Petrol
96.16
-0.16%
Euro
18.3571
0.43%
Dolar
17.9575
0.33%
Altın
1.034
0.09%
Borsa
2799
0.00%
Bitcoin
417.563
-2.60%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C

  Eski Kürt vekil: PKK'nın sonu Ergenekon gibi olur

  Eski Kürt vekil İbrahim Aksoy PKK'nın sivil hedeflere saldırmasına sert çıktı: Sonları Ergenekon gibi olur
  • 17.10.2011 - 08:46
  Eski Kürt vekil: PKK'nın sonu Ergenekon gibi olur

  Eski Kürt vekil: PKK nın sonu Ergenekon gibi olur #1

  PKK'nın sivillere de yönelen saldırılarını şiddetle kınadığını belirten Aksoy, "Adres tanımayan kurşunlar sahibine zarar verir. PKK bu tip saldırılardan uzak durmazsa, Ergenekon'un yaşadığı sonu yaşayacak" dedi.

  Star gazetesinden Hamza Erdoğan'ın haberine göre, Eski DEP Genel Sekreteri ve HEP Milletvekili İbrahim Aksoy, şiddetten vazgeçmeyen terör örgütü ve KCK'nın bir gün mutlaka Ergenekon'un yaşadığı sonu yaşayacağını kaydetti. Kürt sorunu ile PKK sorunun karıştırılmamasını isteyen Aksoy, Başbakanın bu iki sorunu da çözeceğine inandığını söyledi. Aksoy, PKK yöneticileriyle BDP'nin AK Parti'yi hedef almasını ise, "BDP'nin kendi alanında karşı karşıya geldiği tek parti AK Parti'dir. Yani tamamen siyasi bir tavırdır" sözleriyle değerlendirdi. Türkiye'nin Kürt sorununda çözüme yakın olduğunu vurgulayan Aksoy, gelinen noktada Kürt siyasetinin bu sorunu 'siyasi ve ekonomik ikbal' meselesi haline getirdiğini ifade etti. 1989 yılında Avrupa Parlamentosu'nda "Türkiye'de Kürt diye ayrı bir halk var" sözleri nedeniyle SHP'den ihraç edilen Kürt siyasetçi İbrahim Aksoy, Kürt sorunundan PKK, KCK ve BDP'ye, Ergenekon'dan sivil anayasaya çalışmalarına kadar STAR'a çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

  Aksoy'un açıklamaları şöyle:

  KAÇAR'I KANDİL'E KİM İNDİRMİŞTİ?

  PKK'nın son sivil saldırılarıyla kafam karıştı. PKK bu eylemleri üstlenmiş olsa da tümünün onların işi olduğunu düşünmüyorum. Bunu Dörtyol, Reşadiye ve Silvan'da yaşadık. Onun için PKK ile birlikte devletin içindeki güçlere bakmak lazım. Çünkü PKK'nın içine Ergenekon sızmış. Artık kimin PKK'lı olduğunu anlamakta zorlanıyoruz. PKK'ya katılmış ama Ergenekon'dan yargılananlar var. Ergenekon'dan yargılananların hemen tümü 2. ve 3. orduda görev yapmış generallerle itirafçı ve ihbarcılar. Devlet bu sorunu çözmek istiyorsa mutlaka Ergenekon ve JİTEM meselesini çözmesi gerekir. O bölgede yaptıklarının ve bu ilişkilerin ortaya çıkması lazım. Bu konuda savcıların biraz daha çaba göstermesi gerekiyor. Çünkü Ergenekon ve JİTEM hala yer yer PKK'ya yön verecek durumda. 2004'te Öcalan'ın avukatı Mahmut Kaçar PKK kongresinde silahlı mücadeleyi başlatmak üzere helikopterle Kandil'e götürüldü. Bunu kim yaptı? Geçmişte devlet PKK'nın yaptığı bazı olayların üzerini kapatmış, PKK da devletin yaptığı bazı olayları kapatıyor. Devlet bu sızmaları temizlemeli. Ergenekon henüz Kayseri'nin doğusuna geçmedi.

  KÜRT SORUNU İKBAL MESELESİ OLDU

  PKK'nın sivillere yönelik eylemlerini şiddetle kınıyorum. PKK ve BDP 'silah adres tanımaz' diyebilir ama adres tanımayan kurşunlar asıl sahibine zarar verir. Dün adres tanımayan kurşunlar geldi Ergenekon'un başına bela oldu. 50 general içeride. PKK kendine çeki düzen verip bu tür cinayetlerden uzaklaşmazsa Ergenekon'un yaşadığı sonu yaşayacak. KCK tutuklamalarından rahatsız gibi görünse de bu PKK'nın işine yarıyor. Bunun propagandasını yapıyor. Kürt siyaseti içinde siyasal ikbal içinde olanlar var. Kürt siyaseti içinde 'Biji Apo' deyip ikbal peşinde koşanlar var. Bu kadar belediyeler, makamlar var. Milletvekili olmak için can atanlar var. Bunların hepsinin samimi ve dürüst olduğuna inanmak biraz da safdillik olur. Demokratik Özerlik, Kürtlerin talebi olmayan bir taleptir. Kürtlerin buna razı olup dağdan inse Türkler buna razı edilmediği sürece olmaz. Yani PKK'nın değil Türklerin rızası önemli. PKK'nın bugün tek sorunu Öcalan'ın hapisten çıkmasıdır. Peki Türk tarafı buna razı olacak mı? 'Rızalık' gösterilecek talepler olmalı.

  BAŞBAKAN BU İKİ SORUNU DA ÇÖZECEK

  PKK ile Kürt sorunu ayrıdır. PKK meselesini çözmek Kürt meselesini çözmez. 12 Eylül Kürt sorunun yarattı. Ama sistemin kendisi Kürt sorununu yaratmıştır. Devletin bugün PKK sorunu var. Çatışmalardan herkes rahatsız. 88 yaşındaki annesi için hüngür hüngür ağlayan Başbakan bu sorunları çözecektir. Bazı haklar verildi. TRT Şeş'i yürekten destekleyen bir insanım ama bununun yasal altyapısı yok. Bu haklar istendiğinde rahatlıkla rafa kaldırılabilir. Bölgeye gittiğimde çocuklar programlarını izliyorlar, buna çok seviniyorum. Ben bu sohbeti 12 yıl önce yapsam ömür boyu hapisten çıkmazdım. Kürt sorunu, Kürtlerin Türklerle değil sistemle sorunudur. Devlet isterse sistemi değiştirir sorun da çözülür. Bu antidemokratik sistem değişmediği sürece sorunlar devam eder. Bunun için yeni anayasa şart. Ancak Anayasa'nın ilk üç maddesi dışında anayasa değişikliği teferruattır. Demokratikleşme en çok Kürtlerin işine gelir. Herkesi eşit yapan bir anayasa hazırlanmalı. Böylece PKK'nın dağda kalmasının bütün gerekçeleri ortadan kalkar.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir