Petrol
112.16
-1.82%
Euro
16.78
3.33%
Dolar
15.89
2.22%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
478.312
1.07%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  EXPO 2020 sunumları yapıldı

  Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan EXPO 2020'ye ev sahipliği yapmaya aday olacak şehir belli oluyor.
  • 27.11.2013 - 12:34
  EXPO 2020 sunumları yapıldı

  EXPO 2020 sunumları yapıldı #1

  EXPO 2020'de İzmir'e karşı, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai, Rusya'dan Ekaterinburg ve Brezilya'dan Sao Paulo yarıştı.

  TOPLANTI BAŞLADI

  20 dakikalık sunumda İzmir'in avantajları anlatıldı. Oylama Türkiye saati ile 15.30'da başlayacak olup, sonuçların 17.00 gibi belli olması bekleniyor. Dubai ve İzmir favori olarak gösteriliyor. EXPO'nun 2020 yılında hangi şehirde düzenleneceğinin belirleneceği Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurul toplantısı, Paris'teki OECD binasında başladı.

  PARİS'E ÇIKARMA YAPAN TÜRKİYE HEYETİ

  Sunumların ardından başlayacak oylama için Paris'e çıkarma yapan Türkiye heyetinde İzmir Valisi Mustafa Toprak ve İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, THY Genel Müdürü Temel Kotil ve çok sayıda yetkili bulunuyor.

  İLK SUNUMU DUBAİ, SON SUNUMU İZMİR YAPTI

  Oylamadan önce 11.30'dan itibaren aday ülkeler sunumlarına başladı. İlk sunumu Dubai yaptı. Dubai’nin ardından Sao Paulo, Ekaterinburg ve en son da İzmir sunum yaptı. Dubai adına sunumu aynı zamanda projenin yöneticilerinden de olan Reem Al Hashimy yaptı.

  EXPO 2020 sunumları yapıldı #2

  MİNİ CANLI KONSER

  Dubai, Sao Paulo ve Ekaterinburg, sunumlarında kentlerinin avantajlarını, EXPO'yu neden istediklerini, konuşmalar ve video gösterileriyle anlattı. Sao Paolo'nun sunumu sırasında, mini bir canlı konser de delegelere verildi.

  EXPO 2020 sunumları yapıldı #3

  İZMİR 20 DAKİKALIK SUNUM YAPTI

  Sunuculuğunu Defne Samyeli’nin yapacağı 20 dakikalık sunumda İzmir’in avantajları, sağlık temasının önemi ve adaylık çalışmaları anlatıldı.

  EXPO 2020 sunumları yapıldı #4

  ERDOĞAN'IN VİDEO MESAJI

  Sunumda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görüntülü mesajı yayınlandı.

  Erdoğan mesajında şunları söyledi,
  "Sizleri en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum. EXPO 2020 İzmir, başta Ortadoğu, Akdeniz, Balkanlar ve Kafkaslar olmak üzere bölge açısından da büyük önem taşıyor. İzmir, 48 ülkeye, 1,5 milyar insana sadece üç saatlik mesafede olması hasebiyle de EXPO 2020 için son derece ideal bir konumda bulunuyor. Hükümet olarak bizler EXPO 2020 için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Şundan emin olunuz ki, 8 bin 500 yıllık tarihi, kültürel zenginlikleri ve harikulade iklimiyle Ege'nin incisi olan İzmir, sizleri asla unutamayacağınız bir misafirperverlikle en iyi biçimde ağırlayacaktır. Sizlerden tek bir ricamız var. İzmir'den desteğinizi esirgemeyin. Herkes için sağlık idealini gelin birlikte gerçekleştirelim."

  EXPO 2020 sunumları yapıldı #5

  BAKAN YILDIRIM, KOCAOĞLU'DA KONUŞMA YAPTI

  Sunumda ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu ile dünyada beyin araştırmalarıyla tanınan İzmir doğumlu Ordinaryüs Profesör Ogün Güntürkün konuşma yaptı.

  KOCAOĞLU: EN DENEYİMLİ ADAY İZMİR

  Sunum öncesi açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir'in 2005 yılından bu yana EXPO'ya hazırlandığını, adaylar arasında en deneyimli ekip olduklarını belirtti.

  'BUGÜNÜ ZAFERLE TAMAMLAMAK İSTİYORUZ'

  Başkan Kocaoğlu, "İzmir'in en iyi aday olduğunun BIE delegelerince de onaylanmasını bekliyoruz. Bunun için çok çalıştık. Başaracağımıza inanıyoruz, vicdanen müsterihiz, elimizden geleni yaptık" dedi. Dün düzenlenen resepsiyona katılımın çok iyi olduğunu, aldıkları geri dönüşlerin moral verdiğini de anlatan Kocaoğlu, bugünü zaferle tamamlamak istediklerini kaydetti.

  'YAKIŞIR İZMİRİME'

  EXPO 2020 için Paris'te bugün yapılacak oylama öncesi Türkiye'de nefesler tutuldu. Tarihi Saat Kulesi çevresinde 'Yakışır İzmirime' sloganlı afişler yer alıyor.

  EXPO 2020 sunumları yapıldı #6

   

  AZİZ KOCAOĞLU'NUN EXPO 2020 KONUŞMASI

  ORDİNARYÜS PROF.DR.ONUR GÜNTÜRKÜN'ÜN EXPO 2020 KONUŞMASI

  SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU'NUN EXPO 2020 KONUŞMASI

  ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIM'IN EXPO 2020 KONUŞMASI


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir