Petrol
87.06
-0.14%
Euro
18.1898
0.18%
Dolar
18.5347
0.16%
Altın
991.24
0.34%
Borsa
3147
1.63%
Bitcoin
361.502
-0.65%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Eski MİT'çiye soruldu: Aziz Nesin MİT'çi mi

  Eski MİT'çiye soruldu: Aziz Nesin MİT'çi mi

  Cevat Öneş'e soruldu: Aziz Nesin MİT için çalıştı mı?
  • 19.06.2012 - 10:16

  Eski MİT çiye soruldu: Aziz Nesin MİT çi mi #1

  AK Parti Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar, geçen hafta Star gazetesindeki köşesinde solun bayrak isimlerinden, ateist yazar Aziz Nesin'in, istihbarat ajanı olduğunu iddia etmişti. Tayyar, bir adım daha ileride giderek bu iddiasını belgeleriyle ortaya koymuştu.

  Tayyar son olarak, geçen yıl 101 yaşında hayatını kaybeden MİT Mensubu Neşet Güriş'in 2007 yılında TEMPO Dergisi'ne verdiği röportajı hatırlattı.

  AZİZ NESİN MAH'A ÇALIŞIYORDU

  O röportajda Güriş ne diyordu: "Aziz Nesin komünist olarak bilinen biriydi, biraz da onlara çalışıyordu. Türkiye'ye karşı da kırgındı. Teğmenken bazı haksızlıklar görmüştü. Solcu oldu. Onun bilinmeyen bir tarafı vardı: Milli Emniyet'e (MAH) çalışıyordu."  

  Emniyetin istihbarat notunu aktaran Tayyar, "Aziz Nesin eski adı MAH yeni adı MİT olan teşkilatın adamıymış!" dedi.

  Eski MİT çiye soruldu: Aziz Nesin MİT çi mi #2

  ESKİ MİT'ÇİYE SORULDU

  Vatan gazetesinden Mine Şenocaklı, günlerdir tartışılan bu konuyu MİT eski Müsteşar yardımcısı Cevat Öneş'e sordu. Öneş ne "evet" dedi ne de "hayır" dedi.

  Eski MİT çiye soruldu: Aziz Nesin MİT çi mi #3

  ÇALIŞMIŞ OLABİLİR NEDEN OLMASIN!

  AK Parti milletvekili Şamil Tayyar, Aziz Nesin'in MİT için çalıştığını söyledi. Elindeki bir belgeye dayanarak... Siz yıllarca MİT'te üst düzeyde görev yaptınız, gerçekten de Aziz Nesin MİT'e çalıştı mı?
  Bilmiyorum. Önemsemiyorum bu tip şeyleri şahsen. Okumuyorum dahi.

  Peki siz haberdar mısınız böyle bir şeyden?
  Aziz Nesin sol tandanslı bir aydınımız. Demokratik değerleri yansıtan, Türkiye toplumunun benimsediği bir karakter. Şimdi elimizde şöyle bir belge var diyerek tartışmak kimseye yarar sağlamaz. Ayrıca MİT'te çalışmak onur kırıcı bir mesele değildir. Önemli olan Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap veren demokratik, şeffaf bir istihbarat teşkilatı içersinde bu istikamette çalışıp çalışmama meselesidir. O bakımdan geçmişe dair özeleştiri yapmamız gerekir.

  Yani çalışmış olabilir de...
  Olabilir tabii! Niçin olmasın? MİT'te çalışmak onur kırıcı bir olay değildir. Ama önemli olan, MİT'in kendi kurumsal yapısıyla, çalışanlarıyla, ilkeleri istikametinde ülkeye hizmet edebilmesidir.


  Görüş Bildir