Euro
15.2409
-0.02%
Dolar
13.4299
0.04%
Altın
794.4430
-0.17%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
569.973
-1.77%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C

  Et Balık'tan hastalıklı et iddialarına açıklama

  Hastalık ve pis etlerin EBK'ye ait tesislerde değiştirildiği yönündeki iddialar sonrası kurum yazılı bir açıklama yaptı
  • 14.08.2012 - 14:58
  Et Balık'tan hastalıklı et iddialarına açıklama

  Et Balık tan hastalıklı et iddialarına açıklama #1

  Et Balık Kurumu (EBK) merkez ve taşra yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 15 kişiye yönelik yürütülen soruşturma sonrası hazırlanan savcılık iddianamesi, çarpıcı bilgiler ortaya atyılmıştı. İddianamede "Piyasadan temin edilen şap ve veremli hayvanlar ile ölü hayvanların etleri piyasaya sürüldü. EBK'ya ait sağlıklı etler alındı yerine hastalıklı etler Kurum'a teslim edildi. Yurtdışından getirilen hayvanlar zimmete geçirildi. EBK adına ithalat yapan Ürdünlü Hijazi firması eksik hayvan teslim etti." denilmişti.

  İddialar sonrası EBK'dan konuyla ilgili yazılı açıklama geldi.

  İşte o açıklamanın öne çıkan başlıkları

  Lüleburgaz Türkgeldi canlı hayvan depomuzdaki olası acil hayvan kesimleri için Kırklareli Lüleburgaz Büyükkarıştıran beldesinde bulunan özel sektöre ait mezbahane ile Sakarya EBK Kombinası arasında sözleşme dahilinde hizmet alımı yapılmıştır.

  Kiralanan söz konusu mezbahanedeki kesimler ise resmi veteriner hekimi gözetiminde yapılmakta olup, ayrıca buradan Sakarya Kombinasına kurum araçları ile sevk edilen karkas etler kombina depolarına alınmadan önce de EBK veteriner hekimleri tarafından ikinci defa sağlık kontrolüne tabi tutulmaktadır.

  Sakarya Et ve Balık Kombinasının sözleşme yapıp hizmet alımıyla kesim yaptırdığı özel sektöre ait Lüleburgaz / Büyükkarıştıran kesimhanesinden, Sakarya Kombinasına sevk edilen karkas etlerden 36 adet (5902 kg.) gövde et, kurum veteriner hekimleri tarafından standart dışı bulunarak veteriner hekim raporu ile imha edilmiştir.

  Haberde yer alan iddialarla ilgili olarak yargı süreci devam etmekte olup, ayrıca EBK tarafından 23 Haziran 2012 tarihi itibariyle müfettiş görevlendirilmiştir. Lüleburgaz’da bulunan özel sektöre ait Büyükkarıştıran kesimhanesinde, Sakarya Kombinasına ait etlerin eksik tartılması ve değiştirilmesi ile ilgili oluşabilecek Kurum zararı için, mahkemeye müracaat edilerek müdahil olunmuştur.


  Görüş Bildir