temaslarda bulunacak. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hafta sonu kendisini arayan Annan'a "Durumu yerinde görmek için gerekirse Türkiye'ye gelerek Suriyeli sığınmacılarla görüşebilirsiniz. Kapımız açık." demişti. Annan da ilk fırsatta Türkiye'ye gelerek Suriyeli sığınmacılarla görüşmek istediğini bildirmişti. Annan doğrudan Hatay'a gelerek kampları ziyaret edecek. 4 saatlik ziyaretin ardından ise Beşşar Esed rejimine destek veren İran'a gidecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir