Esad'ın Savunma Bakanı Türkiye'ye sığındı

Esad'ın Savunma Bakanı Türkiye'ye sığındı

Suriyeli muhalif kaynaklar, Suriye'nin eski Savunma Bakanı General Ali Habib'in Türkiye'ye sığındığını iddia etti. Eski Savunma Bakanı Ali Habib'in muhalefet safına geçmesi Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı yapılması planlanan darbenin ön hazırlığı olarak görülüyor. Muhalif kaynaklar, Rusya'nın, Habib'in önderliğinde bir geçiş süreci başlatılmasını da içeren bir inisiyatif hazırlığı içinde olduğunu ve bunun ABD'nin askeri operasyonunu engellemek için Cenevre-2 konferansı çerçevesinde Suriye'deki duruma barışçıl bir çözüm olarak sunulacağını iddia ediyor.

Esad'ın Savunma Bakanı Türkiye'ye sığındı

ESAD'I TERK EDEN EN YÜKSEK RÜTBELİ ALEVİ

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters'e Paris'ten konuşan muhaliflerin en büyük organizasyonu Suriye Ulusal Koalisyonu'ndan Kemal El Labvani bu bilgiyi Batılı kaynaklardan aldığını belirtti. Bu haberin doğrulanması takdire Habib, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetiminden kaçan en yüksek rütbeli Alevi olacak. Labvani, Habib'in Türkiye'ye gelmesinin muhaliflerin safına katılması anlamına gelmediğini belirtti. İsyancıları öldürmeyi reddettikten sonra ev hapsine alınan Habib'in uzun bir askeri kariyeri olduğuna dikkati çeken Labvani, kaçışın Batılı bir ülke aracılığıyla olduğunu öne sürdü. Reuters'a konuşan diğer bir kişi ise bu ülkenin ABD olduğunu iddia etti. Diğer yandan Suriye'nin Halep eyaleti Adli Tıp Kurumu Başkanı Abdültavab Şahrur'un da Türkiye'ye kaçtığı dile getirildi. Şahrur'un elinde Esad'ın kimyasal saldırı düzenlediğine dair kanıtlar olduğu aktarıldı.

SURİYE: SAĞLIK DURUMU ÇOK KÖTÜ

Habib 2011 Ağustos ayında Esad rejimiyle ters düştüğü, bu yüzden görevinden alındığı bildiriliyor. Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, Habib'in uzun zamandır hasta olduğunu ve sağlık durumunun kötüye gittiğini açıklamıştı.