Euro
9.4217
-0.63%
Dolar
7.8955
-0.71%
Altın
460.62
-0.29%
Borsa
1.334
0.64%
Bitcoin
134.532
-12.00%
11ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 11 C

  Maliye eski Bakanı Unakıtan tekerlekli sandalyede

  Kemal Unakıtan böbrek nakli olmak üzere Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne yattı.
  • 13.12.2012 - 08:21
  Maliye eski Bakanı Unakıtan tekerlekli sandalyede

  Maliye eski Bakanı Unakıtan tekerlekli sandalyede #1

  66 yaşındaki Unakıtan'a, başarılı organ ve doku nakilleriyle tanınan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde canlı vericiden böbrek nakli yapılacak.

  Yaklaşık 3 yıldan bu yana yüksek tansiyona bağlı böbrek yetmezliği rahatsızlığı bulunan Kemal Unakıtan, böbrek nakli olmak üzere dün saat 16.00'da Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne geldi. Organ Nakli Merkezi'nde nefrolog Doç.Dr. Hüseyin Koçak tarafından ilk muayenesi yapılan Unakıtan'ın, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nin VIP Bölümü'ne yatış işlemleri yapıldı. Canlı vericiden böbrek nakli olacak Kemal Unakıtan'ın bir süre tetkiklerinin yapılacağı belirtildi. Ameliyat tarihi ve kimin vericinin kim olduğuna ilişkin bilgi verilmedi.

  CLEVELAND'DA BY-PASS

  Kemal Unakıtan, 16 Şubat 2009 tarihinde ABD'deki Cleveland Clinic'te by-pass ameliyatı olmuş, eşi Ahsen Unakıtan, hangi hastanede tedavinin yapılacağını belirlemek için Allah'tan yardım istediğini ve içine Cleveland'ın doğması üzerine ABD'ye gittiklerini söylemişti. Bu olay gazetelere "Yüce Rabbim Cleveland dedi" başlığıyla manşet olmuştu.

  UNAKITAN'IN MORALİ İYİ

  Böbrek nakli olmak için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yatan Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan'ı, 32 yıl önce Türkiye'nin ilk böbrek nakli olan Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (AKBÖHONDER) Başkanı Mehmet Şahan ziyaret etti. Hastanenin VIP bölümündeki 317 nolu odada kalan ve eşi Ahsen Unakıtan'ın refakatçı olduğu Kemal Unakıtan'a nakil tecrübelerini anlatan Şahan, ilk başlarda tedirginlik duyan eski politikacının kendisiyle koştuktan sonra rahatladığını söyledi.

  Nakil anılarını anlattıktan sonra eşi Ahsen Unakıtan'ın, "Bak Kemal gördün mü? Demek ki korkulacak bir şey yok. Beyefendi 32 yıl önce böbrek nakli olmuş. Gayet sağlıklı ve oldukça da genç görünüyor" dediğini belirten Mehmet Şahan, Unakıtan'ın moralinin iyi olduğunu söyledi.

  KARAR CUMA GÜNÜ VERİLECEK

  Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan'ın Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Enstitüsü'ndeki böbrek nakli hazırlıklarına ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ömer Geçici, Organ Nakli Enstitüsü Müdürü ve Cerrahi Sorumlusu Doç.Dr Ayhan Dinçkan, Başhekim Doç.Dr. Mustafa Ünal ve Başhekim Yardımcısı Nefroloji Sorumlusu Doç. Dr. Hüseyin Koçak, eski bakan Unakıtan'ın sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi. Unakıtan'ın moralinin çok yüksek olduğunu belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici, şöyle dedi:

  "Sayın bakanımızı misafir ediyoruz. Genel durumu iyi. Bizi her zamanki gibi güler yüzüyle karşıladı. Şu an tetkikleri yapılıyor. Bir böbrek sendromu rahatsızlığı nedeniyle üniversitemizi tercih etmişler."

  Nefroloji Sorumlusu Doç.Dr. Hüseyin Koçak, kronik böbrek yetmezliği ve koroner arter hastalığı bulunan Kemal Unakıtan'ın böbrek rahatsızlığının hangi aşamada olduğunun tespit edileceğini söyledi. Doç.Dr. Koçak, "Eğer son aşamada ise diyaliz ya da böbrek nakli düşünülecek. Sonuçlar birkaç gün içerisinde tespit edilecek" diye konuştu.

  Organ Nakil Enstitüsü Müdürü ve Cerrahi Sorumlusu Doç.Dr. Ayhan Dinçkan ise, kronik böbrek yetmezliğinin hangi aşamada olduğunun araştırıldığını bildirdi.

  Yetkililer, Kemal Unakıtan'ın tetkik sonuçlarının cuma günü kesinleşeceğini açıkladı.

  Diğer yandan hastanenin VIP bölümündeki odasında dinlenen Kemal Unakıtan, bir ara görevliler eşliğinde tekerlekli sandalyede dışarı çıkartılarak dolaştırıldı.

  UNAKITAN: "ÇOK İYİYİM"

  Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne dün akşam saatlerinde gelen Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan, bugün B Blok asansörü önünde kendisini görüntüleyen gazeteciye, "Çok iyiyim. Tedavimle ilgili bilgileri doktorlarımdan alabilirsiziniz" dedi. Böbrek nakli konusundaki sorulara cevap vermekten kaçınan Unakıtan, tetkiklerinin yapıldığını ve sağlığı ile ilgili tüm detayların doktorlar tarafından açıklanabileceğini söyledi. Saat 15.00 sıralarında katater (Dializ öncesi açılan damar yolu) takılması için götürüldüğü H Blok'tan görevlinin eşlik ettiği tekerlekli sandalyesi ile dönen Unakıtan, yanında bulunan doktorlarla VIP bölümündeki odasına çıktı.

  TÜREL ZİYARET ETTİ

  Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan'ın Akdeniz Üniversite Hastanesi'nde yattığını öğrenen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel ile Antalya Valisi Ahmet Altıparmak da ziyaretine geldi. Unakıtan'ın odasına çıkan Türel ve Altıparmak, yaklaşık yarım saat süren ziyaret sonrasında açıklama yapmadan hastaneden ayrıldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir