Euro
9.5068
-0.11%
Dolar
7.8435
-0.23%
Altın
460.78
-0.29%
Borsa
1.325
0%
Bitcoin
149.560
0.71%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C

  AK Parti eski milletvekili Üskül'den AK Parti itirafı

  Anayasa hukukçusu AK Parti Mersin eski Milletvekili Üskül, Erdoğan'ın kuvvetler ayrılığı açıklamasını yorumladı.
  • 20.12.2012 - 11:15
  AK Parti eski milletvekili Üskül'den AK Parti itirafı

  AK Parti eski milletvekili Üskül den AK Parti itirafı #1

  CNN Türk’te, Enver Aysever’le Aykırı Sorular programının konuğu, Türkiye’nin en ünlü Anayasa hukukçularından biri olan, AK Parti Mersin eski Milletvekili Zafer Üskül’dü. Üskül, Başbakan'ın "Kuvvetler ayrılığı" açıklamasını "Bunun adı padişahlıktır" diye yorumlarken, "AK Parti'den bugün milletvekiliği teklifi gelse düşünürdüm" dedi.

  "BUNUN ADI PADİŞAHLIKTIR"

  Yargı sistemi ve Yeni Anayasa konusunda çok önemli eleştirilerde bulunan Zafer Üskül’ün değindiği en önemli konuysa, Başbakan’ın “Kuvvetler ayrılığı bize ayak bağı oluyor” şeklindeki açıklamasıydı. Anayasa Profesörü Üskül, Yasama, Yürütme ve Yargı’nın tek bir elden kontrol edilmesi anlamına gelen “Kuvvetlerin Birleşmesi” durumunun demokratik düzene tamamen zıt bir sistem olduğunu dile getirdi. Kuvvetler ayrılığını demokrasinin “olmazsa olmazı” olarak niteleyen Üskül, “Kuvvetlerin tek bir elde toplanmasına monarşi, yani padişahlık, sultanlık denir” dedi.

  "TEKLİF GELSE DÜŞÜNÜRÜM"

  Enver Aysever’in sorusu üzerine AK Parti milletvekili olarak siyaset yaptığı içinse pişmanlık duymadığını dile getiren Üskül, “Bugün milletvekilliği için teklif gelse, düşünürüm” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir